Saçta oluşan bitler, genellikle de çocuklarda görülse de, son yıllarda uzun saçlı kadınların da saçlarını iyi yıkayamadığı için karşılaştığı durumlar haline geldi. Oluşan bu saç bitleri ve sirkeler kolay bir şekilde nasıl gider, kısa sürede nasıl yok edilir ve en etkili yöntemleri haberimizin ayrıntılarında görebilirsiniz. Saç bitlerini yok eden etkili yöntemler:

Saçta oluşan bit, diğer adıyla pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bu parazitler sadece saçta değil, kaşlarda kasıklarda veya belirli bölgelerde görülebilir. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, uzun süreli hayatta kalabilmek için saç diplerinde görülme ihtimali çok yüksektir. Belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Kahverengi olan bu parazitler, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir. 

Genellikle havanlarda görüldüğü sanılan bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok küçük canlı şekli oluştururlar. Sirke bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek çok da zor değildir, doğal yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir. Bitleri kolayca yok etmek ve üremesini durdurmak için en etkili yöntemleri hazırladığımız yazıda görebilirsiniz.

sirke ve saç biti

  • BİTLERİ YOK EDEN 1. YÖNTEM

Malzemeler

Vazelin
İnce dişli bit tarağı
Şampuan

Yapılışı

Vazelin bitleri yok edebileceğiniz en etkili maddelerden biridir. Bol miktarda vazelini alıp saç diplerinize sürün. 1 saat bekletin ve bit tarağı ile tarayın. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlemi bitene kadar uygulayabilirsiniz.

Saçtaki bitler

  • BİTLERİ YOK EDEN 2. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Okaliptüs yağı
5 damla Biberiye yağı
5 damla Zeytinyağı

Yapılışı

Yağları karıştırıp tüm saç diplerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletin ve sonrasında bit tarağı ile tarayın.

  • BİTLERİ GİDEREN 3. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Nane yağı
Bir miktar zeytinyağı
Elma sirkesi
Bit tarağı

Yapılışı

Nane yağıyla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç köklerine ve tüm saçlarınıza masaj yapın. 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Ardından sirkelerin yoğun olduğu yerlere elma sirkesi sürün. 15 dakika sonra bit tarağıyla tarayın. Bu yöntemi 4 defa uygulayabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Turpun faydaları nelerdir? Düzenli kara turp suyu tüketirseniz ne olur? Kara turp ne işe yarar?

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklardaki saldırgan tavırların sebepleri nelerdir?

BİR YORUM YAPIN 134

tuba 1 hafta önce

knk söyleseydi niye kavga ettiğini fark ettiğinizde da ben müsait değilim babanda ve edepli olmak sizi çok seviyorum canım öğretmenim düz mü yoksa

bit perisi 1 ay önce

geçer

Havvanut 6 gün önce

Nasıl açaba

Ben 1 ay önce

Gaz yagi ile gecermi acaba saclarim uzun kestirmek istemiyorum nolur cozumi varmi en kisa surede ölebilecek

Mine 1 ay önce

Gecmedi bende denedim kizimda ama faydasi olmadi ne gaz yağının nede bit sampuaninin

Ayşen 1 ay önce

Ben Azerbaycanliyim insallah dediyiniz ise yarar

Toplam 1 beğeni

Bitli 3 ay önce

Çıldırıcam aylardır herşeyi deniyorum geçmio biri bana yardım etsin ya saçlarım upuzun kıyamıyorumda napsam geçer gaz yağını bu gin denicem

Elif 3 hafta önce

Gaz yangını denedigimde saçlarım kalçanın altındaydı işe yaradı çok zararlı dikkatli kullanmak lazım. Kullandıktan sonra 1 hafta saçlar çok kötü gaz yagı kokuyor etraftaki herkez fark ediyor. Ben kokusu gidene kadar hep topuz yaptım

Fatma 2 ay önce

Saclarini boya canim hepsi olur

Yorumların Tümünü Okuyun