Saçta oluşan bitler, genellikle de çocuklarda görülse de, son yıllarda uzun saçlı kadınların da saçlarını iyi yıkayamadığı için karşılaştığı durumlar haline geldi. Oluşan bu saç bitleri ve sirkeler kolay bir şekilde nasıl gider, kısa sürede nasıl yok edilir ve en etkili yöntemleri haberimizin ayrıntılarında görebilirsiniz. Saç bitlerini yok eden etkili yöntemler:

Saçta oluşan bit, diğer adıyla pedikulozis; genellikle 6 ayaklı olan, dişi ve erkek cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bu parazitler sadece saçta değil, kaşlarda kasıklarda veya belirli bölgelerde görülebilir. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, uzun süreli hayatta kalabilmek için saç diplerinde görülme ihtimali çok yüksektir. Belirli aralıklarla baş derisine kafalarını sokup kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Kahverengi olan bu parazitler, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir. 

Genellikle havanlarda görüldüğü sanılan bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve çok küçük canlı şekli oluştururlar. Sirke bulunduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek çok da zor değildir, doğal yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir. Bitleri kolayca yok etmek ve üremesini durdurmak için en etkili yöntemleri hazırladığımız yazıda görebilirsiniz.

BİTLERİ YOK EDEN 1. YÖNTEM

Malzemeler

Vazelin
İnce dişli bit tarağı
Şampuan

Yapılışı

Vazelin bitleri yok edebileceğiniz en etkili maddelerden biridir. Bol miktarda vazelini alıp saç diplerinize sürün. 1 saat bekletin ve bit tarağı ile tarayın. Sonrasında saçlarınızı şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlemi bitene kadar uygulayabilirsiniz.

BİTLERİ YOK EDEN 2. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Okaliptüs yağı
5 damla Biberiye yağı
5 damla Zeytinyağı

Yapılışı

Yağları karıştırıp tüm saç diplerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletin ve sonrasında bit tarağı ile tarayın.

BİTLERİ GİDEREN 3. YÖNTEM

Malzemeler

5 damla Nane yağı
Bir miktar zeytinyağı
Elma sirkesi
Bit tarağı

Yapılışı

Nane yağıyla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç köklerine ve tüm saçlarınıza masaj yapın. 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Ardından sirkelerin yoğun olduğu yerlere elma sirkesi sürün. 15 dakika sonra bit tarağıyla tarayın. Bu yöntemi 4 defa uygulayabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Fındığın faydaları nelerdir? Fındık kabuğu ve yağı ne işe yarar? Çiğ fındıktan yerseniz...

İLİŞKİLİ HABER

Suni sancı nedir ve ne işe yarar? Sancı ve açılma olmadan suni sancı verilir mi?

İLİŞKİLİ HABER

Bikini ve mayolar nasıl yıkanır? Bikini ve mayo temizlemenin püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

Marmara Denizi'ni kirleten büyük tehlike sağlığa zararlı mı? Müsilajın insan sağlığına etkileri

BİR YORUM YAPIN 112

Mert 1 hafta önce

bit tarağı yerine ince yan yana olan tarakla tarasak olurmu

Kurtuluş 1 ay önce

Saç bitinden ve sirkeden kurtulmak için saça iyice heryerine gelecek şekilde vazelin sürün ve bi saat saçı kapatın strecle. Daha sonra bit taragiyla iyice tarayın...Bitlerin ve sirkelerin nasıl geldiğini göreceksiniz...Bir iki gün tekrarlayın...Vazelin sürdükten sonra saç çok yağlı oluyo...Vazelinide sactan çıkartmak için kullandığınız şampuanın içine kabartma tozu koyup saçınızı öyle şampuanlayın...Kısa sürede kurtulursunuz...Bit şampuanlarıyla vakit kaybetmeyin çünkü onlar sadece bitleri öldürüp sirkeleŕi saçta bırakıyo...Daha sonra o sirkeler tekrar bite donusuyo ve kurtulamiyosunuz...Allah kolaylık versin...Bana dua edersiniz

Toplam 2 beğeni

İsimsiz 1 ay önce

Abla kesin gider degilmi çünkü herşeyi denedim ve karbonat saçı dökmez mi? Eyer kurtulursam yemin ederim ki hep dua ederim sana insalah geçer

Toplam 0 beğeni

Esra 2 ay önce

Bitten nasıl kurtulurum ne yaptıysam ol almadı var mı bir yönteminiz

Toplam 2 beğeni

Fatma 1 ay önce

Ben geçmişte çok uğraşmıştım, 1 tane sirkeden canlanıyorlar. Önce saça eczaneden paranit alıp sıktım, sirkelerin çoğunu öldürüyor, saçtan sirkeleri sık sık ayıklayın. Sonra da anti-bit diye köpüren bir şampuan var eczanede satılıyor, onunla 2 ay kadar 2-3 günde saçları yıkadım, en sonunda kesildi.

Toplam 5 beğeni

mert 2 ay önce

oh be kurtuldum saol yasemin abla

Toplam 5 beğeni

Komik kız 2 ay önce

Sevmediğim arkadaşlarıma bedduâm o saçların bitlensin emi.

Toplam 4 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun