Vazelin yüze sürülür mü? Vazelinin cilde faydaları nelerdir?

15 Ekim 2019, 08:01
Vazelin yüze sürülür mü? Vazelinin cilde faydaları nelerdir?

7'den 70'e herkesin mutlaka evinde bulundurduğu yoğun krem şeklinde olan vazelin geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar geldi. Genellikle kuruyan ellere çözüm olduğu bilinen vazelinin yüze de faydaları olduğunu bilir muydunuz? Daha önce vazelin hakkında hiç duymadığınız bilgiler haberimizin detaylarında...

Ham petrolden üretilen yoğun kıvamlı, renksiz mineral yap olan vazelin, Robert Chesebrough adlı bir kimyager tarafından keşfedilmiş bir maddedir. Genellikle herkesin evinde mutlaka bulunan vazelinin ömrü uzattığını iddia ederek  Robert Chesebrough 1 kaşık yediği söylenmiştir. Ancak bunu kesinlikle denemeyiniz. Birçok losyon, el kremi, yüz bakım ürünlerinde bulunan vazelin herkes tarafından bilindiği üzere kuruluğu giderek pul pul dökülmelerin önüne geçer. Vazelinin cilde faydaları bununla kalmıyor. Daha önce hiç duymadığınız vazelinin yüze ve diğer faydalarını sizler için mercek altına aldık.

Vazelinin cilde faydaları

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre vazelinin içerisinde yüksek miktarda doğal yağ bulunuyor. Bu özelliğinden dolayı kaş ve kirpik uzatmada oldukça başarılı bir ürün. Kaş şeklinizin düzgün görünmesini sağlamak istiyorsanız vazelini benmari usulü eritip her gece yatmadan önce kaşınıza sürün. Bunu yaparken kreminin iyice erimiş olmasına özen gösterin. Çünkü katı kıvamda olan vazelin kaşların dökülmesine neden olabilir. 

Özellikle kış aylarında kuruyan tüm bölgelere gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz vazelin, çatlayarak kuru hale gelen dudaklara uygulandığında; kurumuş ve çatlamış dudakları nemlendirir, onarır, bakımı sağlayarak pürüzsüz yumuşak hale gelmesine yardımcı olur.

Vazelin yüze sürülür mü

Saçlarınızı boyarken alnınıza ya da kulaklarınıza bulaştığından şikayetçiyseniz, saç boyamaya başlamadan önce bulaşmasını istemediğiniz ve yüzün bitiş çizgilerine vazelin uygulayabilirsiniz. 

Yüzünüzdeki makyajı çıkarmak için muhteşem bir ürün arıyorsanız vazelin imdadınıza yetişiyor. Dudaktaki ruju, kurumuş rimeli hatta göz kalemini bile acıtmadan kolayca temizlemek istiyorsanız pamuğa kremden alıp temizlemek istediğiniz noktaya ovalaya sürebilirsiniz.

Vazelin nasıl kullanılır

Gün içerisinde dağılan ya da karışık duran kaşlarınızı sabitlemek için vazelini kullanabilirsiniz. Kaş jeline benzer yapıda olmasıyla kaşları sabitleyen vazelini özgürce kullanabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • Recep 1 yıl önce Şikayet Et
  El arabası tekerleğinde kullanıyorum
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  aklınıza gelmeyecek her şeye iyi gelir cildi çok iyi onarıyor yanıklarda özellikle
  Cevapla
 • Serap Soylu 1 yıl önce Şikayet Et
  Petrolden üretilen bir ürün nasil olurda dogal ve saglikli olabilir ki? Peki zararlari neler hic arastirdiniz mi?
  Cevapla
 • Kübra 8 ay önce Şikayet Et
  Onu da sen araştır. Alt tarafı Google a yazcaksın zaten.
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  katılıyorum
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  yıkanırken kulağa su kaçmaması için az bir pamuğa vazelin koyup,kulağa tıkaç yapılırsa su kaçmasını önlüyor,eczanede satılan kulak tıkaçlarından hem daha ucuz,sağlıklı ve etkili.
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun