Yüzde oluşan delik ve çukurlar nasıl geçer? Yüzde delik neden olur?

Sivilceli ciltlerin sık karşılaştığı problemlerden biri olan cilt delikleri zaman zaman can sıkıcı bir hal alabilir. Sizde cildinizde oluşan delikleri ve çukurları gidermek için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Peki yüzde oluşan sivilce ve çukurlar nasıl giderilir? Hangi yöntemler cilt çukurlarını giderir? Haberimizin detaylarında sorularının yanıtını öğrenebilirsiniz.

Yüzdeki delik ve çukurlar, tıpta gözenek olarak adlandırılıyor. Portakal kabuğu görünümünde olan bu delikler, sivilceli ciltlerin çok sık karşılaştığı bir cilt problemidir.  Yüzdeki deliklerin yani gözeneklerin oluşmasına sebep olan nedenlerden biri genetik yatkınlıktır. Yağlı ya da karma yapıda bir cilde sahipseniz cildinizdeki gözenekler genişler. Yüzdeki gözeneklerin çok genişlemesi sadece görünüm açısından değil bakterilerin cilde girmesi, kirin ve yağın gözenekleri tıkaması ve bunun sonucunda aknelerin oluşmasına ortam hazırlar. Ayrıca tüketilen bazı yiyecek ve içecekler kişide farklı sonuçların ortaya çıkmasına ve buna bağlı yağ tüketiminin artmasına neden olur. 

Salatalığın cilde faydaları nelerdir? Evde salatalık maskesi ne işe yarar?İLİŞKİLİ HABERSalatalığın cilde faydaları nelerdir? Evde salatalık maskesi ne işe yarar?

Yüzde deliklerin olmasındaki diğer nedenler de; aşırı sivilce çıkması, akne problemleridir. Tabi bazen de bizim sivilcelerle oynamamız, patlatma ve sıkma gibi yanlış uygulamalar yapmamız da sebep olur. Böyle yaptığımızda gözenekler açılır ve beklenmedik bir şekilde kılcal damarlar çatlayarak içinden çıkılmaz bir hal alır. Ayrıca temizlenmeyen ve hiç müdahale edilmeyen sivilcelerde cilt çukuru yerine siyah nokta ve akne gibi sorunlara yol açar. 

PEKİ CİLTTE OLUŞAN BU DELİK VE ÇUKURLAR NASIL GEÇER?

  • LAZER TEDAVİSİ; Genellikle fondöten uyguladığınız zamanlarda kendini daha fazla gösteren delikleri teknolojiden faydalanarak yok edebilirsiniz. Lazer tedavisi sayesinde cildinizdeki delik ve çukurları doldurarak kısa sürede kurtulabilirsiniz. Yüzdeki hasarın durumuna bakıldıktan sonra, cildi soyan ya da soymayan olarak iki farklı yöntemle lazer işleminiz gerçekleştirilir. Cildin üst tabakası yakılarak uzaklaştırılır, alt kısımdan daha yeni ve pürüzsüz bir derinin gelmesi beklenir. Cildin soyularak yenilenmesi haftalar sürebilir. Bu yöntem delikler için en etkili yöntemlerden biri olsa da biraz pahalıdır.

gözenek temizleme

gözenek temizleme

  • KİMYASAL PEELİNG; Kimyasal peeling yöntemiyle cildin üst tabakasının yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle yüzeysel izler ve delikler için kullanılan bu yöntem, kısa sürede işe yarayan etkili yöntemlerden biridir. Cildin üst katman kimyasal peeling sayesinde yakılır ve bu işlem mutlaka bir uzman hekim tarafından yapılmalıdır.

Vücuttaki benler neden olur? Vücut beni nasıl oluşur? Vücuttaki benler neyin habercisi...İLİŞKİLİ HABERVücuttaki benler neden olur? Vücut beni nasıl oluşur? Vücuttaki benler neyin habercisi...

  • DERMABRAZYON; Lazer yönteminde olduğu gibi bu yöntem de sivilce izlerinin ve yüzdeki deliklerin yer aldığı cildin üst tabakası soyularak yapılır. Bu yöntemde cildi soymak için metal bir fırça kullanılır. Metal fırça ile soyulan cilt yenilenmesi için bir kaç hafta gerekmektedir. 

EVDE CİLT DELİKLERİ VE ÇUKURLARI İÇİN MASKE TARİFLERİ

EVDE CİLT DELİKLERİ VE ÇUKURLARI İÇİN MASKE TARİFLERİ

EVDE CİLT DELİKLERİ VE ÇUKURLARI İÇİN MASKE TARİFLERİ

1. YÖNTEM;

 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 çay kaşığı kil ve 1 su bardağı suyu güzelce karıştırın. Ardından deliklerin olduğu bölgeye sürüp, kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra yavaşça ovalayarak kili yüzünüzden çıkarın. Bu yöntemi haftada 2 defa düzenli olarak uyguladığınızda kısa sürede değişimi fark edeceksiniz.

2. YÖNTEM;

1 adet yumurta akı, yarım tatlı kaşığı limon suyu, yarım tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı yaş mayayı karıştırın. Cildinize uygulayıp 30 dakika kadar bekletin. Ilık su ile temizleyip, cildinize nemlendirici uygulayın. Bu yöntemi haftada 1 ve 2 kez yapabilirsiniz. 

Güney Kore giyim tarzı nasıldır? Kore modasının olmazsa olmaz parçaları

İLİŞKİLİ HABER

Güney Kore giyim tarzı nasıldır? Kore modasının olmazsa olmaz parçaları
Palandöken rekor kırdı: Tarihinde ilk kez bu rakama ulaştı!

İLİŞKİLİ HABER

Palandöken rekor kırdı: Tarihinde ilk kez bu rakama ulaştı!
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 34

Yorgun Savaşçı 1 yıl önce

Aman ben bunlarla hiç uğraşamam uğraşana helal olsun ben artık kendimle barışık olmayı seçiyorum

Toplam 3 beğeni

Cemil 2 yıl önce

Benimde yüzümde delikler var 18 yaşından beri sivilceler çıktı şuan 29 yaşındayım çıkma kalmadı ama dünya haritası gibi oldu yuzum ne yapcami bilmiyorum bazen kendimi çok kötü hissediyorum z

Toplam 6 beğeni

eren 3 yıl önce

ne varsa denemek içni son gücümle mücadeleye devam ettim lazerle soyma tedavisi dediler neyse doktora anlattım geçirdiğim tüm acılı süreci psikolojik olarak yıprandığım süreçleri her şeyi anlattım. o doktora çok teşekkür ediyorum bana bunca yıllık bu mücadelemde tek dürüst davranan kişi o doktor oldu söylediği cümleler şu şekildeydi; Dermaroller ile denenmiş ve bu tedavi işe yaramamış bu büyük risk sonrsasında yaptırdığın işlemler, dermaroller işe yaramamışsa belkide artık bu tedavileri bırakıo kendini böyle sevmelisin o gün büyük bir aydınlanma yaşayıp kendimi böyle sevmeyi öğrendim.. her ne kadar beni üzsede böyle yaşamam gerektiğini kabullendim..

Toplam 23 beğeni

eren 3 yıl önce

yapıldı sonrasında oda işe yaramayınca. Yoğun bir depresyon ve yüzümdeki işlemlerle yüzümün daha fazla hassaslaşmasıyla kaldım. Daha sonra bir yere daha gittim pes etmedim :)

Toplam 3 beğeni

bell 2 yıl önce

naptın geçirebilidinmi psikolojim bozuldu benımde dkdkkd

Toplam 0 Beğeni

eren 3 yıl önce

Sonrasında kimyasal peeling için koşa koşa randevu aldım çünkü denildi ki kesin çözüm bu olacak o kadar kafaya takıyordum ki ne deseler kabul ettim neyse bu acılı işlemde

Toplam 2 beğeni

Berfin 1 yıl önce

Aynı durumdayız kader ortağım acımı anlattın resmen

Toplam 0 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun