İstenmeyen tüylerin en çok olduğu bacak bölgesine ağda yapıldıktan sonra bazı kişilerde kırmızı lekeler çıkıyor. Oluşan bu lekelere çilek bacak adı veriliyor. Evde kolayca çilek bacaklardan kurtulabilirsiniz. Çilek bacaklar için en etkili 4 ev çözümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Bacaklarınızdaki tüyleri ağda ya da makine ile temizledikten sonra ortaya çıkan kırmızı küçük lekeler aslında bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde adına çilek bacak denilen bu rahatsızlık kadınların korkulu rüyası olabiliyor. Özellikle etek giyince çok dikkat çektiği için mutlaka tedavi edilmesini isteyebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre çilek bacak  tüyleri almak isteyen kişilerin uyguladıkları yanlış yöntemlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Tüy köklerinin tahriş edilmesi nedeniyle ortaya çıkan bu görüntünün sağlık açısından herhangi bir zararı olmadığını öğrenildi. Öncelikle böyle bir sıkıntısı olan kişi için ölü deriyi temizlemek şarttır. Keselemek her zaman iyi bir çözümdür fakat evde hazırlayacağınız formüller ile daha da iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABERBacaklardaki batık nasıl geçer? Batık gideren en etkili yöntemler

ESMER ŞEKER İLE ÇİLEK BACAK TEDAVİ ETME

Düzenli olarak peeling yaparak yağ, kir veya bakterilerin birikmesini önleyebilirsiniz. Kahverengi şeker antioksidan açısından zengindir, cildinize iyi gelir.2 yemek kaşığı kahverengi şeker ile 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı bacaklarınıza sürün ve peeling yapın. Bunu haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

YUMURTA AKI İLE ÇİLEK BACAK TEDAVİ ETME

Yumurta beyazının büzücü özellikleri gözenekleri sıkılaştırabilir.1 yumurta akını iyice çırpın ve 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırın. Karışımı bacaklarınıza sürün ve 5-10 dakika bekletin. Sonra soğuk su ile durulayın.

KARBONAT İLE ÇİLEK BACAK TEDAVİ ETME

1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı ılık su ve 1 çay kaşığı yulaf ezmesini (un haline getirilmiş) karıştırın. Karışımı bacaklarınıza sürün ve 2-3 dakika bekletin. Sonra soğuk su ile durulayın.

İLİŞKİLİ HABEREldivenle tüy nasıl alınır? Eldivenle tüy almak zararlı mıdır?

SALATALIK SUYU İLE ÇİLEK BACAK TEDAVİ ETME

Salatalık suyu cilt aydınlatmasında oldukça etkilidir, böylece kırmızı gözeneklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Salatalığın suyunu çıkarın ve bacaklarınıza sürün. 10-15 dakika bekletin ve sonra soğuk su ile yıkayın. En iyi sonuç için, bu tedaviyi günde iki kez uygulayabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Anne karnındaki bebek uyur mu? Anne karnında bebeklerin uyuduğu nasıl anlaşılır?

İLİŞKİLİ HABER

2021 yılının en rahat kombini Jile modelleri

BİR YORUM YAPIN 0