Reishi mantarı nedir? Reishi mantarının cilde ve saça faydaları nelerdir?

29 Ocak 2021, 09:45
Reishi mantarı nedir? Reishi mantarının cilde ve saça faydaları nelerdir?

Günümüzde popüler olan ve mucizevi faydalarıyla gündeme gelen reishi mantarı, toz haliyle veya suda eritilmiş bir şekilde kullanımı yaygındır. Tadı son derece acı olan mucizevi besinin cilde ve saçlara faydaları saymakla bitmiyor. Japonya'da kullanımı çok yaygın olan Reishi mantarının birbirinden ilginç faydalarını bugünkü yazımızda ele aldık.

Reishi mantarı Latince adı Ganoderma lucidum olan, Asya’nın sıcak ve nemli bölgelerinde yaygın bir şekilde yetişen bir mantar türüdür. Ganoderma mantarı olarak da bilinen reishi mantarı Çin’de 2000 yıldan beri kullanılmaktadır. Kırmızı, mor, yeşil, beyaz, sarı ve siyah renkli çeşitleri bulunan reishi mantarı, tümü etli bir yapıdadır. Reishi mantarı Asya’da geleneksel tıpta önemli bir yere sahiptir. Çağlar boyunca kırmızı parlak görüntüsü ile insanları cezbetmiştir ve bu mantara ölümsüzlük, başarı ve sonsuz güç gibi değerler yüklenmiştir. Aslen Çin, Japonya ve Kore'de bulunan kırmızı reishi, dünya çapında sert ağaçlar üzerinde yetişen bir mantardır. Bu ağaçların bazıları akçaağaç, meşe ve elmdir. Tropikal iklimlerde yayılımı fazladır. Reishi mantarı doğada varolmasının yanı sıra ticari olarak da büyük miktarlarda üretilen bir mantar türüdür. 

REİSHİ MANTARININ CİLDE VE SAÇA FAYDALARI;

- Vücudun biriken toksinlerden ve fazla yağlardan temizlenmesini kolaylaştırılır.

- Kan akışını ve dolayısıyla cilde gelen besin miktarını arttırarak ciltte iyileştirici (anti-aging) etkiler gösterir.

TIKLA OKU: REİSHİ MANTARININ VÜCUDA VE SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

- Güneş yanıklarında, aknelerde ve diğer cilt problemlerinde etkilidir.

- İnce kırışıklıkları giderir ve yaşlılık lekelerinin rengini açılır.

- Sürekli kullanım ile stres seviyesinde azalma, uyku düzeninde düzelme görülür.

- Yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin içeriğinde yer alan reishi güneşin zararlı etkilerine karşı etkilidir.

Tüm bu etkiler sonucunda genel fiziksel görünümde bir iyileşme kaçınılmazdır. Sağlıklı bir diet ve aktif bir yaşam stili ile birlikte düzenli Kırmızı Reishi tüketimi vücudunuzun normal, sağlıklı haliyle kalmasını sağlar.

Güneşin zararlı etkilerine karşı hücre savunma sistemini harekete geçiren Reishi mantarı, yoğun güneş altındayken bile zararlı etkilere karşı aktif koruma sağladığından, yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinde de kullanılmaktadır.

Mantarın hormonları tetikleyici etkisi nedeni ile Kırmızı Reishi Çinli kadınlar tarafından cilt bakımında özellikle kullanılmaktadır.

Japonya'da, Saç dökülmesini önleyici ürünlerin birçoğunun patentlerinde Kırmızı Reishi mantarı da bulunmaktadır (Kemoterapi esnasında yan etki olarak görülen saç dökülmelerini % 90 oranında azalttığı testler ile belirlenmiştir).

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • Muhammed 2 ay önce Şikayet Et
    Yav bizde o kadar cok ki bu mantar.
    Cevapla
  • Vatansever 2 ay önce Şikayet Et
    Para para para varlığı bir dert yokluğu yara.Reishi mantarı kaç para biliyor musun?
    Cevapla