Makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken 5 kural

Kış aylarında, yaz aylarına oranla daha çok makyaj yaparız. Güneşin ve sıcak havanın cildimize verdiği parlaklığı kaybettiğimiz için biraz daha canlı ve aydınlık bir cilde sahip olmak için makyaj malzemelerine sarılıyoruz. Bugün sizlerle kışın makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken 5 kural paylaşacağız.

Doğru uygulanan makyajla kusursuz sonuçlar elde edebileceğimizi artık hepimiz biliyoruz. Ancak iş uygulamaya geldiğinde, yüz tipimizi tam olarak tanımamaktan ya da ürünleri doğru kullanamamaktan kaynaklı bazı hatalar yapabiliyoruz. Oysaki küçük ipuçlarıyla hayranı olduğunuz isimlerin makyaj trend’lerini yakalamak pekala mümkün! Nasıl mı? İşte detaylar… 

  • SEZONUN TREND RENKLERİNE DİKKAT

Her sezon değişen trendler, makyaj ürünlerinde de etkisini gösterir. Yaz aylarında çoğunlukla yükselişe geçen sarılar, pembeler, yeşiller ve morlar; kış aylarında yerlerini daha yumuşak renklere ve toprak tonlarına bırakır. Tabii bu durum öncelikle kıyafet ve aksesuarlara yansır. Yapılan kombinin en önemli tamamlayıcısı ise makyajdır. Sezonun öne çıkan renklerini barındıran renk paletleri, rujlar ve ojeler bu anlamda önemli kurtarıcılar olur. 

  • CİLT TİPİNİZE VE RENGİNİZE UYGUN ÜRÜNLER SEÇİN

Uzun süre kalıcı ve göz alıcı bir makyaj için öncelikle cilde uygulanan baza özen gösterilmelidir. Gündelik makyajda genelde bu aşamayı çoğu kadın atlar. Ancak makyajda bir bütünlük oluşturmak, cilt tonunun dengelenmesini sağlamak ve makyajın gün boyunca kalıcılığını artırmak için baz uygulanması mutlaka tavsiye edilir. Doğru makyaj bazı uygulamak içinse cilt tipini ve rengini iyi bilmek gerekir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz mat görünüm veren fondötenleri veya BB kremleri tercih edebilirsiniz. Burada asıl püf nokta; fondöten, pudra veya kapatıcı kremleri seçerken mutlaka cilt tonunuza en yakın olanı tercih etmenizdir. Aksi halde cildiniz solgun ya da yaşlı görünebilir. Öte yandan aydınlatıcı, kontur ve allık kullanarak yapacağınız ufak hilelerle yüz hattınızı istediğiniz forma getirebilirsiniz. 

 

  • GÖZ RENGİNİZİ ÖN PLANA ÇIKARIN

Gözlerinizin rengi, şekli, kirpik ve kaşlarınızın yapısı göz makyajında stil seçmenizde önemli bir rehber oluşturur. Ancak doğru tekniklerle göz yapınızı olduğundan çok daha farklı gösterebilirsiniz. Örneğin; gözlerinizi olduğundan büyük göstermek isterseniz yapmanız gereken şey göz içlerinize siyah göz kalemi uygulamaktır. Tercihiniz buğulu bakışlarsa göz kalemi ya da birbirini tamamlayan tonlarda farlar kullanarak bu etkiyi elde edebilirsiniz. 

  • DUDAK MAKYAJINIZI İHMAL ETMEYİN

Son birkaç yılda olduğu gibi bu sezonun da trend’lerinde dolgun görünümlü dudaklar dikkat çekiyor. Artık birçoğumuz hilesini biliyoruz ama bilmeyenlerimiz içinse biz söyleyelim: dudak kalemini dudak çevrenizin çok hafif dışından uyguladıktan sonra ruj kullanmanız dudaklarınızı daha dolgun gösterir. Dudak kalemi aynı zamanda rujunuzun kalıcılığını da artırır. Eğer kalem kullanmayı sevmiyorsanız koyu tonlarda ruj seçimiyle de aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. 

  • TIRNAKLARINIZI İHMAL ETMEYİN

Saçlardan sonra bir kadının tarzını konuşturmada kendini en özgür hissedeceği alan tırnaklarıdır desek yeridir. Özellikle son birkaç yıldır ön plana çıkan farklı tırnak uygulamaları ve sınırsız renklere sahip oje paletleriyle tırnaklarınızı adeta bir tuval gibi düşünmeniz mümkün. Ellerinizin daha ince uzun görünmesi için koyu renk ojeleri tercih edebilirsiniz. Daha estetik bir görünüm içinse tırnaklarınızı simli ve parıltılı ojelerle hareketlendirebilirsiniz.  

Gratis’in yeni markası LYKD, yeni neslin trendlerini makyaj çantalarına taşıyor!

Ağırlıklı olarak sezonun trend renkleri olan turuncu, kırmızı, bakır ve altın tonlarıyla hazırlanan koleksiyonda; trend renklerin size en çok yakışan tonunu rahatlıkla seçip size en uygun makyajı yapabilirsiniz. Yine sezonun öne çıkan “yok gibi görünen makyaj” trendi için de cilt tipinize en uygun ürünleri bu koleksiyonda bulabilir, profesyonel sonuçlar elde edebilirsiniz. Far paletinden fondötenlere, aydınlatıcıdan bronzer ve allıklara, ruj ve ojeye kadar 256 farklı ürün, uygun fiyat ve yüksek kalitesiyle makyaj severlerin favorisi olmaya hazırlanıyor! 

Hemen keşfet!  

Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

Cama1 2 yıl önce

Cama1