Dişlere zirkonyum kaplama neden yapılır? Zirkonyum kaplama ne kadar dayanıklıdır?

Zirkonyum destekli porselenler ağız ve diş sağlığı açısından en çok kullanılan diş kaplamaları haline gelmiştir. Günümüzde çok fazla tercih edilen zirkonyum kaplamalar, estetik amaçların dışında sağlıklı dişler için de yapılabiliyor. 'Diş Hekimi Betül Akar İlhan' konu hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Diş kaplaması, dişlerinizi koruyarak onları daha sağlıklı hale getirmek için kullanılan bir diş hekimliği tedavisidir. Bu tedavi, dişlerinizin yüzeyine metal, porselen veya plastik gibi malzemelerin kaplanması ile gerçekleştirilir. Sağlığı, şekli ve rengi bozulan dişler kaplanarak doğal bir görünüme kavuşabiliyor. Araştırmalarda diş hekimlerinin birçoğu doğal ve estetik diş restorasyonları için zirkonyum protezleri tercih ediyor. 

Dişlere zirkonyum kaplamalar neden yapılır? Zirkonyum kaplama ne kadar dayanıklıdır? sorularının yanıtını 'Diş Hekimi Betül Akar İlhan' günümüzde adını sıkça duyduğumuz bu yöntem hakkında merak edilen tüm soruları Yasemin.com okurlarına özel cevap olabilecek bir köşe yazısı hazırladı. 

Diş Hekimi Betül Akar İlhan

Diş Hekimi Betül Akar İlhan

Diş eti ve dişlere biyolojik uyumu nedeniyle doğal dişe en yakın olan kaplama zirkonyum kaplamalardır. Özellikle metal alerjisi olan hastalarda tercih edilen zirkonyum kaplamalar dişlerde oluşan ciddi çürükler, renklenmeler ve büyük kırıklar için iyi bir tedavi şeklidir.

Diş beyazlatma (Bleaching)  yöntemi nasıl yapılır? Bleaching yöntemi dişlere zarar verir mi?İLİŞKİLİ HABERDiş beyazlatma (Bleaching) yöntemi nasıl yapılır? Bleaching yöntemi dişlere zarar verir mi?

ZİRKONYUM KAPLAMALAR NEDEN YAPILIR?

Dişlerimiz birçok nedenle aşınabilir veya kırılabilir. Diş çürükleri, yaralanmalar ve yaşla beraber oluşan problemler dişteki kayıpların önde gelen sebepleri arasındadır. Diş gıcırdatması, kapanış bozuklukları ve sert besinlerin tüketilmesi de dişlere zarar vererek zirkonyum kaplama yapılmasını gerektirir.

Fakat unutulmamalıdır ki zirkonyum kaplama yaptırmak doğal dişleri sağlığına kavuşturmaz. Daha fazla çürümeyi önler ve madde kaybının önüne geçer. Bu şekilde daha estetik bir görünüm sağlayarak dişleri korur.

AVANTAJLARI NELERDİR? NE KADAR DAYANIKLIDIR?

Zirkonyum, cam seramik ve diş kompoziti ile karşılaştırıldığında kırılmaya karşı dirençli, daha sert ve daha güçlüdür. Bu özellikler hem komşu dişlerde hem de protez altındaki dişlerde çatlama ve ufalanmayı engeller.

Zirkonyum kaplamaların ömrü hastaların iyi baktığı sürece dört ile yirmi sene arasında sürer. Kaplama yaptıran bireyler kişisel alışkanlıklarını değiştirdiği durumlarda protezlerinin ömrünü uzatırlar. Zirkonyum kaplamalarının ömrünü azaltacak bazı durumlar şunlardır:

  • -Sert besinler çiğnemek
  • -Paketli gıdaları protezlerle açmaya çalışmak
  • -Diş gıcırdatmak
  • -Dişleri gece uykuda sıkmak
  • -Kötü ağız hijyeni vb.

BİYOUYUMLULUK VE SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMİ

Zirkonyum, biyouyumluluğu nedeniyle birçok diş hekiminin tercihidir. Bu vücudu iltihaplanma gibi bir reaksiyon veya immünolojik tepki üretmeye teşvik etme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Kuron ihtiyacı olan çoğu hasta zirkonyum restorasyondan fayda görebilir. Zirkonyum kuronlar sadece gülümsemenizin görünümünü iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda dişlerin genelini iyileştirmeye de yardımcı olur. İşleme dahil olan hiçbir metal yoktur. Bu da koyu çizgiler veya gölgeler olmadan estetik açıdan hoş görünen kaplama kenarlarına sahip olmayı sağlar.

Sözün özü zirkonyum kaplamalar hem estetik hem de sağlık açısından oldukça güvenilir bir kaplama türüdür.

Sağlıklı gülüşler dilerim...

DİŞ HEKİMİ BETÜL AKAR İLHAN

@dtbetulakarilhan

Betül Akar İlhan Muayenehanesi

Atatürk mahallesi Bağ sokak Çavuşbaşı caddesi Mert apartmanı Binano:1/1 Daire:1 Ümraniye/İSTANBUL

2023 yılının rengi nedir? 2023 ev dekorasyonu renkleri nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

2023 yılının rengi nedir? 2023 ev dekorasyonu renkleri nelerdir?
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0