Suda doğum nedir, suda doğum kolay mı? Suda doğumun faydaları

Zengin bir doğum yöntemi olarak bilinen suda doğum, anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisidir. Sıcak suyun içerisinde gerçekleştirilen suda doğum daha kolay ve rahat bir doğum yapma imkanı sunar. Peki ağrısız doğum için suda doğum nedir, suda doğumun faydaları neler? Kolay doğumu sağlayan suda doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Son zamanlarda popülerliği giderek artan ve Sinem Kobal gibi daha birçok ünlü ismin  tercih ettiği suda doğum, anne adaylarının adını sürekli duyduğu ve en çok merak ettiği doğum yöntemlerinden biridir. Bebeğin doğumuna özel tasarlanan su dolu küvette suyun sıcaklığı 37 derecedir. Bu sıcak su anne adayının kaslarının gevşemesini, stresin azalmasına yardımcı olurken daha rahat bir doğum yapma imkanı sunar. Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, suda doğan bebekler normal veya sezaryenle doğanlara göre daha sakin yapıdadırlar. Doğum sırasında salgılanan endorfin hormonu suda daha kolay salınır. Bebeğin suyun içinde bulunduğu ortamdan geçerek şoka girmesi engellenir. Herhangi bir ağrı kesiciye maruz kalmadan normal doğum süreci çok daha hızlı ilerlenir. Daha çok ikiz gibi çoğul hamileliklerde uygulanan suda doğumun faydalı olduğunu öne sürenler olduğu gibi risk bulundurduğunu iddia edenlerde var. Peki hamilelikte doğum yöntemlerindeki suda doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? Suda doğumun anneye ve bebeğe etkisi...

SUDA DOĞUM NEDİR? SUDA DOĞUMUN BEBEĞE ETKİSİ:

Suda doğum nedir, suda doğum nasıl yapılır?

Suda doğum nedir, suda doğum nasıl yapılır?

Küvete doldurulan sıcak suyun etkisiyle daha rahat ve kolay doğum imkanı sunulan suda doğum tıpkı diğer doğum türleri gibi aynı oranda riskler bulundurur. Kan akımının arttığı suda doğumda rahim içi kasılmalar sebebiyle daha kolay doğum yapılır. Doğum esnasında vajinanın yırtılma ihtimali sıcak su sayesinde azalır. Suda doğum sadece kolay doğum yapma imkanı sunmaz aynı zamanda, 9 aydır anne karnının içindeki ortama adapten olan bebeğin doğduktan sonraki dış dünyaya adaptasyonu sağlanır.

SUDA DOĞUM NASIL YAPILIR? SUDA DOĞUM, DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIR MI?

Normal doğum sürecini en kolay şekilde ilerletmesini sağlayan suda doğum ile daha yumuşak bir geçiş sağlanır. Suyun özelliği sayesinde hem anne hem de bebek daha az tramvaya maruz kalır. Doğum zamanı yaklaşmış olan anne adayı, doğum havuzuna sokulur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey suyun ısısı ve bu ısının takibidir. Uzman ebe veya doktorun yardımıyla gerçekleştirilen doğumda bebek doğduktan sonra anneye teslim edilir.

Suda doğum yapan hamilelerin doğumda gördüğü artılar şunlardır:

- Doğum havuzundaki sıcak su, anne adayının kaslarını gevşeterek daha kolay bir doğum yapma imkanını sağlar.

- Normal doğuma göre daha kısa sürede gerçekleşir.

- Rahmin kan dolaşımını arttırarak bebeğe oksijen alınımını arttırır.

- Doğum sancıları daha az görülür.

- Vücut ağırlığı daha az hissedileceği için hamile kadın daha rahata hareket eder.

- Bebeğin çıkış yaptığı kanalların yumuşatarak esnekliği artırır.

SUDA DOĞUM KİMLER YAPAMAZ? SUDA DOĞUM İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER NELER?

Suda doğumun faydaları

Suda doğumun faydaları

Doğuma girmeden önce gerekli sağlık kontrolleri doktor tarafından yapılarak suda doğuma karar verilir. Çoğul hamileliklerde erken doğrum riski olup 37. haftadan önce doğum yapması beklenen anne adaylarında suda doğum tercih edilmez. Vajinal kanamanın görüldüğü hamileliklerde suda doğum yapılmaz.

Doğum öncesi hamilelere verilen eğitimde doğru nefes yöntemleri ile sancıların azalması sağlar. Suda doğum yapamayacak hamileler işe genelde şu şekildedir:

- Genital bölge enfeksiyon kapmışsa ya da yaralanma varsa, 

- Kanama çok oluyorsa, 

- Erken doğum ihtimali varsa,

- Birden fazla çocuğa hamile kalındıysa,

- Şeker, astım ya da yüksek tansiyon hastasıysanız suda doğum yapmanız önerilmez.

BİR YORUM YAPIN 0