Saç dökülmesine ne iyi gelir? Hamilelikte ve doğum sonrası saç dökülmesi nedenleri

Her kadın bakımlı ve güzel hissetmek isterken kadınlara özgü bu duygu hamilelik döneminde iki kat daha artar. Hormonlardan dolayı saç ve cilt sorunları hamileleri kötü etkileyebiliyor.Bu sorunların en başında da saç dökülmesi geliyor. Hızlı saç uzatma yöntemi nedir, saç dökülmesine ne iyi gelir? Hamilelikte saç dökülmesi neden olur? Doğum sonrası saç dökülmesi...

Hamilelik dönemindeki kadınların en fazla şikayetçi oldukları ve endişe duydukları konulardan birisi de sık görülen saç dökülmesidir. Neredeyse tüm hamilelerin belirli dönemlerinde rastladığı ve hatta kel kalırım korkusuna kapıldıkları dökülmeler saçlarda belirgin oranda seyrelme gösterir. Diğer belirtilerde olduğu gibi hamilelikteki saç dökülmesinin de temel nedeni hormonlardan kaynaklanmaktadır. Hamilelik hormonlarına bağlı görülen bu dökülmeler, doğum sonrası da bir süre devam etmektedir. Saçların sağlıksız ve cansız görülmesine yalnızca hormonlar etki etmez iken anı zamanda kansızlık ya da yanlış beslenmede neden olabilir. Bu nedenle önce saçların dökülmesine sebep olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Fiziksel görünümüne ve saç bakımına önem veren kadınların doğum sonrasında yaşayabilecekleri saç dökülmesine karşılık evde doğal ve sağlıklı saç bakımı formüllerini sizlere araştırdık! Saç dökülmesi yaşayan annelerin evde kendilerinde uygulayabilecekleri kolay ve sağlıklı saç bakım önerilerini sizlerde deneyebilirsiniz. Peki saç dökülmesine ne iyi gelir? Hamilelikte ve doğum sonrasında saç dökülmesini önlemek için yapabileceğiniz püf noktalar haberin detaylarında! Saç dökülmesini önleyen besinlerden hızlı saç uzatma yöntemlerine, hızlı saç uzatmadan saç dökülmesine iyi gelecek saç maskelerine kadar öğrenmek istediğiniz tüm bilgiler...

HAMİLELİKTE SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ! HAMİLELİKTE SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR? HAMİLELİKTE SAÇ DÖKÜLMESİ YAŞAYAN ANNELERDE...

hamilelikte ve doğum sonrası saç dökülmesi nedenleri

hamilelikte ve doğum sonrası saç dökülmesi nedenleri

Anne adaylarının değişen hormonlarında bilhassa progesteron ve östrojen artarak başta saç dökülmesi olmak üzere cilt ve tırnaklarda bazı sorunlara yol açar. Bunların haricinde diyabet, tiroid ve diğer metabolik hastalıklı hamilelerde de saç dökülmesi görülebilir. Saç dökülmeleri bazılarında hamilelikte çok ciddi bir şekilde meydana gelirken bazılarında doğum sonrası ortaya çıkar. Ancak genele bakacak olursak saç dökülmelerinin en sık yaşandığı dönem doğum sonrasındaki üç aydır. 

Hamilelik esnasında gecikmiş normal saç dökülmesi, daha sonra birdenbire saç dökülmesine sebep olabilir.

SAÇLARI DÖKÜLEN HAMİLELER NE YAPMALI? SAÇ DÖKÜLMESİ YAŞAYAN HAMİLELER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ...

hamilelikte saç ve cilt bakımı! Hamilelikte saç bakımı nasıl yapılır?

hamilelikte saç ve cilt bakımı! Hamilelikte saç bakımı nasıl yapılır?

Hamilelik boyunca mümkün olduğunca kimyasal ürünlerden kaçınılmalı, sağlıklı ve faydalı bitkisel yağlar ön plana çıkmalıdır. Örnek vermek gerekecek olursak; bunları badem yağı, susam yağı, zeytin yağı ve ceviz yağı şeklinde sıralayabiliriz. Haftada 1 kez ya da 15 günde bir banyo yapmadan önce saç diplerine masaj şeklinde 15-20 dakika uygulanabilir.

Saç boyası, düzleştirici, fazla fön çektirme ve saçların kopmasına neden olan fırçalar saçları yıprattığı için, bu işlemlerden de hamilelik döneminde ve hamile değil iken bile mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN KÜR TARİFİ! SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN...

doğum sonrası saç dökülmesi çözümleri! Saç dökülmesine ne iyi gelir?

doğum sonrası saç dökülmesi çözümleri! Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülme tedavisi için pek çok şampuan, krem ve maske bulunur. Ancak her üründe herkeste aynı etkiyi göstermez. Saç dökülmesinden kurtulmak için doğal yöntemlerde tercih edilebilir. Saç dökülmesi tedavisi denildiğinde herkesin aklına sarımsak gelir. Sarımsakta faydalıdır ancak bazı uzmanlar en etkili sonucu ceviz kabuğunun verdiğini söylüyor.

CEVİZ KABUĞU KÜRÜ NASIL YAPILIR? CEVİZ KABUĞU KÜRÜ YAPILIŞI:

20 adet ceviz kabuğunu 1 litre suyun içerisinde kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alarak ılımasını bekleyin. Elde ettiğiniz suyla günde 2 kez saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Düzenli kullanımda kısa sürede etkisini görmüş olursunuz. 

HAMİLELİKTE ZEYTİNYAĞI İLE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR? ZEYTİNYAĞINI SAÇINIZA SÜRERSENİZ...

zeytinyağı ile saç bakımı! Kolay saç bakımı

zeytinyağı ile saç bakımı! Kolay saç bakımı

E vitamini içeriğiyle saçları besleyen ve parlak bir görünüm veren zeytinyağını saç uçlarınıza ve diplerinize yedirerek masaj uygulayın. Masaj işlemi bittikten sonra saçınızı streçle sarın ve zencefil özlerinin saç köklerine ulaşmasını sağlayın.

Ortama 60 dakika beklettikten sonra saç dökülmelerine iyi gelen bir şampuan ile yıkayın. Bahsettiğimiz bu maskeyi 7 günde bir tekrarlayabilirsiniz.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURAN TARÇIN MASKESİ NASIL YAPILIR?

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

MALZEMELER:

3-4 yemek kaşığı zeytinyağı (organik)

1 yemek kaşığı bal (organik)

1-2 çay kaşığı kuru tarçın

YAPILIŞI:

Öncelikli olarak yapılması gereken ilk şey, zeytinyağını kısık ateşte tavada ısıtmak olacaktır. Eğer imkan varsa bu ısıtmayı sıcak su buharı eşliğinde yapmak daha etkili olacaktır.

Ilımış olan yağı kaseye döktükten sonra içine ilk önce balı daha sonra tarçını ekleyip karıştırarak macun kıvamına getirilmelidir. Ardından hazırlanmış olan bu karışı saç köklerine ve saç diplerine iyice yedirilmelidir.

30 dakika bekledikten sonra günlük şampuanla saçlar yıkanmalıdır. 7 günde bir defa uygulayarak kısa zamanda sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

SAĞLIKLI VE HIZLI SAÇ NASIL UZATILIR? HAMİLELİKTE SAĞLIKLI SAÇ UZATMANIN BİTKİSEL YÖNTEMLERİ:

Sağlıklı saç uzatma yöntemleri neler? Saçlar nasıl hızlı uzar?

Sağlıklı saç uzatma yöntemleri neler? Saçlar nasıl hızlı uzar?

1- ALOEVERA

Aloe Vera, saçların sağlıklı ve canlı bir şekilde büyümesine yardım eder. Saçları fön ve saç düzleştiricilerin olumsuz etkilediklerinden korur. Saçta kuruluk varsa saçı nemlendirir. Şampuanınızın şişesinin içine katacağınız bir yemek kaşığı aloe vera yağı saçlarınızı her yıkamada güçlendirecektir. 

2- BAL

Bal anti-bakteriyel ve mantar önleyicidir. Bu nedenle saçlarınızdaki kepek oluşumunu engelleyecektir. Şampuanınızın içine ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı bal saçlarınızın güzel kokmasını ve ipek gibi parlamasını sağlayacaktır.

bal

bal

3- HİNT YAĞI

Alabileceğiniz en güçlü etkilere sahip saç yağı Hint yağıdır. Saçlarda en hızlı büyümeyi Hint yağı sağlar. Şampuanınızın içine katacağınız 2 yemek kaşığı Hint yağı saçlarınızı hızla onaracaktır.

4- LİMON SUYU

Saçlarınızı hafifletmek istiyorsanız şampuanınızın içine bir limonu sıkın. Bir hafta da saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.

5- GÜL SUYU

Saçlarınızın gül gibi kokmasını ve hızlı uzamasını istiyorsanız şampuanınızın içine bir fincan gül suyu ekleyin. Saçlarınız yumuşacık olacak aynı zamanda da kafa derisi problemleriniz azalacaktır. 

DOĞUM SONRASI SAÇLARIN NE KADAR DÖKÜLMESİ NORMAL?

doğum sonrası saç dökülmesi

doğum sonrası saç dökülmesi

Hamilelikte 100 saç teline ya da daha azına inen saç dökülmesi, doğumdan sonra daha da aza düşebilir. Ancak bu yinede her hamilede aynı olmamaktadır. Bazı kadınlarda günlük 500 saç teli dökülmesi bile görülebilir.

Bebek dünyaya geldikten sonra östrojen hormonunda azalma olur ve hormon seviyesinde farklılık görülür.Bu farklılık vücutta saç döngüsünü etkileyebilecek bir tepkiye yol açabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN KESİN ÇÖZÜMÜ VAR MI?

Hamilelikte ya da doğum sonrası saç dökülmesini ortadan kesin olarak kaldıran bir şey ne yazık ki yoktur. Her hamilelik sürecinde oluşabileceği gibi saç dökülmesinin önüne direkt olarak geçilmez ancak, doğru beslenme ve bakım önerileriyle mümkün olduğunca önlenebilir. Saçları kısa tutmak ya da bazı doğal maskelerle saçları güçlendirmek saç dökülmesinin önüne bir miktar geçebilir.

SAĞLIKLI VE UZUN SAÇLARA SAHİP OLMANIN YOLLARI:

Doğum sonrası hızlı saç uzatma

Doğum sonrası hızlı saç uzatma

Saçların her dönem bir uzama döngüsü vardır ve bu dönemlerde dökülmeler meydana gelir. Günde ortalama 100 tel saçın dökülmesi normal olarak kabul edilir. Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan bazıları hastalık olabileceği gibi bazen mevsim geçişleri de saç dökülmesini arttıran faktörlerdendir.

- Eğer kuru saçlara sahipseniz haftada bir; Hindistan cevizi yağı, argan yağı, zeytin yağı ya da badem yağı ile saçlarınıza maske yapabilirsiniz.

- Bal ve zeytinyağını karıştırıp saç derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra 30 dakika kadar bekletip saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu yağlar saç derinizi besleyerek, kan akışını hızlandırır ve saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

- Saçlarınızın parlak görünmesini ve dökülmemesini istiyorsanız, öğünlerinize; et, balık, tavuk, sebze ve yeşillik eklemeniz gerekmektedir.  

- Demir, çinko, bakır, b12, folik asit gibi vitaminler saçları besleyen önemli vitaminlerdir. 

- Günlük olarak tüketebileceğiniz avokado, somon, zeytinyağı, elma ve portakal saçları güçlendiren önemli besinlerden birkaçıdır. 

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN BESİNLER LİSTESİ!

Saç dökülmesini önleyen besinler

Saç dökülmesini önleyen besinler

Yaygın saç dökülmesi probleminin altında yatan sebep aslında çoğu zaman çokta ciddi bir sorun değildir. Genellikle B ve E vitamini eksikliğinin neticesi olarak saç dökülmesi görülür. Vitamin eksikliği ise doktor kontrolünde alınan vitamin takviyesi ile çözülebilir yada doğal yollarla yani beslenmenize dikkat ederek çözebilirsiniz. İşte saç dökülmenizi ortadan kaldıracak besinler...

Bezelye

Ceviz

Kayısı

Sakatatlar

Tavuk göğüs eti

Kırmızı et

Ispanak

Fındık

20 günlük İngiliz diyeti ile 7 kilo zayıflama listesi! İngiltere diyeti nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

20 günlük İngiliz diyeti ile 7 kilo zayıflama listesi! İngiltere diyeti nasıl yapılır?
Yenibaharın faydaları nelerdir? Yenibahar nasıl tüketilir? Yenibaharın zararı var mı?

İLİŞKİLİ HABER

Yenibaharın faydaları nelerdir? Yenibahar nasıl tüketilir? Yenibaharın zararı var mı?

BİR YORUM YAPIN 11

merve 3 yıl önce

hamileliğimde yoğun saç dökülmesiyle karşılaştım bitkisel zigavus forte şampuanla minimum seviyeye düşürdü ben çok memnun kaldım

betül 3 yıl önce

doğum sonrası dökülmelerimden zigavus saç bakım ampullerini sarımsak özlü şampuanın içine kırarak kullandım çok faydalı oldu bebek saçlarım bile uzadı

mürivet 3 yıl önce

saç dökülmeleri büyük bir dert herkeze ama Zigavus markasının şampuanlarını önerebilirim herkeze her saç tipine uyumlu bir çok ürünü bulunuyor ben Zigavus forte kullanıyorum

gürkan 3 yıl önce

şiddetli saç dökülmeye en etkili şampuan Zigavus black serisi tavsiye ederim

ayfer 3 yıl önce

Zigavus sarımsak özlü şampuan saç dökülmelerini kesiyor saç derisini besliyor çabuk uzamasına yardımcı oluyor gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz

Yorumların Tümünü Okuyun