Reçetesiz adet söktürücü ilaçlar! Adet söktürücü ilaç hamileliği engeller mi?

01 Şubat 2021, 10:17
Reçetesiz adet söktürücü ilaçlar! Adet söktürücü ilaç hamileliği engeller mi?

Adet dönemi geciken kadınların doktor onayı alsalar dahi kullandıkları adet söktürücü ilaçların vücuda etkilerini bilmek gerekir. Eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz adet söktürücü ilaçların hamilelikte kullanılıp kullanılamayacağı kadınla tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Adet söktürücü ilaçlar hamileliği sonlandırır mı? Reçetesiz adet söktürücü ilaçların adet kanamasına etkisi...

Kadınların her ay başında gördükleri adet durumu stres, hava değişikliği ve beslenme gibi bazı koşulların etkisiyle zamanından daha erken ya da geç vakitlerde kendini gösterebiliyor. Genel olarak düzenli olsa dahi geçici olarak görülen adet düzensizlikleri, tatil ya da farklı planlardan dolayı sıkıntı oluşturabiliyor. Günümüzde bu sorunun çözümüne yönelik her ne kadar adet söktürücü ilaçlar ile adet geciktirici haplar çıkmış olsa da sağlık açısından ne kadar yararlı ya da riskli olduğu bilinememektedir. Toplum içerisine baktığımızda adet dönemi ile ilgili görülen sıkıntılarda çoğunlukla geciken adet dönemleri gelmektedir. Adet tarihi geciken kimselerin ilk başvurduğu yöntemlerden birisi de adet söktürücü ilaçlardır. Doktor onayı olmadan kesinlikle kullanılmaması gereken bu ilaçlar vücutta yen etki oluşturup ciddi zararlar verebilir. Adet söktürücü ilaçların hamilelikte bebek düşürüp düşürmede etkili olup olmadığını ya da vücuda ne gibi etkilerinin olduğunu öğrenmek için haberimizin detaylarını inceleyebilirsiniz.

TIKLA OKU: HAMİLELİKTE GECİKTİRİCİ KULLANIMI

ADET KANAMASI NEDEN OLUR? REGL DÖNEMİNDE AKTİF HORMONLAR...

Adet söktürücü ilaçlar hamileliği önler mi?

Adet döneminde vücuttan gelen kanamaların etkisi östrojen ve progesteron hormonlarına bağlıdır. Bu iki hormondan östrojen vücutta yüksek ise kanamanın görülmediği yani adet döneminin olmadığı zamanı içerir. Eğer progesteron hormonu yüksekse kanamanın olduğu yani adet görülen vakittir. Bu durumda adet kanamasının olmaması için progesteronun düşük olması gerekir. Bu durumun önüne geçmek için doktordan istenen adet söktürücü ilaçların özelliklerine bakıldığında progesteron yüksekliğinden dolayı adet kanaması olunur.

ADET SÖKTÜRÜCÜ İLAÇ NASIL KULLANILIR? ADET SÖKTÜRÜCÜ KULLANIMI

adet söktürücü ilaçlar zararlı mı

Adet söktürücü ilacı kullanmayı bitirdikten sonra kanamanın 3-5 gün içerisinde gelmesi beklenir. Bu süreç bazen 1 haftayı en geç ise 10 günü bulabilmektedir. Adet söktürücü ilaç kullanımında tek başına hareket edilmemesi gerektiğinin en önemli sonucu kesinlikle hamilelik şüphesinin bulunmaması gerektiğindendir. Eğer hamilelik döneminde adet söktürücü kullanılırsa ne yazık ki bebeği kaybetme riski vardır.

Hamilelikte kullanılmayan bu ilaçların kullanım şekli ve dozu çok ama çok önemlidir. Gerekli gereksiz her durumda adet söktürücü ilaç kullanmak yan etki sağlayabilir.

ADET SÖKTÜRÜCÜ İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ! ADET SÖKTÜRÜCÜ İLAÇLAR BEBEĞİ DÜŞÜRÜR MÜ?

adet söktürücü ilaç düşük yapar mı

Adet söktürücü ilaçların kullanımında herhangi bir uygunsuzluk olduğu vakit rahim yapısından dolayı bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Adet söktürücülerin en büyük dezavantajı hamilelikte düşüğe neden olabilmesidir. Düşük olmasa dahi sakat doğumların görülme riski de vardır. İçerisinde bulunan hormonlar bebeklere ciddi bir zarar verebileceği için kullanımdan önce hamilelik testi bile yaptırılabilir.

EMZİREN ANNELER ADET SÖKTÜRÜCÜ KULLANABİLİR Mİ?

Yalnızca hamilelik için değil emzirme dönemindeki anneler için de zararlı olan adet söktürücü ilaçlar bu evrede kullanılırsa süt yoluyla bebeğe geçme riski oldukça fazladır. Emziren annenin günlük hayatında tükettiği gıdalar bile bebeğe geçerken yoğun miktarda kadınlık hormonu bulunduran bu ilaçlar özellikle de cinsiyet problemlerinin görülmesine yol açar. Bebeğin sağlığı göz önünde bulundurulması için ne hamilelikte ne emzirme döneminde bu tür ilaçların kullanımı uygun görülmez.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
25 Yorum Var
 • Merve 7 ay önce Şikayet Et
  Reçetesiz alabiliyor muyuz tarlusali
  Cevapla
 • Bay 3 ay önce Şikayet Et
  Evet
 • Sibel 7 ay önce Şikayet Et
  Valla bir kutu bitti ama sadece kahverengi intiap oluyo okadar bir onerisi olan varmi
  Cevapla
 • Habibe 7 ay önce Şikayet Et
  İlaç bittikten 3 gün sonra kahverengi bi şekilde oldu çok az 2 gün sonunda bitti
 • Dilek 7 ay önce Şikayet Et
  1 kutu tarlusol kullandım ama olmadi 2 aydır beri şimdi 2 kutuya başladım Daha olmadi
  Cevapla
 • Habibe 7 ay önce Şikayet Et
  Doktor emzirdiğimi bildiği halde bu ilacı verdi ama reçetesinde emzirenler kullanmamalı diyo 1 yıldır adet görmüyorum ne yapmalıyım
  Cevapla
 • Esra 2 ay önce Şikayet Et
  Yeni dogum yaptığın için olmuyorsun bende olmamıştım 2 3 yıl felan
 • Eva 3 ay önce Şikayet Et
  Bende 2 yıldır olmuyorum
 • Habibe 6 ay önce Şikayet Et
  1 yaşında kız
 • Aysel 7 ay önce Şikayet Et
  Bebegin kaç aylık ve cinsiyeti nedirr ?
 • Rabi 8 ay önce Şikayet Et
  2 tane içtim adet oldum yani yeni yenş geliyor hamile değilimdir inşallah test yaptırıp doktor reçetesi ile aldım
  Cevapla
 • Selcan 8 ay önce Şikayet Et
  Işac ismi medır
Yorumların Tümünü Okuyun