Yumurta dondurma işlemi nedir, ne işe yarar?

Yumurta dondurma işlemi, hamile kalmak için uygulanan tekniklerden biridir. İlerleyen yaşlarda yumurta rezervinin verimsizleşmesi ile hamile kalma şansı düşmektedir. Çocuk sahibi olma imkanı sağlayan yumurta dondurma işlemi için bilinmesi gereken önemli ayrıntılar yazımızda. Hamile kalmak isteyenlere umut ışığı olan yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır? Yumurta dondurma süresi ve etkileri:

Yaşın ilerlemesiyle beraber hamile kalma oranlarının düştüğü yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. 20'li yaşlardan sonra yumurta kalitesinin azalması ile hamile kalma ihtimali giderek azalmaktadır. Sperm ve embriyoların daha önceden dondurulduğunu duysak da bu durum yumurtalıklar için söz konusu değildi. Gelişen teknoloji ile beraber günümüzde uygulanmaya başlanan “Vitrifikasyon” teknik ile durum değişti. Tüp bebek tedavisinde kullanılan donmuş yumurtalar, tıpkı taze yumurtalar gibi başarıyla sonuçlanabiliyor. Yumurta dondurma işleminde elde edilen pozitif sonuçlar, hamile kalmak isteyen kadınların bu yöntemi araştırmasına neden oldu. Öyle ki yumurta dondurma tekniği sonucunda yumurtalarını saklayan bir kadın ileri yaşta olsa dahi kendini hazır hissedince hamile kalma imkanını yakalayabilir. Ancak yumurtaların dondurulması her zaman için hamilelik garantisinin vermeyeceği unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalar, kadınlarda yüzde 18 oranda hamilelik şansını yakaladığını gösterir. Oosit olarak da nitelendirilen yumurta dondurma işlemi hakkında merak edilenler...

YUMURTA DONDURMA NEDİR? YUMURTA DONDURMA NE İŞE YARAR?

Yumurta dondurma nedir? Yumurta dondurma nasıl yapılır?

Yumurta dondurma nedir? Yumurta dondurma nasıl yapılır?

Evlenir evlenmez çocuk yapmak istemeyen kadınlar, kariyer ya da kendini hazır hissetmeme gibi bazı etkenlerden dolayı çocuk sahibi olmayı ertelemek isteyebilir. Erken yaşlarda “genç” yumurtaları kullanma imkanı sağlayan yumurta dondurma işlemine ne kadar erken yaşta başlanırsa o kadar yüksek şans sunar.

2 yıl boyunca düzenli ve korunmasız beraberlik sonucunda hamile kalmaya çalışan 43 yaşın altındaki kimseler için işe yarar bir tekniktir.

YUMURTA NASIL DONDURULUR? YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ AŞAMALARI

Yumurta nasıl dondurulur?

Yumurta nasıl dondurulur?

Adet döneminden bu yana ortalama 10 günlük bir ilaç tedavisiyle yumurta dondurma işlemine başlanır. Kişinin vücuduna uygun dozda uyarlanan ilaçlar, karın hizasında yapılacak küçük iğnelerle devam eder.

İnsülin iğnesine benzer bir nitelikte olan bu iğneleri kişi kendisi bile kolayca kendine yapabilir. İlaçlara devam ederken 10 günde yumurtanın büyümesi ultrasonda takip altına alınır.

Belli büyüklüğe ulaşınca yumurtaya çatlatma iğnesinden 36 saat sonra genel anestezi ile toplama yapılır. Toplanan yumurtalar -196 derecedeki özel tanklarda muhafaza edilir. 1 yıl geçtikten sonra kişi tekrar imzalı dilekçe ile durumu onaylamalıdır.

Yumurtaları saklama süresi 5 yıldan fazla ise saklamayı gerçekleştiren tüp bebek merkezi sağlık müdürlüğü ve sağlık bakanlığına özel bir dilekçe ile onay süreci sağlanır.

DONDURULAN YUMURTANIN SAKLAMA SÜRESİ NE KADAR?

Yumurta dondurma süresi

Yumurta dondurma süresi

Genel haliyle dondurulan yumurtanın saklanma süres 1 yıl kadardır. Kişi dilerse bu süreyi onaylayarak 5 yıla kadar uzatabilir. 5 yıldan sonrasi için Sağlık Bakanlığının onay şartı vardır.

KİMLER YUMURTA DONDURABİLİR? DONDURMA İŞLEMİ ZARARLI MI?

Bebek müjdesi almak için yumurta dondurma işlemini tercih eden kimseler daha çok şu kimselerdir:

-İlerleyen yıllarda hamile kalmak isteyenler,
-25-37 yaş aralığındaki kadınlar,
-Aile içinde erken menopozlular,
-İkinci çocuğa daha ileri zamanlarda sahip olmak isteyen kadınlar.

Saraçoğlu'ndan kilo verdiren haşlanmış limon diyeti! Haşlanmış limon ile nasıl zayıflanır?

İLİŞKİLİ HABER

Saraçoğlu'ndan kilo verdiren haşlanmış limon diyeti! Haşlanmış limon ile nasıl zayıflanır?

BİR YORUM YAPIN 1

Gulya 3 yıl önce

Bende cojuk sahibi olmak isteyorum iy fikir