Hamilelikte cilt lekeleri nasıl geçer? Hamilelikte leke nedenleri ve cilt lekeleri doğal çözüm

06 Ocak 2021, 08:53
Hamilelikte cilt lekeleri nasıl geçer? Hamilelikte leke nedenleri ve cilt lekeleri doğal çözüm

Hamilelik döneminde değişen hormonlardan dolayı ortaya çıkan lekelenmeler, ne kadar can sıkıcı olsa da üzülmeyin bununda çözümü var! Hamilelik lekelerinin en kolay nasıl geçeceğini düşünüyorsanız, leke karşıtı doğal çözümlerle bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Hamilelikte cilt lekeleri nasıl geçer? Hamilelikte leke oluşumu nedenleri ve çözümleri:

Fiziksel görünümüne önem veren kadınlar için bakımları ve güzellikleri her şeyden önce gelir. Fıtratları gereği kadın doğası ve güzellik algısı sebebiyle yüzlerinde çıkan ufak bir sivilce bile çileden çıkmaları için yeterli iken, hamilelikte değişen hormonlardan dolayı oluşan cilt lekeleri tam bir kabustur. Bedensel ve ruhsal farklılıkların yoğun olarak görüldüğü hamilelik dönemi sonrasında sarkan göğüsler, karın çatlaklıkları ve cilt lekeleri baş edilmesi zor sorunlardandır. Hamilelikte oluşan bu sorunların kalıcı hale gelmemesi için doğru ve doğal güzellik uygulamaları ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Değişen hormonlardan dolayı vücutta en çok etkilenen bölge yüzdür. Melasma olarak da nitelendirilen hamilelik lekeleri, bacak ve kol gibi çeşitli yerlerde görülse de en sık yüzde rastlanır. Yüz haricinde yanaklar, boyun, alın ve dudak üstünde de hamilelik lekeleri görülebilir. Lekelenmeler kişinin genel sağlık durumu ve hormon yapısına göre değişiklik gösterir. Hamile lekeleri hormonların haricinde doğum kontrol hapı kullanıldığı zaman ya da yüzde uygulanan ağda veya bazı kozmetik ürünler sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Peki hamilelikte oluşan lekelenmeler nasıl geçer, doğal çözümleri neler? İşte anne adaylarında görülen cilt problemlerine doğal çözümler...

HAMİLELİKTE LEKE NEDEN OLUR? HAMİLELİKTE LEKELENME SEBEPLERİ:

Hamilelikte cilt lekeleri nasıl geçer?

Yağlı ve esnek bir cilt türü olan hamilelerde cilt lekelerine daha seyrek rastlanırken, kuru ciltliler bu durumdan daha fazla etkilenir. Hafif kahverengimsi lekeler, çoğu zaman normal yaşantıda görülen güneş lekelerine benzer. Genetik etkenler, güneş, yanlış beslenme şekli, hamile kalmadan önce uzun süreli kullanılmış bazı ilaçlar cilt lekelerine sebep olabilir.

İlaç kullanılmasa bile hamilelikte baskın olan östrojen, progesteron ve pigmentleri aktif hale getiren kloasma hormonu hiperpigmentasyonun artmasına neden olur. Böylelikle cilt daha da hassas bir hal alır ve pek çok hamilenin ortak sorunu hiperpigmentasyon (malezma) ortaya çıkar.

HAMİLELİK LEKELERİ NE ZAMAN BAŞLAR? HAMİLELİKTE LEKELENME NERELERDE GÖRÜLÜR?

Hamilelik lekeleri ne zaman başlar? Hamilelikte lekelenme

Hamileliğin ilk 2,5 ayından sonra oluşmaya başlayan hamilelik lekeleri, özellikle de cilt kararması sonucunda ultraviyole ışınlarına yoğun  maruz kalındığında ortaya çıkar. Hamilelikte lekelenmelerin görüldüğü alanlar; yüz, ellerin sert kısımları, omuz, sırt, dekolte bölgesi, kol ve bacakların dışa dönük yüzeyleridir.

HAMİLELİK LEKESİ NASIL GEÇER? HAMİLELİKTE CİLT LEKELERİ NASIL GEÇER? HAMİLELİK LEKELERİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Hamilelikte cilt lekeleri nasıl geçer?

Hamilelikte aşırı kilo artışı ve hormonların değişmesiyle ciltte bir takım lekeler ortaya çıkabilir. Bu lekeler estetik olarak hoş olmayan bir görünüme sebep olur. Alacağınız bazı önlemlerle bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

-KESİLMİŞ SÜT:

Kesilen süt hamilelikte oluşan cilt lekelerini ortada kaldırmak için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biridir. Kesilen sütü her akşam yatmadan önce lekelerin olduğu bölgeye uygularsanız lekelerden kurtulabilir hatta oluşmalarını engelleyebilirsiniz.

-LİMON SUYU:

Limon doğal bir beyazlatıcıdır. Limonun içinde bulunan asitler ciltte oluşan lekeleri ve kararmaları engeller.

-E VİTAMİNİ VE HİNT YAĞI:

E vitamini ve Hint yağı karıştırıp her akşam yatmadan önce lekelere sürülürse cilt lekelerinde gözle görülen bir azalma olur.

Hamilelikte cilt lekeleri

-KAYISI, ÇİLEK VE SALATALIK SUYU:

Kayısı, çilek ve salatalık suyunu aynı oranda bir kabın içinde karıştırın. Bu karışımı cildinize uygulayın. Bu şekilde 20 dakika bekleyin ve cildinizi ılık su ile durulayın.

-SOĞAN:

Bir soğanı kesin ve lekelerin olduğu bölgeye günde 2 kere uygulayın. Lekelerin zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

-NİŞASTA TOZU VE SUSAM TOHUMU:

Nişasta ve susam tohumunu bir kabın içinde iyice ezin. Bu iki maddeyi bir krem kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Oluşan karışımı cilt lekelerine her gün düzenli olarak sürün. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar