Hamilelik dönemindeki anne adaylarında aktif şekilde rol alan bazı hormonları çok önemli işlevleri vardır. Hamilelikte artış gösterip azalabilen bu hormonları anneye ve bebeğe etkileri neler? İşte hamilelik hormonlarının görevleri...

Hamilelik dönemi boyunca gerek ruhsal gerek de fiziksel anlamda değişikliğe yol açan hamilelik hormonları, aslına baktığımıza sağlıklı bir hamilelik dönemi için olmazsa olmazlardır. Hamilelikte başrolde olan Beta-HCG, östrojen, progesteron, relaksin ve oksitosin hormonlarının ayrıca işlevleri vardır. Peki hangi hormon hamilelikte ne işe yarar?

HAMİLELİK HORMONU ÇEŞİTLERİ VE GÖREVLERİ:

1- BULANTIDAN SORUMLU "HCG HORMONU"

Bebek sahibi olmak isteyen kadınların görmeyi dört gözle bekledikleri hormondur. Bir nevi hamile kalındığını müjdeleyen hormon olarak da bilinir. Hamilelik şüphesiyle kanda ya da idrarda yapılan testte mevcut olması ile kesinleşir. Döllenen yumurtayı çevreler. Hamileliğin rahme yerleşmesinden sonra kanda değeri giderek artmakla beraber bu  değer en çok hamileliğin 10. haftasında olmaktadır.

İlk 3 aydan sonra, HCG hormonu değerlerinin azalmasıyla beraber mide bulantıları da azalmaktadır.

2- HAMİLELİĞİN DEVAMINI SAĞLAYAN "ÖSTROJEN HORMONU"

Memelerde büyüme, adet döngülerinde değişme, bebek taşımada ve emzirmede önemli işlevi olan östrojen hormonu ilk üç aydan sonra kat ve kat artmaktadır. Bu artış, sayesinde rahimdeki kaslarla göğüslerdeki süt kanallarının büyümesi ve rahme yeterli kan gitmesi gerçekleşir. Hamileliğin son evrelerinde yüksek östrojen ve progesterondaki düşüş sebebiyle doğum başlayabilmektedir.

Östrojen hormonu, cilde rengini veren pigment maddesinin de artmasına yol açar. Göğüs uçlarının koyulaşmasında etkilidir. Artan östrojen ile beraber cinsel istekte daha çok artar.

3-  YUMURTLAMADA ETKİSİ BÜYÜK OLAN "PROGESTERON"

Yumurtlamadan hemen sonra artışa çıkan progesteronun temel görevi; döllenen yumurtayı içinde tutacak olan rahim içi dokusunun yerinde sabit kılmak. Bu görevi östrojen hormonuyla beraber yaparlar. Progesteron, aynı zamanda hamileliğin son ana kadar devam etmesini sağlayan hormondur.

Vücudun geneliyle rahatlamasını sağlayan bu hormonun kaslarda yavaşlaması bazı rahatsızlıkları beraberinde getirir. Sindirim sistemindeki kasların yavaşlaması sonucunda kabızlık, böbreklerde büyümeye sebep olduğu için daha çok idrara çıkma ihtiyacı hissedilirken dolaşım yavaşlayınca da bacaklarda ve vajinada varisler oluşabiliyor.

4- MEMEDEN SÜT GELMESİNİ SAĞLAYAN "OKSİTOSİN"

Doğumun gerçekleşmesini sağlayan hormondur. Ayrıca emzirirken sütün gelmesini sağlayan hormondur. Bebeğin her meme emişinde oksitosin salgılanır.

Aşk, zevk alma hissi, mutluluk, annelik gibi duyguların oluşmasında etkilidir. Aşk hormonu ve annelik hormonu olarak da bilinir.

5- BEBEĞİN ÇATIDAN GEÇMESİNİ SAĞLAYAN "RELAKSİN HORMONU"

Hamileliğin ilk dönemlerinde yeni kan damarlarının oluşumunda etkilidir. Çatı kemiği bölgesindeki eklemin gevşemesini sağlıyor. Böylelikle bebek doğumda pelvisten daha kolay çıkıyor. 

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir? Bebeklerde saç dökülmesi nedenleri ve doğal çözümleri

İLİŞKİLİ HABER

Yola ve yolculuğa çıkarken okunacak dualar! Peygamberimizin uzun yola çıkarken okuduğu dua

BİR YORUM YAPIN 0