HELLP sendromu nedir, belirtileri nelerdir? İşte HELLP sendromu tedavisi

Anne adayları hamilelik döneminde birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalırlar. Ancak nadiren de olsa anne adaylarının yaşayabileceği komplikasyonlar arasında olan HELLP sendromu, erken teşhis olmazsa hem annenin hem de çocuğun hayatını tehlikeye atabilir. Peki HELLP sendromu nedir, belirtileri nelerdir? İşte HELLP sendromunun tedavisi...

Hamilelik sürecinde bulantı, kusma, ayak şişmesi ya da bel ağrıları gibi birçok sorunla karşılaşabilen ve bunlarla başa çıkabilen anne adayları, hiç beklemediği anda ciddi komplikasyonlarla mücadele etmek durumunda kalabilir. Tüm gebeliklerin %1'inden azını etkileyen nadir hastalıklar kategorisinde olan HELLP sendorumu, hamilelik sürecinde anne adayının olası zehirlenmesinde meydana gelebilecek karaciğer ve kan bozukluğuna denir. Eğer bu durum geç fark edilirse, anne karnındaki bebek de olumsuz etkilenebilir. Bunun yanı sıra uzmanlar, önceki hamileliğinde bu komplikasyonla karşılaşan anne adayının sonraki gebelik sürecinde HELLP sendromunu tekrar yaşama olasılığının yüksek olduğunu söylüyor. Ancak bir anne ya da anne adayı olarak vücudunuzdaki değişiklikleri daha bilinçli gözlemleyip HELLP sendromu tehlikesini fark edip uzman doktor müdahalesi sonucu erken teşhisle bu tehlikeyi atlatabilirsiniz.

hellp sendromu nedir

hellp sendromu nedir

HELLP SENDROMU NEDİR?

Tıp dünyası hellp sendromunu şu şekilde tanımlar:

HELLP (hemolysis, elevated liver enzmymes, low platelet) sendromu; hemolitik anemi, artmış karaciğer enzimleri, trombositopeni ile seyreden ve tüm gebeliklerin yaklaşık <%1'inde, ağır preeklampsi ve eklampsili gebeliklerin %10-20'sinde görülebilen bir sendromdur. HELPP sendromu hamilelikte kan ve karaciğerin gelişiminde bir sorun oluşmasıyla ortaya çıkan hastalık türüdür. HELPP sendromu adını:

 • H (kırmızı kan hücrelerinin parçalanması olan hemoliz)
   
 • EL (yüksek karaciğer enzimleri)
   
 • LP (düşük trombosit sayısı)'ndan alır.

Bu sendrom genellikle gebeliğin son 3 haftası içerisinde ortaya çıkar.

HELLP SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

HELPP sendromunun belirtileri arasında ilk olarak hamilelik zehirlenmesiyle karşılaşılabilir. Ancak HELLP sendromunu yaşayıp yaşamadığınıza emin olmak için şu bilgileri edinmenizde fayda var:

 • Baş ağrısı
   
 • Yemek yedikten sonra mide bulantısı veya hazımsızlık
   
 • Karın veya göğüs hassasiyeti
   
 • Göğsün üst sağ ve yanında ağrı
   
 • Derin nefes alırken omuzda ağrı
   
 • Kanama
   
 • Yüz ve ellerde şişlik
   
 • Bulanık görme
   
 • Burun kanaması
   
 • Hızlı şekilde kilo almak
   
 • Yüksek tansiyon
   
 • İdrarda protein bulunması

hellp sendromu nasıl tedavi edilir

hellp sendromu nasıl tedavi edilir

Nezle ve grip hamilelere ne iyi gelir? SaraçoğluİLİŞKİLİ HABERNezle ve grip hamilelere ne iyi gelir? Saraçoğlu'ndan hamilelikte evde grip tedavisi

HELLP SENDORUMU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Her hastalık gibi HELLP sendromunda da erken teşhis hayati tehlikeyi büyük oranda ortadan kaldırabilir. HELLP sendromunu benzer belirtilen gösteren diğer rahatsızlıklardan ayırabilmek için karaciğer fonksiyonları dahil bir dizi kan testinin yapılması gerekir. Ayrıca doktor tarafından, idrardaki protein varlığının kontrol edilebilmesi için idrar tahlili ve kan basıncı ölçümü de talep edilebilir.

hellp sendromunda erken doğum yapılabilir

hellp sendromunda erken doğum yapılabilir

HELLP SENDROMU TEDAVİSİ NEDİR?

HELPP sendromunu atlatabilmek için çocuğunuzu erken doğurmak zorunda kalabilirsiniz. Erken teşhisi yapılmadığı durumlarda HELLP sendromu hem annenin hem de bebeğin hayatını olumsuz yönde etkileyebileceği için uzmanlar tarafından tek yol olarak erken doğum görülüyor.

 Ancak hamileliğin 34. haftasına girilmediyse belirtilerin ciddiyetine göre ilaç tedavisi denenebilir.

hellp sendromu bebeği nasıl etkiler

hellp sendromu bebeği nasıl etkiler

HELLP SENDROMU BEBEĞİNİZİ NASIL ETKİLER?

HELLP sendromu teşhisi konulduğu zaman bebeğiniz 34 haftalıksa anne ve bebeğin zarar görmemesi için doğumun bir an önce gerçekleştirilmesi gerekir. Tabii bu durum bebeğinizin erken doğuma bağlı bazı sağlık problemleri yaşamasına sebep olabilir. Yani prematüre doğum sebebiyle bir süre doktor gözetiminde hastanede kalması gerekebilir. Ancak sendromun etkileri daha tehlikeli olabileceği için erken doğum daha güvenli ve bir alternatif olarak kabul edilir.

HELLP SENDROMUNDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

HELLP sendromunun sebebi henüz bilinmese de tam olarak hangi önemlerin alınabileceği konusunda da kesin bir yöntem yok. Ancak HELLP sendromundan korunmak için şu noktalara dikkat etmeniz yararlı olabilir:

 • Düzenli olarak doğum öncesi muayenesine girin,
   
 • Ailenizde HELLP sendromu ya da preeklampsi geçirmiş bir birey bulunuyorsa bunu muhakkak doktorunuza bildirin,
   
 • Vücudunuzun verdiği sinyallere dikkat edin ve HEELP sendromu belirtisi olabileceğini düşündüğünüz durumlarda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.
Bali stili dekorasyon nedir? Bali stili dekorasyon nasıl yapılır? Yaz ev dekorasyonu

İLİŞKİLİ HABER

Bali stili dekorasyon nedir? Bali stili dekorasyon nasıl yapılır? Yaz ev dekorasyonu

BİR YORUM YAPIN 0