Doğal doğum nedir? Doğal doğumla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Doğal ( fizyolojik) doğum, tıbbi bir gerekçe olmadığı sürece; kendiliğinden başlayan, mümkün olduğunca müdahale edilmeden gerçekleşen, annenin doğal kasılmaları beklenerek takip edilen, bebeklerin doğar doğmaz anne kucağı ile buluştuğu doğum olarak tanımlanıyor. Peki doğal doğumla ilgili bilmeniz gerekenler nelerdir?

Anneliğe adım atılan özel bir an olan doğumda, kadınlar yeni bir deneyim olan bu eylemini gerçekleştirdiklerinde kaygı ve endişe durumu ortaya çıkabiliyor veya zaten var olan bu tarz duygular artabiliyor. Doğal (fizyolojik) doğumu diğer doğum şekillerinden ayrı tutan bazı önemli noktalar bu süreçte anne adayının daha konforlu bir doğum süreci geçirmesini sağlıyor. Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Op. Dr. Selin Bilgin Kadıoğlu, doğal ( fizyolojik) doğum ve merak edilenleri hakkında bilgi paylaştı.

Doğal doğum

Doğal doğum

Normal doğum nasıl yapılır? Doğum sonrası regl ne zaman düzene girer? Normal doğum sancısı...İLİŞKİLİ HABERNormal doğum nasıl yapılır? Doğum sonrası regl ne zaman düzene girer? Normal doğum sancısı...

DOĞAL DOĞUM: "ANNE ADAYININ BAŞROLDE OLDUĞU BİR EKİP İŞİ"

Doğal doğum felsefesinin amaçları şöyle sıralanabilir:

Doğal doğum felsefesinin amaçları

Doğal doğum felsefesinin amaçları

  • Ailelere huzurlu ve mahrem bir alan oluşturmak, ailelerin sağlık hizmeti sunucuları ve doğum destekçileri ile önceden tanışmalarını sağlamak, ve aralarında karşılıklı güven ilişkisinin bulunması gerektiğini telkin etmek.
  • Ailelerin doğum süreciyle ilgili önceden eğitim almaları ve bilinçlenmeleri, varsa gebenin geçmişten getirdiği korkularının giderilmesi, doğum anında doğuma yeterli zamanın tanınması, doğum eyleminin vücudun doğal hormonlar etkisi altında gerçekleşmesi, gebenin doğum eylemi süresince serbest hareket edebilmesi, istediği aktif pozisyonlarda doğumunu gerçekleştirebilmesi, gebeye fiziksel ve duygusal desteğin sürekli olarak verilmesi, doğum sonrası tentene  temas emzirme ve anne baba bağının güçlenmesi için gereken yeterli sürenin ailelere verilmesidir.
  • Doğal doğum, bir ekip çalışmasıdır. Bu ekipte anne başroldedir. Doğal doğumu destekleyen bir doğum doktoru ve doğum ebesinin yanı sıra doğum psikoloğu ve doula da bu ekipte bulunabilmektedir.

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler neler? Erken doğum belirtileriİLİŞKİLİ HABERDoğumun yaklaştığını gösteren belirtiler neler? Erken doğum belirtileri

"Anne ile bebek arasında bağı güçlendirir"

Doğal doğum nedir

Doğal doğum nedir

Doğumunu kendi doğal hormonları etkisi altında doğal doğum felsefesine uygun olarak gerçekleştiren ailelerin bebeği ile kuracağı bağ güçlü olmaktadır. Tıbbi gerekçeler nedeni ile gerçekleştirilen sezaryen doğumlarında da, aynı ilkelere bağlı kalınarak anne bebek dostu sezaryen uygulamaları ile ailelere tatminkar ve coşkulu doğum deneyimi için fırsat sunulmaktadır. Doğumun fiziksel ve psikolojik olarak bırakabileceği olumsuz deneyimlemeler azaltılır hatta tamamen ortadan kaldırılması hedeflenir, annenin kendisine ve hayattaki rolüne olan güveni artar, anne başarma hissini yaşar, babalar sürece dahil oldukları için daha tatminkar bir deneyim yaşar böylece aileler doğum anının coşkusunu sınırsızca deneyimlemiş olurlar. Doğum sonrası depresyon oranları azaltılmış olur. Doğal doğumun gerçekleşmesi için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kanıta dayalı önerilerde bulunmuştur. Bu öneriler şu şekilde sıralanabilir;

  1. Doğum kendiliğinden başlamalıdır.
  2. Doğum yapan kadınlara duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.
  3. Doğum boyunca rutin müdahalelerden kaçınılmalıdır.
  4. Doğumda doğal ve aktif ıkınma teknikleri tercih edilmelidir.
  5. Doğumdan sonra anne ve bebeği bir arada tutulmalıdır ve emzirme için limitsiz imkan tanınmalıdır.

Evde doğum nasıl yapılır? Doğum anında ne yapılmalı?İLİŞKİLİ HABEREvde doğum nasıl yapılır? Doğum anında ne yapılmalı?

 Doğal bir doğum deneyimi imkanı sunar

Ailelerin kendi doğumları ile ilgili süreçte yapılacak tercihlere ve alınacak kararlara aktif katılabilmeleri önemlidir. Doğumla ilgili yeterli bilgi ve bilinç düzeyleri olmayan aileler, gebelik sürecinde ve doğum anında alınacak dinamik kararlara yeterince katılamayabilir. Doğal ve keyifli bir doğum deneyimi yaşamak isteyen aileler doğum öncesi eğitim programlarına katılarak istedikleri doğum deneyimini yaşamak için tercihlerini ortaya koyma fırsatı bulurlar. Doğumla ilgili istek ve beklentilerini belirlerler ve bu beklentilerini doğal doğum ekibiyle paylaşabileceklerini öğrenirler. Böylece doğum tercihleri ile ilgili bu talepler doğum öncesinde aile tarafından belirlenmiş ve sağlık ekibine iletilmiş olur.

Doğal doğumla ilgili bilinmesi gerekenler

Doğal doğumla ilgili bilinmesi gerekenler

Ekip birbirinin talep ve isteklerini doğum eylemi başlamadan önce öğrenmiş olur. Ayrıca bu eğitim sayesinde doğum esnasında dinamik süreçlerde alınacak kararlara aileler aktif olarak katılım imkanı bulur. Kendi doğumunun yönetiminde aktif rol alma fırsatı sunulur. Böylece aileler fiziksel,  zihinsel ve psikolojik olarak doğuma hazırlıklı hisseder, kendi tercihlerini yaşadığı için daha tatminkar ve daha coşkulu bir doğum deneyimlemiş olur. Lohusalık ve ebeveynlik yolculuğunda daha güçlü aile içi bağlara sahip olurlar.  

Demans hastalığı hakkında mucize buluş! Demans hastalığının ilk belirtileri neler?

İLİŞKİLİ HABER

Demans hastalığı hakkında mucize buluş! Demans hastalığının ilk belirtileri neler?
Ayder Yaylası’nda geceler ışıl ışıl!

İLİŞKİLİ HABER

Ayder Yaylası’nda geceler ışıl ışıl!
İlknur Gülmek Yasemin.com - Multimedya Editörü
Yasemin - İlknur Gülmek

Editör Hakkında

İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca çeşitli dijital medya ajanslarında sosyal medya içerik üreticisi ve video editörü olarak çalıştıktan sonra 2021 yılında internet haberciliğine başladı. Meslek hayatına Kanal7 Medya Grubu Yasemin.com bünyesinde Multimedya Editörü olarak devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0