Aşırı doğum ve hamilelik korkusu çözümsüz değil! Yaşamınızı alt üst etmesine izin vermeyin

Bazı kadınlar hamilelik ve özellikle doğum sürecinden çok korkuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Do. Dr. Kemal Atasayan, tokofobi adı verilen bu hastalığın bir tür anksiyete bozukluğu olduğunu ve terapi ile düzelebileceğini vurguladı.

Hamilelik süreci kimi kadınlarda daha kolay geçerken kimilerinde daha meşakkatli geçebiliyor. Doğum yaklaştıkça artan kaygılar, anne adayının gergin hissetmesine sebep olabiliyor. Doğum sırasında gerçekleşen sancılar ve doğumun çeşitli riskleri bazı kadınlarda yoğun stres oluşturabiliyor. Uzmanlar doğumdan korkma durumunun bir tür anksiyete bozukluğu olduğuna dikkat çekiyor ve terapötik yöntemlerle düzelebileceğini ifade ediyor. Peki, kadınlar neden doğumdan korkar?

aşırı doğum korkusu

aşırı doğum korkusu

AŞIRI DOĞUM KORKUSU YAŞAMI ALT ÜST EDEBİLİYOR

Aşırı hamilelik ve doğum korkusunun, tokofobi adı verilen bir tür anksiyete bozukluğu olduğunu söyleyen Medicana Ataköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Kemal Atasayan, "Bir bebek sahibi olmak hayatınızı pek çok açıdan değiştirir ve ne bekleyeceğinizi bilmediğiniz için biraz korkmanız normal ancak tokofobi olarak bilinen aşırı korku kişinin yaşamını alt üst edebiliyor" dedi.

Aşırı doğum korkusunun 2 türü vardır. Birincisi: Hiç doğum yapmamış ancak doğum fikrinden çok korkan kadınları etkiliyor. Bu duygu, aslında çocukluk yıllara uzanan kimi deneyimlerle alakalı olabilir.

İkinci tür ise daha önce doğum yapmış kadınların doğum korkusudur. Bunun, ilkine göre daha yaygın bir durum olduğuna dikkat çeken Atasayan, "Travma sonrası stres bozukluğunun (TSSB) bir türü olarak kabul edilen bu hastalık, birinci türe göre daha yaygın. Sıklıkla travmatik bir doğum deneyiminin sonucu olarak karşımıza çıkıyor" şeklinde ifade etti. Araştırmalara göre kadınların yaklaşık yüzde 2,5 ila yüzde 14'ü bu korkudan etkileniyor.

Aşırı doğum korkusu

Aşırı doğum korkusu

YA DOĞUMDA ÖLÜRSEM?

Doğum korkusunun başka ruh sağlığı sorunlarıyla ilişkili olabileceğine işaret eden Atasayan, "Örneğin, tokofobisi olan kişilerde normalde depresyon da var. Bu koşullar düşünce ve davranışlarınızı ele geçirebiliyor. Bu da hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkileyebilecek yüksek düzeyde stres ve endişeye yol açıyor. Hem depresyon hem de tokofobisi olan kadınlar, genellikle doğum yapmak zorunda kalırlarsa öleceklerine dair düşünceler yaşıyor. Bu sorunları yaşayan kadınlar sezaryen doğuma yönelirken, cinsel birliktelikten de kaçınabiliyor" şeklinde konuştu. Bu korkuya sahip kadınların genelde bu durumu genellikle eşlerinden, dostlarından ve hatta hekimlerden bile sakladığı gözlemleniyor.

Tokofobi veya doğum korkusu çözümsüz değil!

Atasayan, "Eğer tokofobiniz varsa, yalnız değilsiniz. Oldukça yaygın olan bu rahatsızlık nedeniyle utanmayın ve kendinizi suçlamayın. Doğumdan korkuyorsanız, hekiminizle konuşmalısınız. Tokofobiniz olduğu tespit edilirse, şu anda hamile olsanız da olmasanız da doktorunuz sizin için bir tedavi planlayabilir. Doktorunuz sizi nelerin beklediğini bildirebilir daha sonra size tavsiyelerde bulunabilir ve uygun görürse sizi tedavi için bir psikiyatri uzmanına yönlendirilebilir. Yaşanan süreçte bilişsel davranışçı terapi (BDT) çok etkili bir tedavi olarak öne çıkıyor. Terapistiniz korkularınız hakkında konuşarak anksiyetenin kaynağını belirlemek ihtiyaç duyduğunuz bilgi becerileri size aktaracaktır." dedi.

Aşırı doğum korkusu

Aşırı doğum korkusu

Doğum korkusu genellikle ergenlik veya erken yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkıyor. Travmatik olaylar; örneğin tecavüz, aile içi şiddet, ailedeki zorlu doğumlar, vs. hiç hamile kalmamış genç kadınlarda bu korkuya sebep olabiliyor. Geçmişte anksiyete veya depresyon görmüş kadınlar da da tokofobi çıkma olasılığı yüksek. Bu rahatsızlık, aile öyküsüyle de bağlantılı olabiliyor.

Bahçelerinizi özelleştirmeye ne dersiniz? Bahçe patika yolu yapmanın yolları

İLİŞKİLİ HABER

Bahçelerinizi özelleştirmeye ne dersiniz? Bahçe patika yolu yapmanın yolları
Babet ne zaman giyilir? Uygun fiyatlı babet ayakkabı modelleri ve fiyatları

İLİŞKİLİ HABER

Babet ne zaman giyilir? Uygun fiyatlı babet ayakkabı modelleri ve fiyatları
MeryemÜ. ÜSTÜN Yasemin.com - Editör
Yasemin - MeryemÜ. ÜSTÜN

Editör Hakkında

1996 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesinde Gazetecilik ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde İlahiyat okudu. Halen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde Felsefe bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Ekim 2023’ten bu yana Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0