6 buçuk yaşında hayata gözlerini yuman Gizem'in hayattayken yaptığı resimlerden esinlenilerek tasarlanan oyuncak bebekler ve hediyelik eşyaların satışından elde edilen gelir, ihtiyaç sahibi üniversiteli kızların burs fonuna aktarılıyor.

İzmir'de 6,5 yaşında hayatını kaybeden Gizem'den yadigar kalan kalpli bebek resimleri İzmir İş Kadınları Derneği'nin projesiyle oyuncak bebek ve hediyelik eşyalara dönüştürülüp satılarak üniversiteli genç kızlara burs oldu.

gizem

Fatih ve Özden Erten çiftçinin kızları Gizem, 2014'te dünyaya gelmişti. Küçük yaşlarda spor ve sanattaki yeteneğiyle dikkati çeken Gizem, 5 yaşına geldiğinde ise tedavisi olmayan bir tür beyin tümörü olan Diffuse İntrinsic Pontine Glioma'ya (DIPG) yakalandı.

gizem

Küçük kızın tedavi sürecinde sürekli kalp şeklinde gülen yüzler çizmesinden etkilenen annesi, kukla sanatçısı Nazlı Selin Akçay'dan bu tasarımla bir oyuncak yapmasını istedi. Bebeği beğenen Gizem, ailesinin ve doktorların çabalarına rağmen temmuzda hayata gözlerini yumdu.

gizem

Anne Özden Erten, Gizem'in resim yapmayı çok sevdiğini şu sözlerle anlattı:

"Bu resimler çok hoşumuza gidiyordu. Ailece en büyük hayalimiz bu bebek resimlerinin oyuncaklara dönüşüp vitrinlerde yerini almasıydı." 

Akçay, tasarladığı bu oyuncağa "Gizoş" ismini verdi.

gizem

Gizem'i kaybettikten sonra İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin'in bir teklifle geldiğini anlatan Erten, derneğin ihtiyaç sahibi kız üniversite öğrencilerine destek için oluşturduğu fonun adını "Gizem Erten - Geleceğin İş Kadınları Burs Fonu" olarak değiştirdiğini ve "Gizoş bebekler" ile fon kaynağı oluşturduklarını aktardı.

Oyuncak bebeğin yanı sıra yine Gizem'in tasarımlarıyla kupa, bardak, bez çanta, kartpostal ve ayraç gibi hediyelik eşyalar tasarlanarak satışa sunulduğunu dile getiren Erten, program kapsamında 16 üniversite öğrencisine destek sağlamayı başardıklarının bilgisini verdi.

gizem

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin de iş kadınlarının mesleki anlamda dayanışmasının yanında sosyal sorumluluk projeleriyle de kadınlara destek olduklarını ifade etti.

Yaklaşık 6 yıl önce dernek adına yapılan Gülence isimli biblolarla kız çocuklarına burs sağladıklarını ve bunu "Gizoş Bebekler" tasarımlarıyla genişlettiklerini işaret eden Sezgin, fona ürün satın alarak ya da bağış yaparak destek olunabildiğini aktardı.

İZİKAD'ın internet sitesi üzerinden bağış ve bilgi alınabileceğini belirten Sezgin, oyuncaklara sosyal medya üzerinden gösterilen ilgiden memnun olduklarını, ayrıca bir öğrenciye yıllık burs sağlayan hayırseverlere oyuncaklardan hediye ettiklerini sözlerine ekledi.

İLİŞKİLİ HABER

Genç kadın girişimci 4 mahallenin elektriğini üretiyor!

İLİŞKİLİ HABER

Muşlu kadın girişimci, devlet desteğiyle 50 kişiye istihdam sağladı

İLİŞKİLİ HABER

Ünlü çiftten ilginç kutlama! Pınar Altuğ: Deliye her gün bayram

BİR YORUM YAPIN 0