Kocaeli'de KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı desteğiyle oyuncak sektöründe ilerlemeye karar veren Senem Kahveci'nin eşiyle birlikte ürettiği oyuncaklar, hem Türkiye'de hem de yurtdışında büyük beğeni topluyor.

2019 yılında KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı aracılığıyla "Nisa Ahşap Oyuncak" şirketini kuran iki çocuk annesi Senem Kahveci, eşiyle birlikte büyük başarı yakaladı. Çocukların zeka gelişimini arttırıcı, parmak kaslarını geliştirici ahşap oyuncak üretimine adım atan Kahveci'nin ürünleri hem yurtiçi hem de yurtdışında yoğun ilgi görüyor.

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı

Uzun yıllar özel sektörde çalıştığını dile getiren Kahveci, çocuklarına aldıkları ahşap oyuncakların kendisine ilham verdiğini anlattı. İlk ihracatını Almanya'ya yapan kadın girişimci, üretimleriyle ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedefliyor. 

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı Senem Kahveci

"OYUNCAKLARIMIZ ÇOCUKLARIN HAYAL GÜCÜNE HİTAP EDİYOR!"

Bu işe adım atmadan önce eşinden destek aldığını vurgulayan genç kadın yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

"Böyle olunca KOSGEB desteklerini araştırdık. KOSGEB'in kursuna başvurup eğitimine katıldım. Eğitim sonucunda sunum hazırladık ve KOSGEB'e sunduk. KOSGEB projemizi beğendi. Oradan olumlu yanıt aldık ve desteği kazandık. Onların verdiği destekle makinemizi aldık. 2019 yılında işimizi kurduk. Bu şekilde ilk üretime başladık. Toplamda 250-300 metrekare bir alanda üretim yapıyoruz. Oyuncaklarımız çocukların hayal gücüne hitap ediyor. Onu yapıp bozuyor, bu onun analitik düşüncesini geliştiriyor. Farklı geometrik şekillerde oyuncaklarımız var. Oyuncaklar kolay çözülemiyor. Burada çocuğun hem hayal gücü hem el kasları hem de dikkat ve koordinasyonu sağlanıyor. Okul çağındaki çocuklarda ebeveynlerin en çok karşılaştığı konu, dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi. Oyuncaklarımız bu anlamda çocuklara destek oluyor. Bu nedenle de talep görüyor."

"FARKLI ÜLKELERDEN DE TALEP GÖRÜYORUZ"

Kendilerinin kimyasal kullanmadan ahşabı işleyip kanallar oluşturarak montaj yaptıklarını söyleyen Kahveci sözlerinin devamında "İçinde civata falan kullanmıyoruz. Çocuğun sağlığını tehdit edecek bir şey yok. Güvenilir ürünler olduğu için tercih ediliyor. Almanya'ya ilk ihracatımız yaptık. Almanya'daki ürün gönderdiğimiz kişiden farklı oyuncak talepleri olmuş. Ürünlerin kalitesi ve fiyat avantajı onlara cazip gelmiş. Farklı oyuncaklar için talepte bulundular. Almanya'da müşterimizden, onun İsviçre ve Hollanda'dan aynı işi yapan bir arkadaşları ürünler istemiş. Farklı ülkelerden de talep görmeye başladık. İşimizi onların isteklerine hitap eder bir noktaya getirmeyi istiyoruz. Sipariş artarsa farklı makineler alacağız. Şu an bu kapasite burada bizi götürüyor ama sipariş arttığında burası yetmeyecek. Hedefimiz ihracatı çoğaltmak. Türkiye'de kendimizi kanıtlamak istiyoruz. Küçük bir imalathaneyle bir CNC makinesiyle başladık ama neden bir fabrikaya dönüşmeyelim? Adım adım inşallah bu merdivenleri çıkarız. İşimizi büyütmek ve ülkemizin ithalatını azaltıp ihracat hacmini genişletmek en çok istediğimiz şeylerden biri, inşallah bu yönde ilerleyeceğiz." şeklinde konuştu.

İLİŞKİLİ HABER

Nicolas Cage'den hayranlarını sevindiren haber! Ekranlara Drakula olarak dönüyor

BİR YORUM YAPIN 0