Aydemir Akbaş'a kanser teşhisi konuldu

04 Ekim 2018, 09:38
Aydemir Akbaş'a kanser teşhisi konuldu

Usta oyuncu Aydemir Akbaş'a kolon ve bağırsak kanseri teşhisi konuldu.

Türk sinemasının usta yönetmen ve oyuncularından Aydemir Akbaş geçtiğimiz yıllarda gırtlak kanseri edip yenmişti. Usta oyuncuya yeniden kolon ve bağırsak kanseri teşhisi konuldu. Akbaş'tan hastalığına dair daah önce şu açıklamalarda bulunmuştu:  "Şu an iyiyim. Doktorlar 'Taş gibisin' diyor ama tetkikler devam ediyor" dedi. Usta oyuncuya daha önce gırtlak kanseri tanısı konulmuş kanseri yenen Akbaş ise "Kanserden yırttım! Doktorum da bana şaşırdı; '90'a 95'e kadar yolun var' dedi"

AYDEMİR AKBAŞ KİMDİR?

25 Şubat 1936 tarihinde İstanbul'da doğan Aydemir Akbaş  Arnavut kökenlidir. Babası  göçme bir Arnavut'tur, annesi Sürmene kökenlidir. Oyuncu Erdinç Akbaş adında kardeşi vardır. Galatasaray Lisesinde okuyan usta oyuncu buradayken sırf derslerden kaçmak için tiyatro koluna girmiş. 1960 yılında  Şanlıurfa'da askerlik yapmış. 

Aydemir Akbaş, 1970'li yıllarda oynadığı 70 civarında erotik-komedi filmiyle adı duyuldu. Daha sonraki yıllarda İbrahim Tatlıses ile çalışarak senaryo çalışmaları yaptı.

1964 yılında senaryosu Haldun Taner'den, yapımcısı Memduh Ün, yönetmeni Atıf Yılmaz olan "Keşanlı Ali Destanı" adlı sinema filminde Fikret Hakan, Fatma Girik, Hüseyin Baradan, Danyal Topatan, Mualla Sürer, Hayati Hamzaoğlu oynarken Aydemir Akbaş, Sipsi Selim karakterini canlandırarak sinemaya geçiş yapmıştır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar