Ünlü piyanist Fazıl Say: Gitmek istemiyorum, beni İngiltere çağırıyor!

18 Aralık 2019, 12:33
Ünlü piyanist Fazıl Say: Gitmek istemiyorum, beni İngiltere çağırıyor!

Dünyaca ünlü Fazıl Say ve besteci Fazıl Say, İngiltere ile yaşadığı vize sorunundan bahsetti.

İngiltere ile yaşadığı vize problemine Instagram hesabından isyan etti.  8 Ocak Wigmore Hall ve 3 Mart Barbican konseri için İngiltere'ye geçen ay vize başvurusunda bulunduğunu belirten Say, salonlardan gelen vize mektubunu da başvuruya eklemesine rağmen vize tarihinin 8 Şubat olarak hatalı verildiğini söyledi. Konsoloslukta bu hatayı halledecek kimseye ulaşılamadığından bahsetti.

Fazıl Say

Kızgın değilim ama hak arıyorum, kendim için, ülkem için diyen Fazıl Say,"İngiltere’nin Brexit konusu son yıllarda daha çok tartışıldı. Halbuki, İngiltere hiçbir zaman AB ülkesi değildi. Schengen vizesi anlaşmasını imzalamamış, mesela biz Türkler için veya herhangi bir AB dışı ülke için, durumda değişen hiçbir şey yok ki. Brexit’ten önce de İngiltere vizesi kuyruklarındaydık, şimdi de. Bizler için Brexit hiçbir şey ifade etmiyor. HİÇBİR ŞEY.İngiltere’den vize almamız hep zordu şimdi de zor, Wigmor Hall’de, Barbican’da konser vermeye giden benim için de zor, yanlış vize konuluyor uğraştırılıyor. Bir daha gidiliyor, konsolosluk muhattabı yok, vize şirketi var filan. Türkiye 2-3 yıldır çift pasaport alabilme imkanı sağladı oradan yırtıyoruz. Bir pasaport ile turnedeyken diğer pasaport İngiliz konsolosluğunda, bari işlemi görebiliyoruz"

Fazıl Say haberleri

"Çift pasaport konumumuzdan önce İngiltere'de asla düzenli bir konser hayatım olamadı. Vize sorunu, pasaportum haftalarca konsoloslukta kalacak, 1 Londra konseri için belki 15 diğer konseri bekletmeye alacağım. Viyana, Berlin, Paris, Tokyo. Yahu neden? Kim yapar? Olmasın Londra demek zorunda kaldık 25 yıl! Brexit? Kimin için ne ifade ediyor? Almanya için mi? Ne ama? Açıklayın. Eşit şartlar olsun diyelim? Değil mi?"

Fazıl Say Vize hakkında konuştu

"Eşitlik istiyoruz kardeşim. Geçen yıl yaptığımız CD İngiltere'nin prestijli ödülü Grammaphon Awards'ı kazanmıştı. Ona da gidememiştik benzer sebepten. Bu 8 Ocak Wigmore Hall konseri o CD’nin programıdır. 3 tartta Barbican'da ise Truva sonatı ve Beethoven var. Bazı yorumlara açıkçası kızdım! Yok filanca ülke cahilmiş de öbürü de aslında cahilmiş de. Truva sonatını bestelemek mi cahillik Beethoven çalmak mı cahillik? Grammaphon ödülünü de cahil olduğumuz için mi aldık? Ne istiyor İngiltere? Daha iyi politika mı? Kimden?" şeklinde açıklama yapan müzisyen isyankar bir yaklaşımda bulundu.

KONSERİNE CUMHURBAŞKANI TAYYİP ERDOĞAN KATILIM SAĞLADI!

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konserine katıldığı ünlü piyanist Fazıl Say, geçenlerde Die Glocke adlı Bremen Konser Salonu'nda organize edilen geleneksel  Federal Cumhurbaşkanlığı Konserine katılım sağladı.

Fazıl Say Bremen

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve eşi Elke Büdenbender’in ön sıralarda seyrettiği konserde Fazıl Say muhteşem performansıyla hayranlık bıraktı. Cumhurbaşkanı Steinmeier konser sonrası Fazıl Say ile sohbette bulundu.

Fazıl Say son dakikaFazıl Say konserleri

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN MAGAZİN HABERLERİ 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar