Ne kadar gündem kurdusun? Kendinize güveniyorsanız Yasemintrend10 testini çözmeye hazır olun!

Hızla akan Türkiye ve dünya gündemini yakından takip ediyor ve bu konuda iddialıyım diyorsanız sizler için hazırladığımız YaseminTrend10 testini çözmeye ne dersiniz? İşte detaylar...

Her hafta birbirinden ilginç konular, kişiler ülke ve dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Güncel ve etkili durumların gözler önüne serildiği medyadaki bazı olaylar ise günlerce hatta aylarca hem sosyal medyada hem de gündelik hayatta konuşuluyor. Eğer siz de gündemi sıkı takip edenlerdenseniz ufak bir test turuna çıkmaya ne dersiniz? Bu haftaya damga vuran bazı haberleri sizler için derledik. Gelin, gündem bilginizi birlikte test edelim.

Ne kadar gündem kurdusun? Kendinize güveniyorsanız Yasemintrend10 testini çözmeye hazır olun!İLİŞKİLİ HABERNe kadar gündem kurdusun? Kendinize güveniyorsanız Yasemintrend10 testini çözmeye hazır olun!

1. Dünya çapında üne sahip siyam ikizleri Abby ve Brittany isimli Hensel kardeşler hakkında ortaya çıkan bir gerçek herkesi hayrete düşürdü. Tek bir bedende iki kafaya sahip olan ikizlerin iki kalpleri, dört akciğerleri ve iki mideleri var. Ancak vücutlarının belden aşağısını ortak kullanıyorlar. Nadir bir hastalığa sahip olan ikizlerin ağızları açık bırakan radikal kararı sizce ne olabilir?

A- İkizlerden biri evlendi

B- İkizler risklere rağmen ayrılmak için ameliyat oldu

C- İkizlerden biri kendini öldürmeye çalıştı

D- İkizler uzay yolculuğu yapmaya karar verdi

2. Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya'nın uzun süredir kanserle mücadele eden babası Akın Petekkaya, 81 yaşında hayatını kaybetti. Baba acısıyla yıkılan Petekkaya’yı cenaze töreninde sevenleri yalnız bırakmadı. Cenaze alanına aracıyla gelen Saruhan Hünel ise yaptığı hamleyle gündem oldu. Hünel'in başına gelen olay neydi?

A- Cenaze töreninde kendisiyle fotoğraf çekilmek isteyen bir vatandaşla tartıştı

B- Cenaze töreninde sakız çiğnedi

C- Kalabağın arasında fark etmediği bir vatandaşın ayağını arabayla ezdi

D- Cenaze töreninde üzüntüden bayıldı

3. Son dönemde üzerlerinde kara bulutların gezdiği İngiliz kraliyet ailesi yeni bir iddiayla sarsıldı. Kansere yakalanan Kral Charles’ın sağlık durumunun git gide kötüleştiği öne süren In Touch dergisi hangi çarpıcı açıklamada bulundu?

A- Kral Charles, tahtı oğlu Prens William'a bırakma kararı aldı

B- Kral Charles, ötenazi olmak istiyor

C- Kral Charles'ın 2 yıl ömrü kaldı, cenaze töreni hakkında detaylar hazırlandı

D- Kral Charles, yeni bir tedavi yöntemi için Asya kıtasında adı belirtilmeyen bir ülkeye gitti

4. Ramazan Bayramına özel konser anlaşmalarını tamamlayan ünlülerin alacakları ücretler dudak uçuklattı. Milyonların havada uçtuğu anlaşmalara göre en yüksek fiyata anlaşan ünlü kim oldu?

A- Ajda Pekkan

B- Gülşen

C- Alişan

D- Serkan Kaya

5. Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırma, hamile kadınların beslenme düzeninin bebeğin yüz şeklinde önemli bir etmen olduğunu ortaya çıkardı. Sizce hangi beslenme şekli bebeğin daha geniş burna sahip olmasına neden oluyor?

A- Düşük proteinli beslenme

B- Vegan beslenme

C- Bakliyat ağırlıklı beslenme

D- Protein ağırlıklı beslenme

6. Ünlü sunucu ve yapımcı Acun Ilıcalı, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda yaptığı itirafla gündem oldu. "Hayatım skandallarla geçti" diyen Ilıcalı, en rezil olduğu anı ilk kez paylaştı. Sizce, Ilıcalı'nın rezil olmasına neden olan durum neydi?

A- Hayatındaki insanları tanımakla güçlük çektiği için

B- Parasının hesabını doğru bir şekilde yapamadığı için

C- İsim hafızası güçlü olmadığı için

D- Yaşını saklamak istediği için

7. Ünlü şarkıcı Aydilge, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla acil ameliyata alınacağını duyurmuştu. Hayranlarını endişelendiren Aydilge'nin hastalığı neydi?

A- Burnu kırıldığı için ameliyat oldu

B- Boyun fıtığı nedeniyle ameliyat oldu

C- Kalçasında labrum yırtığı oluştuğu için ameliyat oldu

D- Gözlerinden operasyon geçirdi

8. Doğuştan kalp rahatsızlığı olan ve daha önce 3 açık kalp ameliyatı geçiren ünlü oyuncu Arnold Schwarzenegger, bıçak altına yattı. "Arnold's Pump Club" podcast'inde sağlık durumu hakkında bilgi veren ünlü aktör, "Biraz daha makineye dönüşmek için ameliyat oldum." ifadelerini kullandı. Schwarzenegger ne için ameliyat oldu?

A- Ünlü aktör kalp nakli oldu

B- Ünlü aktöre kalp pili takıldı

C- Ünlü aktör yapay kalp nakli oldu

D- Ünlü aktör açık kalp ameliyatı oldu

9. Bu hafta, milyonlarca kişiyi ve kalbi bir araya getiren en özel gün hangisiydi?

A- Dünya Kahve Günü

B- Ramazan Bayramı

C- Regaip Kandili

D- Kadir Gecesi

10. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen ve "dünyanın en pahalı baharatı" olarak adlandırılan baharatın adı nedir?

A- Zereşk

B- Kebabiye

C- Mahlep

D- Safran

İŞTE CEVAPLAR!!!

1.A - 2.C - 3.C - 4.B - 5.D - 6.A - 7.C - 8. B- 9. D - 10.A

TEST SONUÇLARINA GÖRE GÜNDEM KURDU MUSUN?

Eğer ki 10 sorudan 10'una da doğru yanıt vermeyi başardıysan bil ki sen tam bir gündem kurdusun. Çevrendekilerin ne televizyona ne gazeteye ne de telefona ihtiyacı yok. Tüm merak edilenlerin yanıtı sende gizli!

Eğer 7 ve 10 aralığında doğru yanıt vermeyi başardıysan güne haberlerle başlıyorsunuz demektir! Mutlaka yeni gelişmelerden haberdar oluyor ve kritik yaparak uzun uzun olmasa da haberlere göz gezdiriyorsun!

Eğer 5 ve 7 aralığında doğru yanıt vermeyi başardıysan denk geldikçe gündemi takip ediyor ancak özellikle bir haberi detaylıca incelemiyorsun diyebiliriz.

Ve son olarak 5'den az doğru yanıt verdiysen maalesef gündemi pek de takip etmiyorsun! Ama üzülme, haftaya yeni testte 10'da 10 yapacağına eminiz!

Saçlarda seyreklik neden olur? Saç dökülmesini durduran besinler neler?

İLİŞKİLİ HABER

Saçlarda seyreklik neden olur? Saç dökülmesini durduran besinler neler?
Kadın muhtar 6 erkek rakibini eleyerek mahalle muhtarı oldu!

İLİŞKİLİ HABER

Kadın muhtar 6 erkek rakibini eleyerek mahalle muhtarı oldu!
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0