Pandemi modayı nasıl etkiledi?

2020'den beri dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınıyla beraber alınan tedbirler kapsamında vaktinin çoğunu evde geçiren insanlar rahat giyinmeye alıştı. Hal böyle iken giyim tarzımız ve gardırobumuzdaki kıyafetlerimizde de radikal değişim görüldü. Pandemi modayı nasıl etkiledi?

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19'la beraber yaşam standartlarının değişmesinin yanı sıra insanların modaya olan bakış açısı da değişti. Alınan tedbirler kapsamında insanların çoğu evde vakit geçirmeye başlarken birçok iş yeri evden çalışıyor. Artık dışarı çıkarken bile salaş, dökümlü ve bol kıyafetler tercih ediliyor. Ev modasının popüler olduğu son iki senede yaz trendleri arasında olan oversize kalıp tişörtler, kış aylarında yerini bol kalıp sweatshirtlere bıraktı.

Öte yandan talep oranı yüksek olan jogger eşofmanlar kadar 1950'lerin gençleri arasında popülerliğini günümüze kadar getiren denim pantolonların; kadınlar için mom kalıpları, erkekler içinse havuç (carrot) kalıpları da çok tercih edilenler arasında. Bu tür yüksek bel ve dar olmayan pantolonlar, hareket kabiliyetini kısıtlamayarak konfor sağlıyor.

Denim pantolon nedir? Denim pantolon özellikleri nelerdir?İLİŞKİLİ HABERDenim pantolon nedir? Denim pantolon özellikleri nelerdir?

PEKİ PANDEMİ MODAYI NASIL ETKİLEDİ?

Oversize tişörtler

Oversize tişörtler

  • Oversize ve overlong tişörtler: Bol kesim ve düşük omuzlu olan büyük kalıp özelliğine sahip oversize tişörtler pandemiyle beraber son iki senedir kadınların ve erkeklerin gözde kıyafetleri arasında yerini almaya devam ediyor. Genellikle basic tercih edilen oversize tişörtlerin önden ve arkadan baskılı modelleri de uygun yaş gruplarına hitap ediyor. Bunun yanı sıra oversize ailesinden gelen normal beden ölçülerine göre daha uzun ama bol olmayan overlong tişörtler de trendler arasında.

Jogger kalıp eşofman

Jogger kalıp eşofman

  • Jogger kalıp eşofmanlar: Koronavirüs tedbirleri sebebiyle çoğunlukla evde vakit geçirmek zorunda olduğumuz dönemde, giyerken kendimizi rahat hissettiğimiz jogger eşofmanlar, artık dışarıda da ön planda.

Belden paçaya doğru hafif dar olan esnek ve şık jogger eşofmanlar, ev modasının vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Jogger eşofmanlar paçalarındaki lastik detayıyla dikkat çekmeyi başarıyor.

Mom jean ve Havuç kesim pantolonlar

Mom jean ve Havuç kesim pantolonlar

  • Mom ve havuç kesim pantolonlar: Casual giyinen kadınlar genellikle şık oldukları kadar rahatlıktan da ödün vermezler. Bunun için yüksek bel ve bol detay sahibi mom kalıp denim pantolonlar kadınların vazgeçilmezidir. Erkeklerde ise havuç kesim olarak bilinen denim pantolonlar da yüksel bel özelliğinde olduğu kadar dar ve esnek bir yapıdadır.

Vazgeçilmez sweatshirtler

Vazgeçilmez sweatshirtler

  • Sweatshirt: Yumuşak kumaşıyla moda düşkünlerinin bile vazgeçilmez parçası olan sweatshirtler trendlerden hiç düşmüyor. Genellikle evde giyilen, üretiminin pamuktan yapıldığı sweatshirtler kendini sokağa taşımayı başardı. Hatta iş ortamlarında da uygun kombinle tercih edilebiliyor.

BİR YORUM YAPIN 0