Koronavirüs salgını nedeniyle gündeme gelen Hibrit eğitim modeli okullarda eğitim sisteminde alternatif olacak modellerden biridir. Okulların açılış sürecinde çok fazla duyduğumuz hibrit eğitim modeli, karışık öğrenme yani karma öğrenme olarak adlandırılmaktadır. Peki hibrit eğitim nedir, nasıl uygulanır? Detaylar haberimizde...

Koronavirüs, pandemi sürecinde okullar bir süre uzaktan eğitime geçiş yaptı. Okulların açılma tarihinde ortaya çıkan hibrit eğitim modelini geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı'nca yeniden gündeme geldi. 2020 2021 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla yeniden hibrit eğitim sistemine gözler çevrildi. Geleneksel eğitim, karışık öğrenme olarak da bilinen hibrit eğitim modelinde, çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders alma imkanı sunuluyor. İşte Hibrit eğitim modeli hakkında merak edilen her şey:

İLİŞKİLİ HABERTablet başvurusu nasıl yapılır? MEB ücretsiz tablet başvurusu nasıl yapılır

Hibrit eğitim modeli nedir

HİBRİT EĞİTİM MODELİ NEDİR? 

Karma öğrenme, hibrid öğrenme, karışık öğrenme olarak da bilinen harmanlanmış öğrenme en sade tanımıyla geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak adlandırılmaktadır. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim felsefelerinin geleneksel öğrenme ortamında birlikte kullanılması da harmanlanmış öğrenme olarak adlandırılıyor. Hibrit eğitim sadece geleneksel eğitimi desteklemek amacıyla teknolojik materyallerin kullanılması olarak değerlendirilmemelidir. İki farklı güç kaynağının bir arada olması şeklinde de tabir edilen hibrit eğitim modeli denge çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren bir kurumun verimliğini arttırmak amacıyla yapılan yüz yüze eğitim olarak düşünülmelidir. 

Okullarda hibrit eğitim nasıl yapılıyor

Online(Çevrimiçi): Online daha çok bilgi ve kavramaya yani öğrenmeye yönelik ilk bölümdür. Aynı zamanda bilginin kazanılması, tekrar edilmesine ve bilgiye yönelik yapılacak olan egzersizlere bağlı olması şeklinde açıklanabilir.

Yüz yüze: Yüz yüze eğitimle öğrenmeye yönelik daha ileri olan basamakları kapsıyor. Sentez, değerlendirme ve analizi öğrenmenin daha ileri ki aşamaları olarak görebiliriz. Bu bölüm etkileşimlerle desteklenmesi gerekir.

Seyreltilmiş eğitim: Seyreltilmiş eğitim sınıflarda oluşan öğrenci sayısının en aza indirmek için okul süreleri, saat dilimlerine ayırıyor. Böylece öğrencilerin saatleri çakışmadan farklı saatlerde okullara gitmesi sağlanıyor ve aynı zamanda sınıflarda oluşan yoğunluğu azaltılması amaçlanmaktadır.

2020 Hibrit eğitim modeli

HİBRİT EĞİTİM MODELİNE GÖRE:

- Yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek.

- Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülecek.

- Ders saatlerinin 20 saat olması üzerinde duruluyor.

- Matematik, Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek.

- Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak. Sınıflar ikiye bölünecek.

- Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek.

karma öğrenme eğitim modeli

İLİŞKİLİ HABER

Baharatlar nasıl saklanır? Hangi baharat nasıl saklanır Hangi baharatlar buzdolabında saklanır

İLİŞKİLİ HABER

Bol su içmenin faydaları nelerdir? Su içmek boğaz ağrısına iyi gelir mi?

BİR YORUM YAPIN 0