Kulak kristali kayması neden olur? Kulak kristalinin oynadığına dair belirtiler nelerdir?

Şiddetli baş dönmesine neden olan kulak kristali oynaması erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Sıvı hareketlenmesi olan kulak kristali, yaşam statüsünü sıfıra indirir. Beyin ve omur iliğe kadar hasara neden olan kulak kristali, ağrıları kişiyi uykusundan bile uyandırır. Dengesizlik gibi belirtilerin yanı sıra düzensiz kalp atışlarıyla da kendini belli eder.Kulak kristali kayması neden olur?

Kulak kristalleri iç kulakta yer alan ve vücut dengesini sağlayan yapılardır. Kristaller iç kulağın içerisinde denge kanallarında bulunurlar. Vücut hareketlerinin dengeli olmasını sağlayan kulak kristalleri, kulak içinde üç ayrı denge kanalı içerisinde sıvı halde bulunan sabit yerleşimli yapılardır. Herhangi yaşanan bir travma sonrası yerinden oynayan bu yapılar beyin ve omur iliği olumsuz etkiler. Denge sıvısı olan kulak kristalleri hareket ettikçe ciddi sağlık sorunlarına da beraberinde getirir. Çoğu kez bu kristallerin oynama nedeninin ne olduğu bilinmez. Kulak kristalinin oynaması meniere hastalığı, otoskleroz gibi kulak rahatsızlıkları, santral sinir sistemi hastalıkları ve iç kulak tümörleri gibi rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkabilir. Hastaların yüzde 80'i kulakların şiddetli ağrımasından dolayı uykudan bile uyanabiliyor. Kış aylarında vakalar artar. 

KULAK KRİSTALİ KAYMASI NEDEN OLUR?

Kulak ve üst yolunum yolu enfeksiyonları kulak kristali kaymasına neden olan faktörlerin başında gelir. Beynin travma geçirmesi ve ani yapılan boyun hareketleri de bu kristallerin yerinden oynamasına neden olur. Yatarken yapılan hareketler ve birden ayağa kalkmakta kristal sıvıları harekete geçirir. Kristallerin kaydığını gösteren belirtiler; ani başlayan baş dönmeleri ve mide bulantısı gibi durumlardır. Aynı zamanda baş dönmesi olmadığı halde dengesizlik hissi yaşanması kişinin kulak kristallerinin kaydığını gösteren belirtilerden biridir. 

Dış kulak iltihabı neden olur? Dış kulak iltihabı belirtileri nelerdir?İLİŞKİLİ HABERDış kulak iltihabı neden olur? Dış kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

kulak kristali oynamasının belirtileri

kulak kristali oynamasının belirtileri

KULAK KRİSTALİNİN OYNADIĞINA DAİR BELİRTİLER NELERDİR?

  • Şiddetli baş dönmesi zeminin ayağının altından çekilmesi
  • Vücut hareketlerinde dengesizlik
  • Görmedeki odak noktasında bozukluk
  • Kulak içinde artan çınlama ve iltihaplı akıntı
  • Kulaktan yüze kadar vuran kramplar
  • Uzanırken bile mide bulantısı ve baş ağrısı
  • İleri durumlarda kalp ritim bozukluğu ve kan akışında hızlanma gibi belirtilerle kendini gösterir.

KULAK KRİSTALİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? 

Kulak burun boğaz doktorunun yapacağı denge testleriyle kulak kristallerinin yerinden oynayıp oynamadığı tespit edilir. Kulak kristalleri yerinden oynayan kişinin hareket ederken daha dikkatli olması tavsiye edilir. Baş dönmesi esnasında baş fazla hareket ettirmeden sabit bir yerde durulması sağlanması. Bol bol su tüketimi sağlanmalı. Ataklar sırasında hareket halinde iken hemen bir yere uzanmak ya da oturmakta fayda var. 

Bebeklerde doğum lekesi neden olur ve kalıcı mı? Doğum lekesi çeşitleri! Saraçoğlu'ndan kür

İLİŞKİLİ HABER

Bebeklerde doğum lekesi neden olur ve kalıcı mı? Doğum lekesi çeşitleri! Saraçoğlu'ndan kür

BİR YORUM YAPIN 48

Erdal 1 yıl önce

Hayırlı günler, sizdede kulak içinde çınlama oluyor mu? Rica etsem cevaplarmisiniz?Allah acil şifa versin herkese ins

Toplam 1 beğeni

Seyfullah 1 yıl önce

K.maraş bölgesinde kulak kristali tedavisi yapan doktor varmı önerebileceginiz

temsil 2 yıl önce

manevra sırtüstü uzanıp sağa ve ya sola ağır ağır kafa sırta doğru 5 dakikada dinlenerek dönmek çok kesin çözüm büyük faydası var artı betaset 24 hapta rahatlatıyor

Toplam 2 beğeni

Sevginur 2 yıl önce

Burada bulunan herkese geçmiş olsun.Defalarca yaşadım çok korkunç bir olay.Biraz da genetik.Ailemde başka kişilerde de var.Tek çözüm Epley manevrası.Kulak burun boğaz uzmanı veya Nöroloji uzmanları yaptırıyor.Bazen bir kere de geçmeyebiliyor.Bir kaç kez denenmesi gerekiyor.Boşu boşuna ilaç kullanmayın.Bunun kesin ilacı yok.Kormayın .Hayatı tehdit eden bir şey değil ancak olduğu zaman hiç bir şeyle ilgilenemezsiniz.Tek çözüm manevra.

Toplam 4 beğeni

Emine 2 yıl önce

Slm Kac yildir cekiyorum sidetli bas donmesi manevra yapildi cogu kez .fena yere dustum ondan sonra dahada kötu oldum .basim yorgun ses telefonla konusamiyom tv oyle bakamiyom kafam agir yorgun kulak kafadan ses hisirti kum sesi gibi seyler kafamdaki damarlar aciyor .egilemiyom yatamiyom donme olsun mide bulantisi var ..suan sasmis durumdayim hollandada yasiyorum.doktorlar bilemiyo hastaneye tekrar gonderecekler durum bu bana tavsiyeniz varsa sevinirm saygilar

Toplam 10 beğeni

Birgul 1 yıl önce

Merhaba instagram da hacamat Hatice var hollandada yaşıyor onu bulun belki bir yardımı dokunur

Toplam 0 Beğeni

Kubra 2 yıl önce

Merhaba. Gecmis olsun öncelikle. Bende de ayni şikayetler var maalesef ve ben de Hollanda'da yaşıyorum. Bu yüzden daha da bir dikkatimi cekti yorumumuz. Ne durumda acaba tedaviniz? Bana taa gelecek aya hastane randevusu verdiler,nasıl dayanacagim bilmiyorum. Sizden de duymak isterim süreci. Selamlar

Toplam 0 Beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun