Bakteri ve virüsleri vücuttan atar! Aronya meyvesi faydaları nelerdir? Aronya nasıl yenir?

20 Kasım 2020, 08:01
Bakteri ve virüsleri vücuttan atar! Aronya meyvesi faydaları nelerdir? Aronya nasıl yenir?

Yapılan araştırmalarda aronya meyvesinin hücrelerin DNA yapısını güçlendirerek kanser oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Antioksidan maddeler bakımından zengin olan aronya vücutta bakteri ve virüslerin herhangi bir sağlık sorununa neden olmasına izin vermez. Bunun uzmanlar koronavirüs sürecinde bol bol b u meyveyi tüketmeyi önerir. Peki Aronya meyvesi faydaları nelerdir?

Aronya meyvesi içerdiği vitaminler bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Yapılan araştırmalara göre aronya meyvesi kanserli hücreleri yok edebiliyor. Halk arasında 'süper meyve' olarak anılan aronya, aynı zamanda geleneksel tıbbi tedavilerde kullanılıyor. Kuzey Amerika'ya özgü olan bu meyve ülkemizde Bolu'da yetiştiriliyor. Türkçede aronya diye adlandırılan meyvenin asıl adı aroniadır. Yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden hücreleri kısa sürede yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. Hem ilaç hem de kozmetik sanayide kullanılan bu şifa deposu meyvenin saymakla bitmez faydaları vardır. 

virüslere karşı güçlü karışım

KORONAVİRÜSE KARŞI ARONYA KARIŞIMI!

Uzmanlar virüslere karşı güçlü etkileri olan besinlerin bu dönemde sıklıkla tüketilmesini tavsiye eder. Bunlardan biri da aronyadır. Aronya antioksidan bakımından güçlü bir besindir. Tüm dünya genelinde ölümlere neden olan koronavirüse karşı önleyici meyvelerden biri olan aronya, yeşil çay ve nar suyu ile karıştırılıp elde edilen suyla gargara yapılması önerilir. Almanya'nın Ulm üniversitesinde yapılan araştırmada yeşil çay, aronya ve nar suyundan elde edilen karışımın günde 3 defa gargara yapıldığında virüslerin akciğerlere inmeden atılmasını sağlar. Ayrıca boğaz ve sinüsleri temizler. Bazı uzmanlarda nar suyu ve aronya suyunun kaynatılıp tüketilmesini tavsiye eder. 

Aronya meyvesi

C VİTAMİNİ DEPOSU ARONYA 

Aronya meyvesi bilinen en yüksek antioksidan,ORAC ve OPC değerlerine sahiptir. Stres, çevre kirliliği ve günlük hayatta yaşanan olumsuz durumlarla karşı karşıya kalan vücudun zarar görmüş hücrelerini yeniler. Sabahları kahvaltıdan sonra bir bardak aronya suyu insan vücudunun gün boyu dinç kalmasını sağlar. Gece ise yatmadan önce içildiğinde rahat bir uyku uyumaya yardımcı olur. Metropol çağda giderek artan hastalıklara karşı adeta mucize olan aronya meyvesi bağışıklık sitemini güçlendirir. Yapılan bazı araştırmalarda aronya meyvesinden ilaç elde edilmeye çalışılmış ancak başarılı olunmamıştır. Nedeni ise; aronya meyvesinde bulunan güçlü antioksidanlar işlem gördüklerinde etkilerinin ortadan kalkmasıdır. Uzmanlar bu yüzden aronyayı suyu çıkartılarak ya da direk tüketilmesinin daha önemli olduğunu vurguluyor.

Aronya

ARONYANIN FAYDALARI NELERDİR?

- Vücuda çevresel koşullar nedeniyle ve sağlıksız beslenme ile giren serbest radikalleri temizleyerek hücrelerin kısa sürede yenilenmesine destek sağlar. 

- Kronik hastalıklarla baş ederek bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı adete kalkan oluşturur. Buna bağlı da gelişen bazı ruhsal komplikasyonları bile önler. Özellikle günümüzde yaygınlaşan kronik strese karşı etkili bir meyvedir. 

- Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığını önler. Böylece kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları riskini azaltır. 

aronya meyvesi

- Düzenli tüketildiğinde akciğerleri ve karaciğeri temizleyerek zararlı bakterileri idrar yolu ile vücuttan atar. Bunun yanı sıra tüm sindirim sistemini de olumlu etkileyerek buralarda biriken yemek kalıntılarını temizler. 

- İçerdiği kolajen ve elastion lifleri sayesinde damar ve kemiklerin gelişimini etkiler. Bu sayede kan dolaşımının performansını da artırarak hastalıklara karşı oluşan zeminleri ortadan kaldırır. Kalp atışını kontrollü atması sağlanır.

aronya besin değeri

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
18 Yorum Var
 • mr._fabulous_x 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar ürün Türkiye'de daha yeni sizin dediğiniz benzeridir ve bu ürünün ticari değeri yüksek bu yüzden üretimine geçmenizi tavsiye ederim
  Cevapla
 • Muzaffer 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki biz bunun tohumunu nereden bulabiliriz
 • Suna 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkçe adı varmi
 • sinoplu 2 yıl önce Şikayet Et
  Sinoptada var biz severiz çokta güzel tadı var yemişen derir bu meyveye
  Cevapla
 • Gurbetci 2 yıl önce Şikayet Et
  Almanyada cok var ama Zehirli diye kimse yemiyor.
  Cevapla
 • muzaffer 2 yıl önce Şikayet Et
  giresunun yukseklerinde dolu bunlardan adi da çalı çileği. yapraklarindan da cok guzel çayı olur
  Cevapla
 • Hatice 7 ay önce Şikayet Et
  ÇAlı çilegi degil bu bizde yani giresunda çileklik deniyor ama aronya farklı biöeyve ben hergün yiyorum
 • bayburtlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Bayburt ve Gümüşhane nin yüksek kesimlerinde yetişir adı germoşadır
  Cevapla
 • Nuroş 1 yıl önce Şikayet Et
  Acaba ayu çileģi dediğimiz dal çileğimidir bu öyleyse Trabzon yaylalarındada bolca var
Yorumların Tümünü Okuyun