Yapılan araştırmalarda aronya meyvesinin hücrelerin DNA yapısını güçlendirerek kanser oluşumunu engellediği tespit edilmiştir. Antioksidan maddeler bakımından zengin olan aronya vücutta bakteri ve virüslerin herhangi bir sağlık sorununa neden olmasına izin vermez. Bunun uzmanlar koronavirüs sürecinde bol bol b u meyveyi tüketmeyi önerir. Peki Aronya meyvesi faydaları nelerdir?

Aronya meyvesi içerdiği vitaminler bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Yapılan araştırmalara göre aronya meyvesi kanserli hücreleri yok edebiliyor. Halk arasında 'süper meyve' olarak anılan aronya, aynı zamanda geleneksel tıbbi tedavilerde kullanılıyor. Kuzey Amerika'ya özgü olan bu meyve ülkemizde Bolu'da yetiştiriliyor. Ancak Batı Karadeniz şehirlerinin gözdesi oldu. Türkçede aronya diye adlandırılan meyvenin asıl adı aroniadır. Yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden hücreleri kısa sürede yenileyerek yaşlanmayı geciktirir. Hem ilaç hem de kozmetik sanayide kullanılan bu şifa deposu meyvenin saymakla bitmez faydaları vardır. 

İLİŞKİLİ HABERKara Mürverin faydaları nelerdir? Kara Mürver çayı nasıl yapılır? Mürver şurubu ne işe yarar?

KORONAVİRÜSE KARŞI ARONYA KARIŞIMI!

Uzmanlar virüslere karşı güçlü etkileri olan besinlerin bu dönemde sıklıkla tüketilmesini tavsiye eder. Bunlardan biri da aronyadır. Aronya antioksidan bakımından güçlü bir besindir. Tüm dünya genelinde ölümlere neden olan koronavirüse karşı önleyici meyvelerden biri olan aronya, yeşil çay ve nar suyu ile karıştırılıp elde edilen suyla gargara yapılması önerilir. Almanya'nın Ulm üniversitesinde yapılan araştırmada yeşil çay, aronya ve nar suyundan elde edilen karışımın günde 3 defa gargara yapıldığında virüslerin akciğerlere inmeden atılmasını sağlar. Ayrıca boğaz ve sinüsleri temizler. Bazı uzmanlarda nar suyu ve aronya suyunun kaynatılıp tüketilmesini tavsiye eder. 

C VİTAMİNİ DEPOSU ARONYA 

Aronya meyvesi bilinen en yüksek antioksidan,ORAC ve OPC değerlerine sahiptir. Stres, çevre kirliliği ve günlük hayatta yaşanan olumsuz durumlarla karşı karşıya kalan vücudun zarar görmüş hücrelerini yeniler. Sabahları kahvaltıdan sonra bir bardak aronya suyu insan vücudunun gün boyu dinç kalmasını sağlar. Gece ise yatmadan önce içildiğinde rahat bir uyku uyumaya yardımcı olur. Metropol çağda giderek artan hastalıklara karşı adeta mucize olan aronya meyvesi bağışıklık sitemini güçlendirir. Yapılan bazı araştırmalarda aronya meyvesinden ilaç elde edilmeye çalışılmış ancak başarılı olunmamıştır. Nedeni ise; aronya meyvesinde bulunan güçlü antioksidanlar işlem gördüklerinde etkilerinin ortadan kalkmasıdır. Uzmanlar bu yüzden aronyayı suyu çıkartılarak ya da direk tüketilmesinin daha önemli olduğunu vurguluyor.

İLİŞKİLİ HABERYaban mersinin faydaları neler? Yaban mersini çayı nasıl yapılır? Kanı temizleyen yaban mersini

ARONYANIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Vücuda çevresel koşullar nedeniyle ve sağlıksız beslenme ile giren serbest radikalleri temizleyerek hücrelerin kısa sürede yenilenmesine destek sağlar. 
   
 • Kronik hastalıklarla baş ederek bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı adete kalkan oluşturur. Buna bağlı da gelişen bazı ruhsal komplikasyonları bile önler. Özellikle günümüzde yaygınlaşan kronik strese karşı etkili bir meyvedir. 
   
 • Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığını önler. Böylece kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları riskini azaltır. 
   
 • Düzenli tüketildiğinde akciğerleri ve karaciğeri temizleyerek zararlı bakterileri idrar yolu ile vücuttan atar. Bunun yanı sıra tüm sindirim sistemini de olumlu etkileyerek buralarda biriken yemek kalıntılarını temizler. 
   
 • İçerdiği kolajen ve elastion lifleri sayesinde damar ve kemiklerin gelişimini etkiler. Bu sayede kan dolaşımının performansını da artırarak hastalıklara karşı oluşan zeminleri ortadan kaldırır. Kalp atışını kontrollü atması sağlanır.

BİR YORUM YAPIN 23

Kalkan 1 hafta önce

Ye ayvayi gerisi boş

Lord 1 hafta önce

Merhaba arkadaşlar bende tarlama ektim .. fidanlari fidanyolu diye bı sayfa var Facebook ta oradan temin ettim..saygilar

İbrahim 1 hafta önce

Çankırı tarafında Karamurt dediğimiz meyvaya benziyor ama emin olamadım..

trafik çilesi 1 hafta önce

hangi laz girdi aronya meyvesi işine? bereketli olsun inşallah. hafızayı güçlendirir, bel ağrılarına iyi gelir filan diye eklerseniz müşterilerde ciddi artış görürsünüz

mr._fabulous_x 1 yıl önce

Arkadaşlar ürün Türkiye'de daha yeni sizin dediğiniz benzeridir ve bu ürünün ticari değeri yüksek bu yüzden üretimine geçmenizi tavsiye ederim

Toplam 8 beğeni

Muzaffer 1 yıl önce

Peki biz bunun tohumunu nereden bulabiliriz

Toplam 5 beğeni

Suna 1 yıl önce

Türkçe adı varmi

Toplam 1 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun