Oruç tutarken nasıl enerjik olunur? Vücudun enerjisini yükselten besinler...

18 Nisan 2021, 08:58
Oruç tutarken nasıl enerjik olunur? Vücudun enerjisini yükselten besinler...

Oruç tutarken açlık ve susuzluğa bağlı olarak günün belli saatlerinden sonra vücudun enerji seviyesi düşer. Enerjinin düşmesi ise yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Özellikle çalışanlar için olumsuz olan bu durumu önlemenin yollarından biri sahurda sağlıklı beslenmedir. Oruç tutarken nasıl enerjik kalınır? Vücudun enerjisini yükselten besinler...

Ramazan ayı özellikle çalışan kişiler için zorlayıcı gelebiliyor. Uzun süre aç ve susuzluk dikkat eksikliğinden fiziksel performansa kadar birçok durumu etkiler. Sinir sisteminin deforme olması stres ve depresyonu da artırdığından enerji düşmesiyle beraber sinirlilikte görülür. Bu da olumsuz duygusal durumlara yol açabilir. Bunun yanı sıra gün boyu enerjinin düşmesi sonrası iftar yapıldığında ani tansiyon düşmesi, şekerde azalma, kan basıncında dengesizlik özellikle de kalp damar sağlığında olumsuz durumlar ortaya çıkar. Oruç sürecinin daha kaliteli geçirmek için vücudun bazı besinleri sahurda tüketmesi gerekir. 

İftar sahur arası neler tüketilmeli? İftardan sonra bir avuç kabak çekirdeği yerseniz...İLİŞKİLİ HABERİftar sahur arası neler tüketilmeli? İftardan sonra bir avuç kabak çekirdeği yerseniz...

oruç süresinde enerjinin düşmesi çalışanları olumsuz etkiler

VÜCUDUN ENERJİSİNİ YÜKSELTEN BESİNLER...

 • Ramazan ayında iki öğüne düşen beslenme şekli sağlık durumunu oldukça etkilemektedir. Bu yüzden oruç tutan kişi yeterli bir şekilde beslenmek için sahura kalkmalıdır. İftarda hafif besinler tercih edilmeli ve sofralarda uzun süre oturmaktan kaçınılmalıdır.
   
 • Sahurda ise meyve ve sebze ağırlıklı beslenerek en az bir buçuk saat boyunca yemek yenmelidir.
   
 • Şerbetli ve yağlı tatlılar kilo gibi sağlık sorunlarına neden olacağından iftar sonrası tatlı ihtiyacı dondurma gibi hafif besinler tercih edilerek giderilmelidir.

  enerjiyi yükselten besinler
  Orucun ilk haftasında oluşan yorgunluk ve uyku hali neden olur? Yorgunluğu önleyen besinler...İLİŞKİLİ HABEROrucun ilk haftasında oluşan yorgunluk ve uyku hali neden olur? Yorgunluğu önleyen besinler...  
   
 • Sahurda tüketilen; pekmez, tahin ve yoğurt gibi yiyecekler gün boyu enerjik kalmayı sağlar.
   
 • Açlık nedeniyle uykusuzluk problemleri yaşanabilir. Bu durumun önüne geçmek için oruçluyken en az 1 saat uyumak vücut direncini artırır. 
   
 • İftar ve sahur arasında en az 2 öğün daha yapılmalıdır. Gün içerisinde sıvı kaybı yaşamamak için iftardan bir saat sonra iki bardak doğal maden suyu tüketilmelidir.
   
 • Oruç süresinde stres, sinirlilik ve gerginlik gibi psikolojik durumlar yaşamamak için ise sahurda çikolata tüketilmesinde fayda var.
Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
 • orhan0708 3 hafta önce Şikayet Et
  çok basit...ORUÇ ALLAH C.C. RIZASI için tutulduğunda hiç bir yükü, ağrısı, sızısı, zorluğu olmaz. demek ki neymiş... ALLAH C.C. rızası lazımmış... islamı gurmelerin oyuncağı haline getirmeyin... LÜTFEN...
  Cevapla