Şimdiden hasadına başlanan kavunun insan vücuduna birçok faydası var. Adeta kış aylarından yaza geçiş sırasında vücudu yenileme sağlayan kavun hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki kavunun faydaları nelerdir? Kavun kabukları ne işe yarar? Uzmanlar kavun kabuklarını sakın çöpe atılmaması konusunda uyarıyor. Kavun kabukları kaynatılıp tüketildiğinde sindirimi düzenler.

Kavun; sodyum, potasyum, magnezyum ve demir bakımından oldukça zengin bir meyvedir.  Kabakgillere bağlı olan kavun içeriği sulu ve etli bir meyveye sahip. Dış yüzeyindeki kabuğun yetiştiği toprağa bağlı kalınlığı değişir. Kavunun ana yurdu Orta Asya ve İran'dır. Ülkemizde de Van ve Manisa gibi şehirlerde yetişir. Kavundan yemek, reçel ve tatlı yapılır. Kavun özellikle Orta Asya'da başlayıp Osmanlı saraylarındaki sultanların güzellik malzemesi olmuştur. Uzmanlar kavunun kabuklarının da kavun kadar fayda sağladığını vurguluyor. 

kavun besin değerleri

İLİŞKİLİ HABERKavun kilo aldırır mı, kavun kaç kalori? Kavun diyeti ile kilo verme yöntemi! 5 günde 5 kilo...

 • Vitamin ve mineral deposu olan kavun hastalıklara karşı vücut direncini artırır.
   
 • İçerdikleri sayesinde bağışıklık sisteminin hasara uğramış hücrelerini yenilemesinin yanı sıra vücudun deforme olmuş birçok bölgesindeki problemlere de iyi gelir. 
   
 • Tıbbi tedavide ilaç olarak kullanılan kavun mevsim geçişlerinde vücudun sıvı oranını koruyarak böbrek bezlerinin çalışmasını destekler. 
   
 • Zayıflamak isteyenler kavun kabuklarını kaynatıp sabah kahvaltıdan önce bir bardak tükettiğinde midenin tokluk seviyesini kontrol altına almış olurlar. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak önceki yağların yakılmasını destekler. 

KAVUN

KAVUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 1. C vitamini açısından zengin olan kavun, bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur.
   
 2. Tansiyon düşmesi anında, tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Kan basıncını dengeler. Doğal şeker içerir.
   
 3. Cildi besleyici özelliği sayesinde saç derisindeki hücrelerin deforme olmasını engeller bu sebeple saç dökülmesinin önüne geçer. Aynı zamanda sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
   
 4. Kadınlardaki düzensiz regl döneminin düzene girmesini sağlar. Bunun yanı sıra hormonları da düzelterek özellikle bu dönemde kadınların yaşadığı terleme ya da sivilcelenme gibi sağlık sorunların ortadan kaldırır.
   
 5. Vücuttaki A vitamini eksikliğini gidererek göz sağlığına yardımcı olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan katarak hastalığının yaşanma olasılığını azaltır. Son yıllarda artan sarı nokta hastalığının da yaşanmasını engeller. 
   
 6. Cildin ışıl ışıl parlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar. Dermis tabakasını yeniler. Gözeneklerin kapanmasını sağlar. Hücreleri yenilediğinden yaşlanmayı geciktirir.
   
 7. Kalpteki ritim bozukluğunu önler. Kalbin fonksiyonlarını düzenlediğinden vücudun kan akışına da katkı sağlar. İçeriği sıvı sayesinde de sinir sisteminin iletimini güçlendirir.
   
 8. Kavunun çekirdeğini kaynatıp içerseniz böbrekte oluşma ihtimali olan kumun idrar yoluyla ağrısız atmasını sağlayabilirsiniz.
   
 9. Akciğer hastalıklarına neden olacak zararlı hücrelerin emilimini hızlandırır. Virüslerin akciğerde uzun süre kalmasını önler. Fonksiyınlarını artırarak solunum sıkıntısının önüne geçer.
   
 10. Sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmenizi sağlar. Ayrıca sigaranın vücuttaki olumsuz etkilerini de ortadan kaldırır. Kandaki toksinleri temizler.

İLİŞKİLİ HABERKavun çekirdeği yenir mi? Kavun çekirdeklerinin faydaları nelerdir?

kavun ve limon karışımının inanılmaz etkisi...

KAVUN VE LİMON KARIŞIMININ İNANILMAZ ETKİSİ...

Yaz aylarında karpuzdan sonra en popüler olan kavun ve limon ile blendırdan geçirilip tüketildiğinde güçlü bir antioksidan etkisi gösterir. Özellikle yaz aylarında artan kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar için birebir fayda sağlayan karışım her sabah yaz boyu düzenli tüketilmelidir. Güçlü bir iltihap söktürücü etkiye sahip olduğundan idrar yolu ile biriken toksinleri atar. Ayrıca mutasyona uğramaya meyilli hücreleri yenileyerek kanser hastalıkları önler. Sıcak havaların en fazla etkilediği böbreklerdir. Vücudun sıvı kaybı böbreklerin çalışmamasına ve kum ya da taş üretmesine neden olur. Ancak bu karışım vücudun sıvı ve asit oranını dengeleyerek böbreklerin fonksiyonlarını olumlu etkiler. Kış sonrası çoğu insanın kabusu haline gelen fazla kilolarda kurtulmanın en sağlıklı yolu da sabah kahvaltıdan önce bir bardak kavun ve limon karışımıdır.

İLİŞKİLİ HABER

Baht açıklığı için okunacak hayırlı evlilik duası ve Esmaül Hüsna zikirleri

İLİŞKİLİ HABER

Diyet yapanlar dikkat: Yağ yerine kaslarınız kaybetmeyin! Yağ yakımı için ne yapılmalı?

BİR YORUM YAPIN 4

Gülsen yazan 2 yıl önce

Selam aleykum. Gerçekten doğrudur çünkü ben kullanıyorum ve faydası düzenli kullanıldığında vücutta biriken katranları temizleyip meme kanserinide genecektir kişi düzenli kullanım sayesinde çünkü hem vücudu temizliyor kanı temizliyor vücuttan atılan ödem toksin getirisi malum vücudun tamamını düzene soktuğu için tam bir sağlık belgesi kansere yakalanan kişi doktorun verdiği tedaviden sonra hasta korunması için üretilmeli yaz , kış bulunabilinir olmalı ve yan tesiri yok. Limanla kavun karışınca kozmatik ve ilaç olarak daha çok üretilmeli en önemliside vucuttaki toksin ve şişliği aliyor .sağlıklı günler.

Toplam 10 beğeni

İlyas 1 yıl önce

Peki nasıl kaynatıcam kurutup mu

Toplam 4 beğeni

İlyas 1 yıl önce

Peki nasıl kaynatıcam kurutup mu

Toplam 3 beğeni

Amela diyar 2 yıl önce

Bilgi verdiginiz için teşekkürler:)

Toplam 2 beğeni