Yaz mevsiminde serinlemek amacıyla girilen denizin aslında insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Yapılan araştırmalarda özellikle deniz havasının da insanı psikolojik olarak da etkiler. Mineraller açısından zengin olan deniz suyu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Deniz suyu ve havasının faydaları nelerdir? Haberin detayında:

Deniz suyu 84 farklı element barındırır. Bu elementlerde; mineral tuzları, amino asitler, vitaminler ve dolaşım sistemi bileşenleri bulunmaktadır. Ayrıca deniz suyu antibiyotik, antibakteri ve antimantar üretimi sağlayan canlı organizmalar bakımından da zengindir. Dolayısıyla bu özellikler havasında da bulunur. Yapılan bazı araştırmalarda psikolojik rahatsızlık yaşayan kişileri deniz kenarında yürüterek ruhsal rahatlama sağladığı görülmüştür. Deniz havasının ve suyunun faydası saymakla bitmez. Ancak uzmanlar kesinlikle deniz suyunun tüketilmemesi konusunda uyarır. Tuz miktarı fazla olan deniz suyu vücuttaki sodyum seviyesini yükseltir. Ancak burna çekilebilir ya da gargara yapılabilir. Bunun yanı sıra yüze sürülebilir saçlar yıkanabilir. Deniz suyu bu yollarla faydasını sağlar. Havası da solunum yollarıyla çekilerek fayda verir. Sadece yaz aylarında değil aynı zamanda kış aylarında da haftada birkaç kez imkan olduğunda deniz havası alınması iyi olur. 

deniz suyu ve havası insan sağlığına faydalıdır

DENİZ SUYU VE HAVASININ FAYDALARI NELERDİR?

- Deniz suyunda bulunan magnezyum ve hidrasyon su bileşenleri ciltte deforme olmuş hücreleri yenilemede yardımcı olur. Araştırmalarda deniz suyu ile yapılan banyo, cildin nem oranını dengeler ve ter gözeneklerini genişleterek vücudun daha iyi sıvı atmasını sağlar. Ayrıca deniz suyunda bulunan tuz kan akışının hızını da dengeler.

- Sarılık hastalığına karşı doğal çözümdür. Deniz suyu ile sülfür içerikli çamur karıştırılarak yapılan banyo sarılık riskini azaltır. 

- Deniz suyunda bulunan tüm özellikler denizin olduğu yerdeki havada da bulunur. Deniz havasında bulunan antioksidanlar kanser yapıcı serbest radikal hücrelerin yapısını bozar. Ayrıca solunum yollarını temizleyerek, soğuk algınlığı ve alerjik etkilerini azaltır.

deniz suyu vitamin ve mineral bakımından zengindir

- Bromin ve lityum maddeleri, beyindeki serotonin, melatonin ve triptamin mutluluk hormonlarının düzeylerini artırır. Bu maddeler deniz suyunda dolayısıyla havasında yüksek miktarda bulunur. Bu durum nedeniyle de bazı psikologlar; stresin yanı sıra sinir krizi ve öfke nöbetleri geçiren hastalarına deniz kenarında 2 saat yürüme ya da deniz kenarında tatil yapmayı önerir.

- Yüksek magnezyum içeriği sayesinde kemik ve kas yapısını güçlendiren deniz suyu eklem ağrılarına birebir fayda sağlar. İltihaplı romantizma hastalıklarında da doğal yöntem olarak kullanılır. Aynı zamanda deniz suyundan özel olarak yapılmış kompresler kırık kemik onarımını hızlandırır.

- Yaz aylarında nadirende olsa görülen üst solunum yolları hastalıkları içinde deniz suyu önerilir. Gargara ve burna çekilerek solunum yollarındaki virüsler temizlenir. Deniz suyu içerdiği tuz maddesi sayesinde virüsleri etkisiz hale getirir. 

İLİŞKİLİ HABER

Pantone 2020 sonbahar/kış renkleri

BİR YORUM YAPIN 2

zeynep 2 yıl önce

ürtiker e de faydası varmı ben de ürtiker vardı ilaç içmediğim an kabarır kaşınırdı denize gittim ve bi kaç gündür ilaç içmiyorum umarım tamamen geçmiştir.

Burak 1 yıl önce

Hiç sanmıyorum geçeceni bende de var 4 yıldır hiçbirşey fayda etmiyor malesef