Damak kaşıntısı neden olur ve tedavisi var mıdır?

11 Temmuz 2018, 07:29
Damak kaşıntısı neden olur ve tedavisi var mıdır?

Mantar enfeksiyonlarından alerjiye kadar pek çok hastalık sonrası ortaya çıkan damak kaşıntısı hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Peki damak kaşıntısı nedir ve tedavisi var mıdır? İşte damak kaşıntısı hakkında bilmeniz gerekenler...

Damak kaşıntısını alerjilere karşı duyarlı olan kişiler sıklıkla yaşar. Bu rahatsızlık öksürme, hapşırma, gözlerde kaşıntı ve yüz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Aynı zamanda damak kaşıntısı pek çok ciddi rahatsızlığında habercisi olabilir.

DAMAK KAŞINMASINA NEDEN OLAN HASTALIKLAR?

- Tiroidin az hormon üretmesine hipertiroid denir. Hipertiroidin en yaygın belirtisi ise damak kaşıntısıdır.

- Ağızda oluşan mantar enfeksiyonuna halk arasında pamukçuk denir. Bu hastalık bağışıklık oranı düşük kişilerde ortaya çıkar. Yutkunmada zorlanma, ağız içi şişlik ve damak kaşıntısı hastalığın en yaygın belirtileridir.

- Damak kaşıntısı ağız kanseri hastalığının da habercisi olabilir. 

DAMAK KAŞINMASININ BELİRTİLERİ

- Ağız içinde uyuşma,

- Tat almada zorlanma,

- Damakta karıncalanma hissi,

- Üstü solunum yolunda kaşıntı,

- Sarı renkte tükürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

DAMAK KAŞINMASI NASIL GEÇER?

TUZ VE KARBONAT

Tuz antibakteriyel özelliği sayesinde mantar oluşumlarını yok eder. 2 tatlı kaşığı karbonat, 3 tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suyun içine koyup iyice karıştırınız. Bu karışımı kaşıntı geçene kadar günde iki defa gargara yaparak kullanabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

İçerisinde antibiyotik barındıran elma sirkesi damak kaşıntısını geçirmeye yardımcı bir diğer doğal tedavidir. 3 yemek kaşığı elma sirkesini ılık bir su bardağının içerisine dökün bu karışımın daha etkili olmasını istiyorsanız içerisine 3 damla da limon damlatın. Gargara yaparak uygulayınız.

SARIMSAK

İltihaplı alerji sonucu ortaya çıkan damak kaşıntısını geçirmede etkili yollardan biri de sarımsaktır. 4 diş sarımsağı rendeleyip ılık su ile karıştırınız. Bu karışımı bir saat beklettikten sonra gargara yaparak kullanabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
5 Yorum Var
 • nisa 10 ay önce Şikayet Et
  geçermi çok kaşınıyo
  Cevapla
 • Oğuzhan 10 ay önce Şikayet Et
  Tuz ve karbonat bir işe yaramıyor. 1 haftadır gargara yapıyorum, hala geçmedi. Özellikle et kavurma yedikten sonra çok feci şekilde damak kaşıntısı oluyor.
  Cevapla
 • Ceyhun 1 yıl önce Şikayet Et
  Hipotiroidi olmasın o.
  Cevapla
 • zeki özdemir 1 yıl önce Şikayet Et
  tiroit bezinden aşırı derecede tiroit hormonu salgılanması anlamına gelen hipertiroididir.
  Cevapla
 • nisa 10 ay önce Şikayet Et
  haklısın