Arı sütünün faydaları nelerdir? Arı sütü kullanımı! İşte bağışıklığı güçlendiren mucize...

28 Temmuz 2020, 08:30
Arı sütünün faydaları nelerdir? Arı sütü kullanımı! İşte bağışıklığı güçlendiren mucize...

Besin değeri yüksek olan arılar sadece bal değil aynı zamanda sütte verirler. Bağışıklık sistemi için inanılmaz faydası olan bu besinde tıpkı bal gibi zor süreçlerle elde edilir. İşçi arılar tarafından salgılanan bu besin Kraliçe arının beslenmesi içindir. Arı sütü polenle elde edilmez. Keşfi sonrası yüzyıllar boyunca sağlık amaçlı tüketilmiştir. Peki Arı sütünün faydaları nelerdir? Arı sütü hakkında merak edilenler:

Arı sütü, arıların yutak bezlerinde salgıladıkları bir maddedir. Bu süt, bal arılarının; enzimleri, bal özleri ve taşıdıkları milyonlarca çiçek özünden oluşur. Kıvamı koyu sarı ve beyazdır. Tadı ekşidir ve kesin bir kokuya sahiptir. Ancak arı sütünün polenleme ile bir ilgisi yoktur. İşçi arıların bu salgılamayı yapıp kovanlara koymasının tek amacı Kraliçe arıyı beslemektir. Arı sütünün ürüme organları üzerinde olumlu etkisi vardır. Çünkü içerisinde üremeyi artıran enzim ve hormonlar bulunmaktadır. İçerisinde doğada bulunan bütün vitamin, mineral ve maddeleri barındırır. Arı sütü vücudun temel sistemi olan bağışıklık üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu süt vücudu tüm hastalıkların yanı sıra kanserli hücrelere karşı da korur. Vücudun genel fonksiyonlarını güçlendirerek dayanıklığını artırır. Arı sütü üzerinde halen araştırmalar devam etmektedir. İçerisinde bulunan değerli diğer maddeleri keşfedilmektedir. Çin'de yapılan bir araştırmada arı sütünün gençlik iksiri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yüzyıllar boyunca Çin'de tüketilen bu besinin birçok hastalığın tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Özellikle son yıllarda artan şeker hastalığı için fayda sağlayan arı sütü kandaki şeker indeksini dengeler. 

arılar sütü muhafaza etmek için etrafına özel bir kova inşa ederler.

ARI SÜTÜ NASIL TÜKETİLİR?

Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde vücudun performansını artırmanın yanı sıra yaşlanmaya meyilli hücreleri de yeniler. Özellikle hormon üretiminde sıkıntı yaşanılan bazı dönemler vardır. Hamilelik ve ergenlik gibi dönemlerdeki hormon gelişimlerini destekleyerek daha sağlıklı çoğalmalarını sağlar. 

Arı sütü

ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

- İçerdiği antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı güçlendirir.

- Sporcuların kemik yapısını güçlendirerek yaşanma ihtimali olan eklem ve kas ağrılarını önler. Ayrıca ciltlerinde tahriş sonrası enfeksiyon kapma olasılığını da sıfırlar.

- Kan basıncını dengeleyerek, damar sertleşmesi ve kalp hastalıklarını önler.

- Gece yatmadan önce bir kaşık tüketildiğinde uyku problemini ortadan kaldırır. Aynı zamanda uyurken vücut hücrelerinin daha sağlıklı yenilenmesini destekler.

arı sütü oldukça zor elde edilir.

- Ciltteki yaşlanmaya neden olan hücrelerin oluşumunu engelleyerek, genç hücrelerin sayısını artırır. Aynı zamanda yara, darbe ve çiziklerin iyileşmesini hızlandırır.

- Vücudun hareket direncini arttırır.

- Kanda bulunan zararlı toksinlerin sayısını azaltarak eklemlerde oluşma ihtimali olan ödemleri engeller.

- Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel  gelişimini destekler.

arı sütü doğa da en etkili vitamin ve mineral deposudur

- Hafızayı güçlendirdiği için alzheimer hastalığı riski olan kişilerin sürekli tüketmesi gereken bir besindir.

- Mide ve bağırsak faaliyetlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık ve şişkinlik rahatsızlıkların risklerini azaltır. 

- Kullandığınız şampuanın içerisine iki çay kaşığı eklerseniz. Saç dökülmesini engelleyerek, saçın hacmini artırır.

- Arı sütünü normal süt ile karıştırarak cildinize losyon olarak da kullanabilirsiniz.

bala alerjisi olanlar kesinlikle tüketmemeli

ARI SÜTÜNÜN ZARARI VAR MI?

Arı ve bala alerjisi olan kişilerin tüketmesi sakıncalıdır. Aksi halde ölümcül sonuçlar bile doğurabilir. Bunun yanı sıra polen alerjisi olanlarında mutlaka bir uzmana danışması gerekir.  Kronik rahatsızlığı nedeniyle ilaç kullananlarda da bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir. Çünkü arı sütü doğa da bulunan en güçlü vitamin ve mineral takviyesidir. Bu da kullanılan ilaçların içeriğindeki maddelerle tepkimeye neden olabilir. Ayrıca hamile kadınlarında tüketmeden uzmanlarına danışması şarttır. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
8 Yorum Var
 • tekirdağ 1 yıl önce Şikayet Et
  maalesef yanlış biliyorsunuz arı sütü ne kadar yerseniz yeyin hiç bir yan etkisi yoktur ancak 2 gr dan fazla yemeninde ekstra bir faydası yoktur yani gereksizdir pahalı bir ürün olduğu için sadece fazla para ödemiş olursun
  Cevapla
 • Denz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bala karistirip yarim cay kasigi iciyorum. Saf ictigimde vucudumda ufak dokunusta buyuk kızarıklık lar oluyordu. Beeo marka.
  Cevapla
 • Ceyhun Kartal 1 yıl önce Şikayet Et
  Dil Altına kürdan ucuyla alacaksınız ve 15 dakika önünden 15 dakika sonrasından hiç bir şey tüketmeyeceksiniz
 • Alkan Şimşek 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir de tüm bu anlatılanları sanırım herkes bilir lakin arı sütünün nerede nasıl saklanması gerektiğini kimse anlatmaz. Neden kimse sipariş edilen arısütünün buz aküleri içerisinde gelmesi gerektiğini buzdolabında buzlukta saklanması gerektiğini yazmaz ve söylemez...
  Cevapla
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  arı sütünü 1 kaşık yedikten sonra fiyatını duyan kişi kalpten gider.
  Cevapla
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  Aziz beyin yorumu doğru,arı sütü arıların lavra ve kraliçeyi beslemek için ürettikleri değerli bir gıdadır,piyasada ucuz 50-100 tl civarı 250 -500 grm lık kavonazları olsadaiçlerinde katkı maddesi vardır. çünki bu fiata saf arı sütünü veremezler,çünki arılar bunu az miktarda üretir. hakiki ve saf arı sütünün kilosu 5-6 bin tl kadardır. oda safını bulabilirsen.ve saf arı sütü çok kuvvetli bir gıda olduğundan bir kaşık yenmez. adamı komaya sokar. 3-4 pirinç tanesi kadar yemek yeter.
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun