Yeni gözde vitamin deposu: Arı ekmeği (Perga) nedir? Arı ekmeğinin faydaları nelerdir?

23 Ekim 2020, 08:47
Yeni gözde vitamin deposu: Arı ekmeği (Perga) nedir? Arı ekmeğinin faydaları nelerdir?

Arıların polenlerden aldıkları ve ortaya çıkardıkları sadece bal değil aynı zamanda bir kaç çeşit daha besin kaynağı üretirler. Bunlardan biri de arı ekmeğidir. Arı ekmeği arıların bal yaptıkları peteklerde bal ve balmumu karşımı ile oluşur. Sizler için vücudu nerdeyse yenileyecek kadar güçlü olan bu besin kaynağı hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Arı ekmeğinin faydaları nelerdir?

Doğada insanoğluna en fazla besin kaynağı sağlayan arılar, depoladıkları polenleri sadece bal dönüştürmezler. Aynı zamanda bal yapımı için kurdukları pedeklerde kendilerininde beslenmeleri için besin kaynağı salgılar. Buraya salgıladıkları madde bal ve balmumu ile karıştığında karabiber taneleri büyüklüğünde yeni bir besin ortaya çıkar. Zamanla ortaya çıkan bu besin kaynağına ise arı ekmeği denir. Karışımı fermente olduktan sonra tüketilebilir hale gelir. Arı çiftçileri tarafından fark edilen bu yeni kayunak son yıllarda popüler olmaya başladı. Ancak aslında yüzyıllardır doğa ile iç içe olan birçok insan tarafından bu besin kaynağı bilinmekteydi. Hatta bazı alternatif tıp uzmanları özellikle hücreleri yenileyen arı ekmeğini kanser hastalıkları tedavilerinde doğal besin oalrak önermektedir. Bilim literatüsünde arı ekmeğine perga denir. Petek yuvalarında karışım fermente olduktan sonra kullanıma hazır hale gelir. Polenlerden elde edilmesine rağmen arı tarafından ezimlenerek yeniden salgılandığı için arı ekmeği yüksek miktarda vitamin ve minerallere sahiptir. Portein, lipid, karbonhidrat, laktik asit, pantotenik asit, sakkaroz, amilaz, fosfataz gibi mineralleri barındırı. Bunun yanı sıra C, B1, B2, E, H ve  K vitaminleri içerir.

arı ekemği güçlü bir antioksidandır

ARI EKMEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- Arılar peteklerin etrafına yaptıkları bu ekmeği aslında kendi kışlık enerji ihtiyaçları için depolar. Kışı nektar ya da polen bulamayan arılar bu besinle beslenerek yeniden bal üretir. Bu güçlü besin kaynağı insanoğlu tarafından ise sütle karıştırılarak tüketilebilir. Ya da su ile kaynatılarak içilir. Özellikle kışın tüketilen bu besin kaynağı mikropları ve virüsleri öldürür. Bağışıklığı güçlendirerek kış boyu tıpkı arılardaki gibi insan da enerji sağlar.

- Yapılan bazı araştırmalarda arı ekmeğinin özellikle karaciğerin yenilenmesinde fayda sağladığı ortaya çıkarılmıştır. Karaciğerin hızla yenilenemsini sağlayan bu besin kaynağı aynı zamanda cilt sağlığına ve diğer organların daha sağlıklı işlev görmesine de destek olur.

- Güçlü bir K vitamin kaynağı olan arı ekmeği zihinsel aktiviteye destek olur. Beyinsel fonksiyonları artıran arı ekmeği sinir sistemindeki deforme olan hücreleri de kısa sürede iyileştirir. Böylece sadece hafızaya değil aynı zamanda depresyon ve stres gibi ruhsal hastalıklarında yaşanmasını önler.

arı ekmeği arılarında besin kaynağıdır.

- Laktik asit barındıran arı ekmeği kas ve kemiklere de fayda sağlar. çocukluktan itibaren tüketildiğinde herhangi bir komplikasyon esnasında hızlı iyileşmeye destek olur. Ayrıca ileri yaşlarda görülen kas ve kemik sorunlarını da azaltır. 

- İçerdiği lif sayesinde meilimi koaly olan arı ekemği sindirim sistemine de olumlu katkılarda bulunur. Metabozlimayı güçlendirir. Sindirim sisteminin kişinin yaş ortalamasında daha hızlı çalışmasını sağlar. 

ARI EKEMĞİ NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Genellikle su, süt, yoğurt gibi besinlerle beraber tüketilir. Bunun yanı sıra bitki ya da siyah çayla beraberde tüketilebilir. Sabah kahvaltılarda tüketilmesi önerilir. Yetişkinler ortalama 8 -10 tane tüketebilirken 2 yaş ve üzeri çocukların 3-4 tane tüketmesi tavsiye edilir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
3 Yorum Var
 • Ben 2 ay önce Şikayet Et
  Yani hırsızlık yapıp o ürünü satıyorlar bi arının yiyeceği vardı onada göz diktiler vah arım vah
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Arılarda diğer hayvanlar gibi kendi ihtiyacindan fazla üretim yapar.Arici arıya yetecek kadar kovanda bırakıp fazlasını alır.balini suzdugu peteklerde kalan polenler ayirirsan arı ekmeği olur ayirmasan bal mumu suzerken heba olur.
 • datçalı 2 ay önce Şikayet Et
  Madem kışın arının besin kaynağı dışarıdan besin bulamayınca bununla besleniyor ve bal yapıyor bu durumda kovan sahipleri arı ekmeğini neden toplayıp para için insanlara satar kendi geçim kaynağı olan arılarını aç bırakır bu mantığı anlamak mümkün değil.
  Cevapla