Kuran'ı Kerim'de adı geçen narın faydaları nelerdir? Nar yemek neye iyi gelir?

Domates ve çilekten sonra doğada bulunan en güçlü antioksidan olan nar, enfeksiyonu önler. Ayrıca sinir hücrelerini yenileyerek hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır. Uzmanlar özellikle suyunun güçlü bir doğal ilaç olduğunu vurguluyor. Peki narın faydaları nelerdir? Nar suyu ne işe yarar? Detaylar haberimizde...

Tanelerden oluşan narın besin değerlerinin yüksek olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. B vitaminlerinin hemen hemen hepsinin bulunduğu bu şifa deposu aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Uzun süre tok tutan ve zayıflamaya yardımcı olan lif bakımından da zengin olan bu meyvenin 1 su bardağı kadarı yaklaşık 7 gram life denk gelir. 2012 yılında yapılan bir araştırmadan obezite riskini azaltan meyveler arasında ilk sırada yerini alan narın içerdiği antioksidan ve polifenollerin vücuttaki fazla yağları yaktığı ortaya çıkmıştır. Günlük kalori oranını dengede tutan nar, şişmanlıkla savaşırken aynı zamanda vücudun enerjisini de yükselttiği gözlemlenmiştir. Alternatif tıpta doğal antioksidan olarak kullanılan nar, ülkemizde Osmanlı Saray mutfaklarında et yemeklerini harmanlamada ayrıca Sultanların cilt bakımında sıklıkla kullanılırdı. Özellikle suyu çıkartılarak tüketilen narın kabukları ve içeriğindeki zarda kaynatılıp içerisinde zeytin yağı konulup ezilir. Bu karışım krem kıvamına getirilerek egzamalı ve kuru ciltlerde doğal ilaç olarak sürülebilir. 

Nar kabuğu çayı nasıl yapılır? Nar kabuğu çayının faydaları nelerdir?İLİŞKİLİ HABERNar kabuğu çayı nasıl yapılır? Nar kabuğu çayının faydaları nelerdir?

Nar en kolay nasıl ayıklanır? Nar nasıl soyulur? Nar ayıklamanın püf noktaları İLİŞKİLİ HABERNar en kolay nasıl ayıklanır? Nar nasıl soyulur? Nar ayıklamanın püf noktaları

NARIN FAYDALARI NELERDİR? 

 • Kandaki oksitlenmeyi önleyen nar, kan yapıcı hücreleri artırarak, kalp ve damar sağlığını korur ayrıca kansızlığı önler. 
   
 • Antioksidanlar sayesinde vücuda giren enfeksiyon hücrelerini azaltarak dirençli hücrelerin sayısını çoğaltır. Grip ve üst solunum yolları hastalıklarının yaşanma riskini azaltır. 
   
 • Kandaki trombosit hücrelerini yenileyen bu besin ödem gibi rahatsızlıkları engellediğinden romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Yaşlılığa bağlı gelişen kas ağrılarını da böylece önlemiş olur.
   
 • Tansiyonu dengelediğinden kansızlığa bağlı gelişme ihtimali olan bayılmaları da azaltır. 
   
 • Yapılan araştırmalarda nar suyunun vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu temizlediği tespit edilmiştir. 
   
 • Nar tanelerinin üzerine tuz döküp tükettiğinizde ise damar tıkanıklığı riskini yüzde 70 azaltmış olursunuz.
   
 • Narın hem suyu hem taneleri hem de kabukları inanılmaz faydalı bir besindir. Uzmanlar nar kabuklarından elde edilen su ile cilt yıkandığında tonik etkisine neden olduğunu vurguluyor. Cilde ölmüş deriyi yenileyerek akne ve sivilce oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir.

düzenli nar suyu tüketmek kandaki hücrelerin sayısını artırır

düzenli nar suyu tüketmek kandaki hücrelerin sayısını artırır

En organik nar ekşisi nasıl yapılır? Doğalından nar ekşisi tarifiİLİŞKİLİ HABEREn organik nar ekşisi nasıl yapılır? Doğalından nar ekşisi tarifi

NAR KABUĞU FAYDALI MIDIR?

Yapılan araştırmalarda nar kabuğunun meme kanserinin ilerlemesini durdurduğu ortaya çıkarıldı. Özellikle suyu tüketilmesi tercih edilen narın aslında kabuklarının da inanılmaz faydaları bulunuyor. Narın içeriğinde olduğu kadar kabuklarında da flovanoid, vitamin, polifenol, antosiyanin ve tanin maddeleri bulunur. Uzmanlar hiç kullanılmadan çöpe atılan nar kabuklarının kandaki kötü kolesterolü azaltmada etkili bir besin olduğunu vurguluyor. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamın artırdığı kanser hastalıkları için vücudun bağışıklığının güçlendirilmesi gerekir. Nar kabukları da kaynatılıp suyu tüketildiğinde vücuttaki tüm tümörlü hücreleri iyileştirir. 

NAR SUYU NE İŞE YARAR?

 • Güçlü bir antioksidan olduğundan kanserli hücrelerin oluşumunu önler.
 • Özellikle kış aylarında artan virüslerin vücuda olan etkilerini azaltır.
 • Mide ve bağırsakları temizleyerek parazitle ve besin atıklarını vücuttan atar.
 • Gelişim çağında çocuklarda ve hamile kadınlarda değişen hormon hücrelerin sağlıkla gelişmesini destekler.
 • Vücudun yağ yakımını hızlandırarak oranını düşürür. İdrar yolu ile atmasına yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde bölgesel zayıflamayı destekler.
 • Böbrek ve mesanede taş kum oluşmasını engeller.
 • Çocuklarda daha sık görülen iştahsızlık hastalığı için uzmanların tüketilmesini tavsiye ettiği doğal ilaçların başında gelir. 
 • Doğal kozmetiklerde kullanılır. Cilt hücrelerini yeniler. Çevresel zararlı faktörlerin etkilerini azaltır. 
 • Nar suyu tüketimi aynı zamanda kötü kolesterol alımını azalttığı ve iyi kolesterollü arttırdığı belirlenmiştir.
 • Nar suyunun damar sertliğini önlediği de görülmüştür.

NARIN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR NELER?

Nar ve nar suyunun faydası olduğu kadar dikkat edilmesi gereken yönleri de mevcut. Narın dikkat edilmesi gereken yerleri şunlardır:

 • Mide rahatsızlığı olan kişilerde ağrıya neden olabilir.
 • Gaz ve şişkinlik hissi yaratır.
 • Nar ekstresi hamile kadınlarda uterus yani rahim kasılmasına yol açabilir.
 • Narın, alerjik etki yapabileceğini unutulmamalıdır.

nar besin değeri

nar besin değeri

BİR YORUM YAPIN 15

Turgay 4 hafta önce

KANSER HASTALARINA YASAKLANMIŞTIR HIZLI BİR HÜCRE YENİLEYİCİ OLDUĞU İÇİN Kanser hastaları yada tedavisi görenler uzak dursun

Vatan 1 yıl önce

Insanlari maymina cevirdiniz. Lan Bärin kendisi varken kabugunannererella.

Zonguldaklı 1 yıl önce

Sanırsın ki azraili kovacak!

Turan Altay 1 yıl önce

Sacmalik rumuzlu Cahili: Asinin Tozunu Suyunu Mars'dan geliyor herhalde... Elma BiM de yetisiyor degil mi?

Toplam 1 beğeni

HASAN 1 yıl önce

Narın kabızlık yapmasından hiç bahsetmemişsiniz. bunu bilmiyor olamazsınız

Toplam 2 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun