Yalancı portakal nedir? Faydaları nelerdir?

04 Aralık 2018, 08:15
Yalancı portakal nedir? Faydaları nelerdir?

Yalancı portakal var mıdır? Faydaları nelerdir? Bu meyve nerede yetişir? Sizler için bu soruların yanıtlarını araştırdık. Haberin detayında yalancı portakala dair her şeyi bulabilirsiniz.

Pazarlardaki tezgahlarda kireçlenmeye iyi gelen mucize diye yer alan yalancı portakal ülkemizde genellikle saksılarda yetiştirilen süs meyvesidir. Eylül ve Ekim aylarında olgunlaşır. Kasım ve Aralık da kullanılma kıvamına gelir. 

YALANCI PORTAKAL YENİR Mİ?

Yenerek tüketilmeyen bu portakal türü genellikle ezilerek merhemi ya da kurutularak çayı yapılır. İçindeki süt le beraber harmanlanan yalancı portakal yorgunluktan, stresten, oturarak çalışmadan, spor yapmak nedeniyle oluşan eklem ağrılarına iyi gelir. 

Bunun yanı sıra kesilerek ağrının olduğu bölgeye bağlandığında da ağrıyı kısa sürede keser. Özelikle romatizma ve kireçlenme gibi hastalıklara iyi gelen doğal şifadır. Dış yüzeyi portakala benzediğinden yalancı portakal denir. 

İçeriğinde  meyvelerin bileşiğinde alkalitler, glikozitler, şekerler, asitler, katranlı maddeler, morin ve rutin flamonitleri ve C vitamini bulunur.

Dikenli bir ağacı olan yalancı portakal olgunlaştıktan sonra dalından düşer. Eklem ağrısı yaşayan kişilere uzmanların önerdiği bu doğal şifa meyvesi genellikle tek seferde ağrıyı keser. Ancak kronik ağrılarda kullanımı biraz zaman alabilir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar