Genellikle tutulmalar ve kramplara fayda sağlayan at kestanesi, kremi yapılır. Bilinen kestaneye benzese bile tamamen farklı olan at kestanesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Güçlü vitamin ve mineraller içeren at kestanesi alternatif tıpta en çok kullanılan besindir. Kan dolaşımını düzenleyen at kestanesi aynı zamanda cilt hastalıklarına da fayda sağlar. Peki At kestanesinin faydaları nelerdir?

Doğal ilaç olarak yapılan at kestanesi göğüs ağrısı ve varise iyi gelir. Bunun yanı sıra cilt yüzeyden deri altına kadar sinerek iyileştirir. Alternatif tıp uzmanları bu doğal ilacın varisli damarları ve basuru tamamen iyileştirdiğini tespit etmiştir. Kuzey Amerika ve Avrupa'da özel alanlarda yetiştirilerek ilaç firmalarına gönderilen at kestanelerinin tohumları çoğu soğuk algınlığı ilaçlarında ham madde olarak kullanılır. Süs bitkisi olarak yetiştirilen ağacı 30 metreye kadar yükselir. İçeriğinde  kalın yağ, aesculin, saponin, tanen, nişasta, şeker, albüminli maddeler, flovanlar, fitosterin, adenozin, fermentler,cumarin, B1, C, K ve P vitaminleri bulunur. Vücut ağrılarını dindirir. Kasları gevşetir. Dikenli bir kabuğu olan kestane çift katmandan oluşur. İçinde etli bir meyvesi vardır. Ağustos aylarında toplanır. Doğada P vitamini az besinde bulunur. Ancak at kestanesi P vitamini bakımından oldukça zengindir. İpek yolu ile topraklarımıza yüzyıllar önce gelip üretimi yapılan at kestanesi Osmanlı Saraylarındaki sultanların cilt bakımlarında kullandıkları etkili bir güzellik ürünüdür. Ezilerek çıkartılan yağı cildi yeniler. Yaşlanmayı geciktirir. Bu yüzden kozmetik sanayide de kullanılır. 

 • Güçlü bir ağrı kesicidir
 • Şah damara sürüldüğünde kan akışını düzenler.
 • Vücut ağrılarını anından keser
 • Cildin yenilenmesini destekler.
 • Cildin alt tabakasına geçerek sinirlerin hareketlenmesini sağlar.

İLİŞKİLİ HABERAt kestanesi kremi nedir ve at kestanesi kremi ne işe yarar? At kestanesi kreminin kullanımı

at kestanesi yağı

AT KESTANESİ YAĞI NE İŞE YARAR?

At kestaneleri aşırı derecede uçucu yağ içermektedir. Güçlü bir şifacı yağa sahip olan at kestanesi özellikle kan dolaşımını düzenlemesi için kullanılır. Bu da kılcal damarların işlevselliğini artırır. Son yıllarda artan hava kirliliği ve sağlıksız beslenme cilt sorunlarının çoğalmasına neden oldu. At kestanesi yağı bunun önüne geçe doğal yollardan biridir. Özellikle leke tedavisi için kullanılan at kestanesi yağı ayrıca basur içinde fayda sağlar. 

AT KESTANESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Sağlıksız beslenme ve çevresel faktörlerden dolayı vücutta biriken iltihaplı enfeksiyonları kısa sürede atar. Yaşanma ihtimali olan hastalıkları önler.
   
 • İçerdiği büzücü maddeler sayesinde ter bezlerinden ya da sivilce ve akneden kaynaklı açılan gözenekleri kapatır. Aynı zamanda yaraları ve yara izlerini giderir.
   
 • Eklem ve kemiklerde romatizma ya da iltihaplanmada kaynaklı ortaya çıkan ağrıları dindirir.
   
 • Şah damarı, alın ve ayak tabanlarına sürüldüğünde vücuttaki kan dolaşımını düzenleyerek sinirlerin beyne daha iyi iletilmesini destekler. Kronik stres ve yorgunluğu önler. Bunun yanı sıra kan dolaşımını düzenlendiğinden damarların tıkanmasını önler.
   
 • Sürekli aynı pozisyonda oturmak ya da genetik sorunlardan dolayı oluşan kılcal damar çatlamasını giderir. Özellikle yüzde meydana gelen kılcal damar tedavisinde etkilidir.
   
 • İçerdiği apigenin sayesinde sarkan derileri toparlar. Kırışıklığı önleyerek yaşlılığı engeller.
   
 • Göğse sürülen at kestanesi kremi bu bölgeyi yumuşattığından öksürüğün kısa sürede bitmesini sağlar. 
   
 • Özellikle varis, flebit ve hemoroit gibi hastalıklarda tonik etkisi oluşturarak iyileşmelerini hızlandırır. 
   
 • Koltuk altına sürüldüğünden terleme yapar. Bu terleme ile vücuttaki toksinleri atar. Böylece üst solunum yolu hastalıklarını önler. 
   
 • Makat bölgesinde oluşan basura da iyi geldiği bilinir.
   
 • Yağı saç dökülmesini önler. Ayrıca cildin yenilenmesini destekleyerek lekeleri giderir. 

at kestanesi hangi hastalıklara iyi gelir

AT KESTANESİ KREMİ NASIL HAZIRLANIR?

Yarım kilo at kestanesini soyup iyice dövünüz içerisine bir şişe elma sirkesi ekleyip güneş görmeyen bir alanda 20 - 25 gün bekletin. Daha sonra ağrıyan bölgenize uygulayabilirsiniz. At kestanesi günde en az bir kez uygulanır. Basur için ise; bir yemek kaşığı at kestanesi tozu, bir tatlı kaşığı kuşburnu tozu, 1 bir tatlı kaşığı kantoron yağı, 1 yemek kaşığı ozon yağı Tüm malzemeleri bir tencerede kaynatın. lapa haline gelen karışımı ılık halde basura sürünüz. 

at kestanesi kremi nasıl hazırlanır

AT KESTANESİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kabuğu kaynatılıp tüketilebilir. Ezilmiş kabuklardan bir yemek kaşığı 3 su bardağı su eklenerek kaynatılır. 2 saat bekletilen bu su süzülerek tüketilebilir. Ani ateşlenme, hazımsızlık, yemek borusu kanseri ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir.

İLİŞKİLİ HABER

Dudak çevresinde sivilce neden çıkar? Perioral Dermatit nasıl tedavi edilir?

BİR YORUM YAPIN 11

Çınar 5 ay önce

At kestanesi zehirli bir bitkidir çok dikkatli kullanılmalıdır. kesnlikle bilen birilerinden yardım alınmalıdır.

gurbetchi 6 ay önce

almanyada marketlerde merhem olarak satiliyor.. iyi geliyor.. ve halk tarafindan cok iyi bilinen bir ürün..

zafer gülten 6 ay önce

anlamadığım bazı sokak ve parklarda at kestaneleri yerlerde geziyor,kimse toplamıyor,ama merhemini almaya kalk,ufacık kutu yada tüp,30-40 tl.at kestanesini nasıl merhem haline getirebiliriz basit şekilde onu yazabilirmisiniz.

Toplam 1 beğeni

Beyna 10 ay önce

Gerçekten at kestanesi bir çok ağrıya iyi geliyor. Bizat kendim kullanıyorum. Ben kanser hastasıyım ve hastalığımdan dolayı kullandım ilaçların yan etkisiyle böbrek ağrısı çekiyordum o dönemde hastaneye gidinceye kadar tek kurtarıcı ağrı kesicim at kestanesi oldu. Çok memnun kaldım ve halende yanımda bulunduruyorum.

Toplam 2 beğeni

Ömür 7 ay önce

Tam olarak nasıl kullanıyoruz . Allah şifa versin kardeşim

Toplam 0 beğeni

Hülya 10 ay önce

Geçmiş olsun Allah tez zamanda şifa versin İnşallah

Toplam 0 beğeni

Beyna 10 ay önce

Gerçekten at kestanesi bir çok ağrıya iyi geliyor. Bizat kendim kullanıyorum. Ben kanser hastasıyım ve hastalığımdan dolayı kullandım ilaçların yan etkisiyle böbrek ağrısı çekiyordum o dönemde hastaneye gidinceye kadar tek kurtarıcı ağrı kesicim at kestanesi oldu. Çok memnun kaldım ve halende yanımda bulunduruyorum.

Ahmet 6 ay önce

Nasıl kullanıyorsunuz çiğ mi yiyorsunuz

hakkı 6 ay önce

anlamadım

Yorumların Tümünü Okuyun