Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler...

11 Eylül 2020, 08:39
Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler...

Vücut sağlığında en fazla söz sahibi olan bağışıklık sistemi, çeşitli sebeplerden ötürü zayıfladığında riskli hastalıklara davetiye çıkarır. Enfeksiyon ve virüslere karşı savaşarak vücut direncini güçlendirmeye yarayan bağışıklık sistemi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Bağışıklığın zayıf olduğunu gösteren işaretler nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren besinler...

Bağışıklık sistemi vücudun koruma kapısına benzetilir. Bu sistem vücuda giren tüm bakteri, parazit ve hücreleri kontrol eder. Zararlı olanlara karşı harekete geçerek vücudun deforme olmasına izin vermez. Alerjik reaksiyonlara karşı oldukça hassas olan bu sistem vücudun koruma kalkanı olduğundan yeterli miktarda vitamin ve mineral depo etmelidir. Çünkü bağışıklık sistemi zayıfladığı an vücudun hastalıklı hücrelere karşı gardı düşer. Çok kısa sürede hastalanmaya başlar. Hatta kanser hastalıklarına bile zemin hazırlar. Ancak bağışıklığın zayıflaması gözle görülen bir durum değildir. Farklı belirtilerle ortaya çıkan bağışıklık sisteminin zayıflığı bazı hastalıklarında belirtileri ile aynıdır. Bu yüzden belirtiler kendini gösterir göstermez bir uzmana başvurmakta fayda var. Aksi halde bağışıklık sistemi zayıflığı sanıldığı kadar normal bir sağlık durumu değildir. 

bağışıklık sistemi

BAĞIŞIKLIĞI VİRÜS VE BAKTERİLERE KARŞI GÜÇLENDİREN ÇORBA TARİFİ:

Medipol Mega Üniveristesi Hastanesi Aile Hekimi ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Öğrt. Üyesi Serhat Koran, son günlerde artan virüs ve bakterilere karşı bağışıklığı güçlendirmek için çorba ve çay tarifleri verdi. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ZAYIF OLDUĞUNU GÖSTEREN İŞARETLER NELERDİR?

- Sık sık tekrarlanan üst solunum yolu hastalıkları,

- Mantar enfeksiyonun cilt yüzeyinde yaygınlaşması ayrıca cilt yüzeyinin hassas olması,

- Kronik sendrom haline gelen yorgunluğun giderek artması,

- El ve ayak soğukluğu,

- Vücut organlarındaki fonksiyonlarının komplikasyonlarının azalması,

- Düzenli beslenilmesine rağmen alınan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda vücuda dağılmaması,

- Ağız içerisinde artan enfeksiyon ve bakteri sağlıklı hücrelerin mutasyona uğrayarak tümöre yol açar. En hafif belirtisi aft ve uçuklar olmasına rağmen en ağırı ise kanserdir.

Bağışıklık sistemi

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NASIL GÜÇLENDİRİLİR?

- Vücut yeterli miktarda dinlenmediğinde stres hormonları yüksek derecede çalışır. Bu da kişinin agresif ve yorgun olmasına neden olur. Akabinde ise bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı direnç azalır. Uzmanlar bunun için düzenli uykunun şart olduğunu vurguluyor. 

- Yapılan araştırmalarda günlük 30 dakikalık egzersiz bağışıklığın güçlenmesinde etkili olduğu ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda bu egzersizler iyi bir uyku ortamı için hormonların salgılanmasını da destekler.

- Ruhsal hastalıklardan en tehlikelisi depresyondur. Çünkü depresyon kişinin kendini huzursuz hissetmesi ve bunun sonucunda da düzenli yaşan kalitesini olumsuz etkiler. 

- Ayrıca uzmanlar günlük bazı besinlerin tüketilmesi gerektiğini ve bu besinleri alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirtiyor. 

bağışıklık sisteminin zayıflığını gösteren işaretler

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER 

ZEYTİN

Bağışıklığı güçlendirmede en etkili besin zeytindir. Uzmanlar içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde zeytinin kolesterolden kan basıncına kadar hemen hemen tüm komplikasyonlara iyi geldiğini belirtiyor. Ayrıca demir oranı yükse olan zeytin bağışıklık sitemindeki zararlı bakterilerle savaşan hücreleri 3 kat daha güçlendirir. 

zeytin

BADEM

İçerdiği alkali maddesi bağışıklık için oldukça önemlidir. Bu madde vücutta E vitamini etkisi yapar bu yüzden bağışıklığın güçlendirmenin yanı sıra hastalıklara savaşmasına yardımcı olur. Ara öğünde 10 tane tüketerek günün kalan kısmını daha dinç geçirmeye yardımcı olur.

badem

YUMURTA

Alerji etkisi dışında yumurta vücudun ihtiyacı olan proteinin yüzde yüzünü karşılar. Kas ve kemik güçlendirmesinden beyin sağlığına kadar etkili olan yumurtayı uzmanlar düzenli tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Amino asit bakımından zengin olan yumurta bağışıklık sistemini için vazgeçilmez besinler arasındadır.

Yumurta

YER FISTIĞI

Polifenol doğada bulunan en güçlü antioksidandır. Yer fıstığı bu madde bakımından oldukça zengin olduğundan uzmanların düzenli ama yeteri miktarda tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Alerji testi yapıldıktan sonra her hafta bir avuç tüketebilirsiniz.

Yer Fıstığı

YOĞURT ZENCEFİL

Güçlü bir antioksidan olan zencefil, hücrelerin yapısını koruyarak bakteri ve virüslere karşı mutasyona uğramalarını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır. Enfeksiyonları önlemek için ideal besin olan zencefil, yoğurtla beraber tüketildiğinde etkisi daha da artar. Bir parça zencefili soyun yıkayın bir küçük kase yoğurtla beraber blendrdan geçirin. Bu karışımı günde bir kez tüketin.

sarımsak bağışıklığı güçlendiren en etkili besindir

SARIMSAK

Uzmanların en fazla önerdiği besinlerden biri olan sarımsak, bağışıklık sisteminin virüslere karşı harekete geçmesi içinde en ideal besindir. Yapılan araştırmalarda sarımsak sayesinde güçlü olan bağışıklık sisteminin virüslere karşı savaşmada daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Soğuk algınlığı ile ortaya çıkan gribal enfeksiyon virüsleri için çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. 

bitter çikolatanın faydalı olması için saf işlenmemiş olması gerekir

BİTTER

Saf çikolatadan oluşan bitter çikolata, vücuda teobromin isimli maddeyi sağlar. bu madde vücudu birikmiş bakterilere karşı korur. İdrar ve dışkılama ile vücutta bu birikimleri atar. Bitter çikolatadan tam yararlanmak için saf ve yağ oranının düşük olmasına dikkat edilmeli. İşlem görmüş ya da her hangi bir besin ile karıştırılıp yapılan bitter çikolata fayda sağlamaz. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
22 Yorum Var
 • Ahmet Kızılöz 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye’de tıp dünyası Oksijen ve kanser ilişkisi konusunda geri planda durmaya devam etse de dünyada çok büyük araştırmalar yapılmaktadır. Örneğin 2 kez üst üste Nobel Tıp ödülü alan Otto Warburg Kanserin en büyük nedeninin oksijensiz hücreler olduğunu, doğru oksijenlenen bir kişinin asla Kanserden ya da Kalp Krizinden ölmeyeceğini belirtmektedir. https://anatolianturkiye.wixsite.com/ahmetkiziloz
  Cevapla
 • Ersan Sunter 6 ay önce Şikayet Et
  Sarmısak yesek virüs yine gelirmi . Hem toplu ulaşımdada kımse yanaşmaz
  Cevapla
 • sakaryalı 6 ay önce Şikayet Et
  Gelirse hoş gelmiş boş gitmiş olsun, ha bu gün ha yarın hepimiz gideceğiz, inanıyorum İRONİ yaptın ama lütfen sadece biraz dikkat o kadar ABARTMAYALIM bence
 • Elif 6 ay önce Şikayet Et
  Güzel fikir
 • yediemirler 6 ay önce Şikayet Et
  Doğru br kardeş...:)))
 • yazı-yorum 6 ay önce Şikayet Et
  günde 21 badem yerseniz garanti olur.
  Cevapla
 • TuncTunc 6 ay önce Şikayet Et
  Bagi$iklik sistemini uzman doktordan bile cok cok cok daha iyi bilen milletiz..Heeyt beee..
  Cevapla
 • Belcikali 6 ay önce Şikayet Et
  uzman doktor dedigin kim uzayli mi???
 • KAHRAMAN 6 ay önce Şikayet Et
  propolis su bazlı ve çörekotu yağı
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun