Çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otu yağı ne işe yarar? Balın içine çörek otu karıştırıp

Susamın siyahı gibi görünen çörek otunun insan sağlığına birçok faydası vardır. Uzmanlar özellikle bal ile karıştırılıp tüketilen çörek otunun faydalı olduğunu vurguluyor. İçeriğinde güçlü antioksidan özellik gösteren mineral içeren çörek otu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otu yağı ne işe yarar?

Eski çağlardan beri doğal tıbbi tedavide kullanılan çörek otunun insan sağlığına birçok faydası vardır. Özellikle eski çağlarda yaraları iyileştirdiği için askerlerin çantalarına konulurmuş. Yıllık otsu bitkisi olan çörek otu, bitkinin kozalağında büyür. Olgunlaştıktan sonra kozalağı inceltir. Yağ oranı yüzde 18 olan bu ot 14 türü olan düğün çiçeği ailesinden gelir. Yapılan bazı araştırmalarda çörek otunun astım hastalığının bitirici olduğu gözlemlenmiştir. Amerika'da özel bir araştırmada kullanılan çörek otunun meme kanserine neden olduğu hücreleri yok ettiği ortaya çıkmıştır. Daha sonra modern tıp bu otun üzerine yoğunlaşıp birçok araştırma yapmıştır. Laboratuvar araştırmalarında çörek otunun kan şekerini düşürerek kanı dengelediği tespit edilmiştir. İçeriğinde yüksek miktarda; conjuge linoleik asit, thymoquinone, nigellone, melanthin, nigilline, damascenine ve tannin maddeler içermektedir.

Çörek otu ve elma sirkesi ile zayıflama yöntemi! Doğal elma sirkesi tarifiİLİŞKİLİ HABERÇörek otu ve elma sirkesi ile zayıflama yöntemi! Doğal elma sirkesi tarifi

ÇÖREK OTU YAĞI NE İŞE YARAR?

Yapılan araştırmalarda çörek otu yağının kilo vermede oldukça etkili olduğu ortaya konulmuştur. Özellikle diyabet tedavisinde doğal ilaç olan çörek otu, anti-inflamatuar bakımından zengindir. Vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığı gibi toksinleri söküp atmada da etkilidir. Mide ülserinin hızla iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda sindirimi kontrol ederek kabızlık gibi rahatsızlıkları engeller. İltihabı azaltarak üst solunum yolları hastalıklarının da önüne geçer. Adet döngüsünde artan meme ağrılarını dindirmek için sürülür. Çörek otuyla hazırlanan losyonlar cildin hızla akne ve sivilcilerden arındırır. Cilt hücrelerini yeniler. 

çörek otu besin değeri

çörek otu besin değeri

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 • Enfeksiyon sonucu boğazda meydana gelen öksürük ve solunum yolu hastalıklarının etkisini azaltır. Bunun yanı sıra balgam söktürücü etkisi de vardır. 
   
 • Çörek otu vücutta bulunan tüm serbest radikalleri idrar yolu ile atarak sindirimin temizlenmesinde yardımcı olur. Böylece ortaya çıkabilecek olan mide ve bağırsak hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra bu bölgelerde daha önceden oluşan deforme risklerini en aza indirir.
   
 • Kandaki şeker hücrelerini dengeleyerek, kanı dengeler. Damarlarda tıkanmanın yaşanmamasını sağlayarak kalp rahatsızlıklarının önüne geçer. İnme, felç ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini azaltır.

Çörek otunun faydaları

Çörek otunun faydaları

 • Antioksidan özelliği olan çörek otu ödeme neden olan iltihabı temizler. Aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini destekleyerek yaşlanmayı önler. Bu etkinin aynısını dermis tabakasında da gösterir. Dermis tabakasının kısa sürede yenilenmesini destekleyerek sivilce ve akne oluşumunu önler. Ayrıca ter bezlerinin sağlıklı işlemesini sağlar. 
   
 • Hazmı kolaylaştırdığından zayıflamaya destek olan besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Yoğurtla beraber tüketilince faydası daha fazla artar.
   
 • Sinir sistemine bağlı gelişen depresyon ve panik atak gibi durumların yaşanma riskini azaltır. Böylece beyin sağlığına da katkı sağlar. 

çörek otunun faydaları

çörek otunun faydaları

 • En önemli özelliği ise yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ettiğini ve önlediğidir. Uzmanlar özellikle aile öyküsünde kanser hücrelerine sahip kişilerin bu besinden sıklıkla tüketmeleri gerektiğini vurguluyor. 
   
 • Çörek otundan elde edilen yağ ise cilt yüzeyinde meydana gelen egzama ve sedef gibi hastalıkların yaşanmaması için bağışıklığı artırır.
   
 • Çörek otunu zeytin yağı ile karıştırıp kirpik, kaş ve saçlarınıza iki günde bir düzenli uyguladığınızda daha çok gürleşmesini sağlar. Ayrıca parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

BAL VE ÇÖREK OTU TOZUNU KARIŞTIRIP HER SABAH...

Çörek otundan elde edilen tozu her sabah kahvaltısında bal ile karıştırıp tüketildiğinde gün boyu enerji ve konsantre seviyenizi artırır. Ayrıca hastalıklara karşı direnç oluşturur. Ayrıca salatalara omletinize ve peyniriniz üzerine serpiştirdiğinizde de aynı etkiyi alabilirsiniz. 

ÇÖREK OTUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Melanthin büyük dozlarda alındığında zehirlidir ve nigelline ise felç yapıcıdır. Bundan dolayı çörek otu yeterli miktarlarda ara verilerek kullanılmalıdır. 

BİR YORUM YAPIN 4

Smy 4 yıl önce

Hadis uydurma değildir. Çörekotu her derde deva. İlaç sektörü sadece ticari amaçlı oluşturulmuş. seni ilaca bağımlı kılıyor ömür boyu. şifada olmuyor. birgün bir hastalığın olurda ilaçlardan şifa bulamazsan o zaman bak nasıl doğala yöneliyorsun. sadece doğru amaçla doğru biçimde kullanılması gerek. üzerlerinde yeterince araştırılma yapılsaydı ilaç sektörü diye bişey kalmazdı.

Toplam 34 beğeni

Islam 4 yıl önce

Karaciger hastalığı vardı bende ilaçla tedavi olmadığı için mecbur otlarla bitkilerle iyi oldum şükürler olsun

Toplam 26 Beğeni

Misafir 5 yıl önce

"Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın." [Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89, (2215); Tirmizî, Tıbb 5, (2042), 22, (2071)]

Toplam 56 beğeni

EMRULLAH BALBABA 2 yıl önce

Efendimiz (sav)'in sözüne: AMENNA ve SADDAKNA

Toplam 0 Beğeni