Nikotin bakımından oldukça zengin olan patlıcan aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan nikotinin yüzde 80'ini kolaylıkla karşılar. Patlıcan saplarının çöpe atılmaması konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor. Özellikle basur hastalığında doğal ilaç olarak önerilir. Haberin detayında patlıcana dair merak edilenleri bulabilirsiniz. Peki patlıcanın faydaları nelerdir? Patlıcan suyu ne işe yarar?

M.Ö. 5'inci yüzyılda ilk kez Hindistan'da yetiştirilmiştir. İpek yolu ticareti ile Afrika ve Doğu Avrupa'ya yayılan patlıcan, küçük bir ağaç kadar büyüyen çiçeklerden ortaya çıkar. İlk yetiştirildiği yıllarda süs bitkisi olarak kullanılan patlıcan yıllar içinde yiyecek olarak tüketilmiş ve çeşitlendirilmiştir. İçeriğinde çok az miktarda nitokin barındırmasına rağmen tüketilen tek besindir. 100 gram patlıcanın içinde kalori değeri 24, 1.1 gram protein, 2 gram yağ, ve 5.5 gram karbonhidrat vardır. Vitamin içeriği bakımından ise; 100 gramında 30 IU A vitamini, 0.4 mg B1 vitamini, 0.5 mg B2 vitamini ve 5 mg C vitamini bulunur. Ülkemiz birçok mevsimi yaşadığı için ve birçok toprak türüne sahip olduğu için patlıcan yetiştirmekte de diğer ülkelere göre ön sıralardadır. Ayrıca tüketiminde de diğer ülkelerden daha öndeyiz.

Patlıcanın gövdesinin olduğu kadar sapı da faydalıdır. Sapı topraktan gelen tüm vitamin ve mineralleri barındırdığından saplar kaynatılıp tüketildiğinde başta hemoroid olmak üzere cilde, saçlara ve bağışıklığa kadar birçok fayda sağlar.

İLİŞKİLİ HABERLimonlu patlıcan suyunun faydaları nelerdir? Haftada bir çiğ patlıcan yerseniz ne olur?

PATLICAN SUYU NE İŞE YARAR?

PATLICAN SAPLARINI SAKIN ÇÖPE ATMAYIN!

 1. Patlıcan sapı içerdiği B2 ve A vitaminleri göz sağlığında oldukça etkilidir. Yüksek miktarda vitamin barındıran patlıcan sapı, 5 gün boyunca düzenli tüketildiğinde göz sinirlerinde deforme olmuş hücrelerin kısa sürede yenilenmesini destekler. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerden dolayı zayıflayan korneanın da kuvvetlenerek görme kaybını ortadan kaldırır.
   
 2. Güçlü bir lif kaynağı olan patlıcan sapı, sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar. Ayrıca içerisinde yağ oranı az olduğundan patlıcan sapı kaynatılıp tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Doyurucu etki veren patlıcan suyu, kahvaltıdan önce tüketildiğinde kabızlık gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkları önler. Ayrıca bağırsaklardaki zararlı bakterileri vücuttan atar. Tüm sindirimi yenilemede etkili olan patlıcan, mide asidini dengelemede etkili olan besinlerden biridir. Bu özelliği sayesinde ülser, reflü ve gastrit gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önler.
   
 3. Ayrıca ıspanaktan sonra demir bakımından en zengin olan besin patlıcanın sapıdır. Demir maddesi vücuttan azaldığında kansızlık gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu da yorgunluk, stres ve depresyon gibi ruhsal rahatsızlıkları önlemenin yanı sıra kemiklerin genişlemesini sağlar. Patlıcan sapının suyunu uzmanlar, özellikle ergenlik, regl ve hamilelik dönemlerinde tüketilmesini öneriyor. 
   
 4. Antioksidan bakımından zengin olduğundan vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu ile atar. Özellikle karaciğerde biriken yağlı toksinlerin birikmesini önler. Bunun yanı sıra cilt hücrelerinin de yenilenmesinde etkili olan patlıcan, cildin daha parlak ve genç görünümlü olmasını destekler. 
   
 5. Patlıcan sapı ayrıca insülin seviyesini de dengeleyerek şekerin aniden yükselmesini engelleyerek şeker hastalığının yaşanma riskini azaltır.
   
 6. Günümüzde yaygın olan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hemoroid yani basur hastalığına iyi gelir. 4 adet patlıcan sapı ve 4 su bardağı su bir tencerede iyice kaynatın. iyice kaynayan bu suyun kapağını açmadan ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Daha sonra soğuyan suyu süzgeçten geçirip suyu bir kaba koyup kaldırın. Sabah kahvaltılarından önce bir bardak tüketin. Bu sadece hemoroide değil yukarıda saydığımız diğer tüm hastalıklara iyi gelir.

patlıcanın faydaları nelerdir

PATLICANIN FAYDALARI NELERDİR?

 • Vücudun demir emilimini destekler. Anemi gibi ciddi sağlık sorunlarını önler.
   
 • Kalorisi düşük, lif oranı yüksek olan patlıcan kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir. 
   
 • Ayrıca içerdiği lif sindirimi kolaylaştırdığından bağırsak hastalıklarının önüne geçer. Günümüzde giderek yaygınlaşan kolon kanserinin yaşanmasını engeller.
   
 • Sigara bırakmada en etkili besindir. Çünkü içeriğinde doğal nikotin barındırır. 
   
 • Anti bakteriyel etkisi sayesinde serbest radikallerden vücudu arındırır. 
   
 • İçerdiği C vitamini sayesinde cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.
   
 • Beyindeki sinir hücrelerinin azalmasını engelleyerek, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlığı önler.

patlıcan besin değeri

İLİŞKİLİ HABER

Kemik ve eklem ağrıları neden olur? Eklem ve kemik ağrılarına doğal çözümler!

BİR YORUM YAPIN 13

Halil 1 yıl önce

Papatya suyuda eyi geliyor papatyayı kaynatın sabah akşam 1su bardagı ile için kokten sorunu çözüyor bana allah razı olsunde yeter

Toplam 2 beğeni

Mrym 1 yıl önce

Neye iyi geliyor

Toplam 2 beğeni

antep yöresi 2 yıl önce

çok iyi hatırlıyorum çocukluğumda patlıcanın sapı dahi yazın kurutulurdu. Domates semiz otu bunlar hep kurutulurdu. kış aylarında patlıcan sapı ile semiz otu (kurutulmuş pirpirim) salçalı ekşili kış yemeği yapardı annem. çok da lezzetli olurdu. bulsam da yapıp yesem :)

Toplam 9 beğeni

Gerçek 2 yıl önce

Arkadaşlar gerçekten hemoroit sorunu olanlar kullansın denenmiş ve netice alınmıştır 10 tane sapı 10 bardak sudu su kaynadıktan sonra 10 dk.daha kaynatın sabah akşam birer bardak için rahatsızlığı olanlar mutlaka kullansın

Toplam 7 beğeni

Mrym 1 yıl önce

Ins deneyeceğim sıfa Rabbimden

Toplam 0 beğeni

Halil 1 yıl önce

Basura papatya suyuda eyi geliyor papatya suyunu kaynatın su bardagına biraz seker sabah akşam için eyi geliyor başımdan geçti

Toplam 0 beğeni

Alev 2 yıl önce

Ben 3 gündür sabah akşam içiyorum, hemoroidi aynı büyüklükte. Sadece ağrısı azaldı ama yanında da gerekli tüm ilaçlarınkullanıyorum.. Belki de ilaçlarla ağrısı geçti bilmiyorum.. Şişkinliği de almış mıydı sizde?

Toplam 1 beğeni

gara çocuk 2 yıl önce

kardeş biz yemiyoruz ,isteyen varsa para pul önemli değil sakınmayız ,veririz.

Toplam 4 beğeni

sari 3 yıl önce

İspanak demir bakimindan en fakir sebzelerdendir yanlis bilgi verilmis

Toplam 5 beğeni

İrem 1 yıl önce

Bu yanlış bilgiyi hangi yanlış kisiden yada hangi yanlış kitaptan ögrendin açiklasana

Toplam 1 beğeni

SERKAN 2 yıl önce

Kardeş senin tahsilin ve genel kültürün hangi seviyededir ? Sağlıkla ve yararlı besinlerle,sebzelerle ilgili bilimsel araştırmalar konusunda kitap okuyormusun merak ettim.

Toplam 0 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun