Hatmi çiçeğinin faydaları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu'ndan hatmi çiçeği kürü...

01 Eylül 2020, 08:39
Hatmi çiçeğinin faydaları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu'ndan hatmi çiçeği kürü...

Dünyanın hemen hemen her yerinde rahatlıkla yetişebilen hatmi çiçeğine birçok yörede farklı isimler verilmiştir. Ayrıca C vitamini de içeren çiçeğin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Sizler için özellikle ödem atmakta etkili olan hatmi çayı hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Hatmi çiçeğinin faydaları nelerdir? Haberin detayında...

Devegülü, silindir, gül hatmi ve hire olarak da bilinen hatmi çiçeği Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. Ebegümeci ailesine ait olan hatmi çiçeği, bazı yörelerde hibiskus olarak geçer. Popüler kültürde özellikle kullanılan hibiskus çayı ödem atmada oldukça etkilidir. Sulak bölgelerde rahatlıkla yetişen hatmi çiçeği Akdeniz Bölgesinin iklimini sever. Çiçekler tam olgunlaştıktan sonra toplanıp kullanım alanlarına göre kurutulur ya da yağı çıkartılır. Hatmi çiçeğinin kök, yaprak ve tacına kadar her şeyi faydalıdır. Bilimsel adı althaea officinalis olarak bilinir. Yapılan araştırmalarda herhangi bir yan etkisine rastlanmayan hatmi çiçeği kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılır. Hatmi çiçeği içeriğinde nişasta, sakaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin maddeleri barındırır. Halk arasında kuru öksürük şifası olarak bilinir. Enfeksiyonla mücadelede birebir fayda sağlayan hatmi çiçeği alternatif tıpta sıkça tüketilir. Mor ve pembe renklerinden oluşur. Hoş kokusu ile bazı yemeklere konulur. 

hatmi çiçeği

İBRAHİM SARAÇOĞLU'DAN HATMİ ÇİÇEĞİ KÜRÜ

Sürekli geçmeyen öksürüğü anından bitiren hatmi çiçeği, özellikle çocuklarda etkilidir. Yarım bardak kaynar sütün içine 6 yaprak hatmi çiçeği ekleyin. 5 -6 dakika bekledikten sonra süzüp sütü için. Bunu hem yetişkinlere hem çocuklar yapabilir. Günde iki kere yapılabilir. Ayrıca bu uygulamadan sonra bir kaşık keçiboynuzuyla da bu işlemi kuvvetlendirebilirsiniz. Bu uygulamayı aynı zamanda su ile de yapabilirsiniz. Ancak içerisine kesinlikle bal ya da limon eklenmemeli.

hatmi çiçeği süte eklenirse

HATMİ ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- Hatmi bitkileri kurutularak 150 gramı 3 bardak su ile kaynatılır. 10 dakika kaynadıktan sonra 10 dakika da demlenmeye bırakılan hatmi çiçeğinin suyu ile cildinize tonik uygulayabilirsiniz. Kurutulmamış hatmi çiçeği bir savanda iyice dövüldükten sonra içeriğine biraz zeytin yağı eklenip koltuk altına bileğe sürüldüğünde cildin terleme noktalarında vücuda hoş bir koku bırakır. 

- Üst solunum yolları ile hatalıkları ile boğaza yerleşen enfeksiyonlu hücreleri bitirmeden etkilidir. İçerdiği asparagin maddesi sayesinde mutasyona uğramış ve boğazların şişmesine neden olan durumu azaltır. Genellikle üst solunum yolları ile ortaya çıkan kuru öksürüğü giderir. Aynı zamanda bronşit ve bronşiyal soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir.

hatmi çiçeğinin faydaları nelerdir

- Kandaki besinlerden ötürü aniden yükselen şekeri düşürmede etkilidir. Ancak şeker hastaları kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında fayda var. Sadece kan şekerini değil aynı zamanda kan basıncını da dengeler.

- İdrar sökmede kullanılan ilk besinler arasında yer alır. Böbrek ve mesane torbasında taş kum oluşumunu önler. Böbrek üstü bezlerini çalıştırmada etkilidir. Vücudun sıvı oranını olumlu etkiler. 

hatmi çiçeğinin cilde faydaları

- Hatmi çiçeği aynı zamanda özel karışımlarla cilt hastalıklarını yatıştırmalarda kullanılır. Cilt yüzeyindeki deforme hücreleri onarırken aynı zamanda yaşlanmayı da geciktirir.

- Ağız içinde gargara yapıldığında diş minesini güçlendirir. Düş yüzeyinde tartar oluşumunu önler. Diş etlerinin enfeksiyon kapmasını engelleyerek, uçuk ve aft oluşumunun önüne geçer. 

- Tüketilen hatmi çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. 

hatmi çiçeği aşırı tüketildiğinde böbrek fonksiyonlarını bozar

HATMİ ÇİÇEĞİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulmuş 200 gram hatmi çiçeğini kaynamış 3 bardak suya koyun. 3 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek tüketilebilir. 

HATMİ ÇİÇEĞİ ZARARLI MIDIR?

Her besin gibi aşırı tüketildiğinde ciddi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Uzmanlar günde iki bardağın geçmeyeceği şekilde tüketilmesini tavsiye eder. Güçlü bir idrar döktürücü olduğundan böbreklerin çalışma hızını artırdığından yeterli miktarda tüketilmesi önerilir. Ayrıca hamile kalmak isteyen kadınların ve gebe kadınların kesinlikle tüketmesi önerilmez. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • Ayşenur Kaya 5 saat önce Şikayet Et
  Hatmi çiçeği ve ebe gümeci aynı şey midir
  Cevapla
 • Asalet 1 ay önce Şikayet Et
  İkiside aynı familyadan geliyor,diye biliyorum.Mesela gülleri düşünün,kaç renk,kaç çeşit ve irili ufaklı gül var,bunlarda öyle.
  Cevapla
 • Saliha 1 yıl önce Şikayet Et
  Affınıza sığınarak düzeltmek isterim; hatmi çiçeği ve hibiskus aynı şey değildir!
  Cevapla
 • Akif ruzgar 8 ay önce Şikayet Et
  Saliha abla peki hangisi kullanılabilir. Yani bu anlatılanın içine ağaç hatmi de giriyor mu. Ağaç hatminin yapraklarını kullanabilir miyim . Ben reçelin içine katmak istiyorum
 • Gözde 8 ay önce Şikayet Et
  Evet doğru aynı şey değildir. Hibisküs çok daha farklı
 • vatandas 9 ay önce Şikayet Et
  aynı seydir iyi arastır
Yorumların Tümünü Okuyun