Sütten elde edilen kefir, kemik sağlığından bağırsaklara kadar insan vücudunun birçok bölgesine fayda sağlar. Yüzyıllardır tüketilen kefir aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücut direncini artıran besinlerin başında gelir. Sağlıklı bir yaşamın sırrı olarak kabul edilen kefir hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Kefirin faydaları nelerdir? Kefir suyu içmek ne işe yarar?

Yüzyıllar önce Kafkas ülkelerinde keşfedilen kefir, süt asidi ve alkol fermantasyonu karışımı ile elde edilen yoğurt kıvamından biraz katı olan bir yiyecektir. İçerdiği mayalar canlı hücrelerdir ve gün gün çoğalırlar. Bu hücreler yararlı hücrelerdir. Sütü fermantasyonu sonucu oluşan kefirin yapımında inek, koyun, keçi ve manda gibi hayvanlardan elde edilen sütle yapılır. İçeriğinde, su, süt asidi, etil alkol, süt şekeri, kazein, mineraller, albümin ve yağ bulunmaktadır. Özellikle uykusuzluk ve iştahsızlık gibi rahatsızlıklara fayda sağlamanın yanı sıra, diş ve diş etlerine, astım, egzama gibi hastalıklara iyi gelir. Avrupa ve Amerika'da üretimi olduğu kadar tüketimi de fazla olan bu besin birçok ünlü sporcu ve sanatçının da güzellik ve gençlik iksiridir. Vücudu adeta yenileyen kefir fazla tüketildiğinde de sağlık sorunlarına enden olabilir. Bu yüzden uzmanlar azar azar tüketilmesini tavsiye eder. Aksi halde günlük bir bardaktan fazla kefir ishal ve sıvı kaybına neden olur. 

KEFİR SUYU İÇMEK NE İŞE YARAR?

Diyetisyen uzmanları genellikle birden zayıflamak isteyen hastalarına önerirler. İçeriğindeki zengin mineral ve vitamin sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlar. Ayrıca vücudun gün içerisindeki şekeri de kontrol ederek enerjisini yüksek tutar. Ayrıca vücut hücrelerini yenileyerek hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirir. Tibetliler her gün bir bardak kefir suyu içtiklerinden dolayı yüz yaşına kadar hastalık geçirmeden yaşadıklarına tarihi sayfalarda ortaya çıktı. Kefir sayesinde Tibet askerlerinin güçlü ve kaslı oldukları biliniyor. Günümüzde de spor yapan kişilere öneren uzmanlar ayrıca hamile, çocuk ve yaşlıların bol bol tüketmesini vurguluyor. Sinir hücrelerini yenileyerek beyin sağlığına katkıda bulunan kefir, unutkanlık ve kemik erimesinin de önüne geçer. 

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

- Vücuttaki serbest radikal dolaşan hücrelerin çoğalmasını engeller. Bağışıklığı güçlendirir.

- Vücudun sıvı oranını artırarak böbrek üstü bezlerin çalışmasını sağlayarak taş ve kum oluşumunu önler.

- Kötü kolesterol seviyesini düşürür.

- Besinler ve çevresel faktörler nedeniyle vücudun maruz kaldığı metal, tuz ve alkolik maddeleri atar.

- Cilt hastalıklarından en çok görülen egzama ve sedefi engeller. Olan hastalıkların ise çoğalmasının önüne geçer.

- Vücudun çalışma fonksiyonunu artırarak sistemlerin daha iyi çalışmasını sağlar. 

- Midenin asit seviyesi dengeler. Ülser ve reflü gibi hastalıkların ortaya çıkmasını engeller.

- Kan basıncını dengelediğinden yüksek tansiyona zemin hazırlayan durumların yaşanmamasını sağlar.

- Damarların temizlenmesini sağlar. Damar duvarlarının sertleşmesinin önüne geçer.

- Vücudun ihtiyacı olan günlük enerjinin yüzde 60'ını karşılar.

- Karaciğerin yağlanmasını önler.

- Kanser hücrelerini yok eder. Olan hücrelerin büyümesini engeller.

- Yağ bağlamış bölgelerde yağ yakımını artırır. Kilo almanın önüne geçer.

- Bağırsakları temizler ishal ve kabız gibi sindirim sorunlarının yaşanmamasını sağlar. 

- Sindirim hücreleri yenilediğinden ruhsal hastalıkların yaşanma riskini azaltır.

- Uykusuzluk gibi hemen hemen herkesin sorunu olan rahatsızlığa doğal ilaçtır.

- Ağız ve diş sağlığında da etkilidir. Enfeksiyonlu hücreleri azaltarak çürüme ve ağzı kokusunun önüne geçer.

- Vücudun en çok ihtiyacı olan B kompleksini karşılar.

- Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve proteinin yüzde 70'ini karşılar. 

KEFİR NASIL YAPILIR?

Pastörize edilmiş 1 litre süt

40 gram kefir mayası

Süt iyice kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Üzerinde oluşan kaymak alınır. Sütün soğuması 20 derece olunca içerisine kefir eklenir. Kavanozların ağzı hava alacak ancak toz almayacak şekilde üzerine ve etrafına bir bez sarılıp 20 derece sıcaklıkta olacak bir yere konulur. Bir gün sonra süt pıhtılaşması kefirin tutmasına işarettir. Bir gecede buzdolabında bekletildikten sonra tüketilebilir. 

İLİŞKİLİ HABER

Şems Arslan'dan kaş ve kirpik uzatan çok pratik tarif

İLİŞKİLİ HABER

Bilim Kurulu Üyesi: Yanlış maske kullanımı riski artırıyor! Maske yağmurdan etkilenir mi?

BİR YORUM YAPIN 6

Nail 8 ay önce

yiyeceklerdeki alkol farklı o zaman sen kolanyada kullanma sirke de kullanma alkol sarhoşluk verip aklı başından aldığı için kefir içip sarhoş olan gördünmü bilmeden yorum yapmayın

zafer gülten 8 ay önce

itiraz ,dinimizde insan sağlığına zararlı şeyler haramdır,sağlığa faydalı ve yararlı şeyler değil,kefirin içindeki olkolü hesap edersen ,portakal,mandalin ve limonun kabuğundada olkol var,birçok meyvedende şarap yapılıyor. yeme o zaman.

emekli42 8 ay önce

Bağırsak florası bozuk olan kişilerde aşırı derecede gaz birikmesi oluyor. Bu da sanıyorum kefir ile ilgili.Bunun çaresi ise 1- Rezene çayı 2- Nane yağı (4-5) damla içilebilir. 3- Nane çayı içilebilir. Herkese şifalar dilerim.

zafergülten 2 yıl önce

marketlerde litresi 6-8 tl civarı satılıyor,ayrıca mayasıda var. bilhassa sindirim problemlerine faydalı.

Toplam 3 beğeni

kenan 8 ay önce

Ekmekte mayalanıyor, mayalanmadan elde edilen kaç yiyecek var acaba. Hususen içine alkol katılmıyor sen ona bak. Çok tereddüt edersen at içine bir miktar tuz ,iç gitsin.

Toplam 1 beğeni

İTİRAZ 8 ay önce

mayalanarak elde edildiği için alkol oluşmaktadır ve alkol haramdır. buna rağmen kefirin içinde bulunan alkol bileek gizlenmekte insanlar çoluk çocuk alkol kullnamış olmaktadır. lütfen haramdan kaçınalım.

Toplam 2 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun