Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası tüketimi & Zararı var mı

20 Mayıs 2020, 08:54
Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası tüketimi & Zararı var mı

Bıldırcın yumurta çeşitleri arasında en fazla vitamin ve kalori içerir. Bir bıldırcın yumurtasının 2 tane tavuk yumurtasından daha faydalıdır. Dünyanın birçok yerinde tüketilen ve popülerliği günümüzde giderek artan bıldırcın yumurtası artık hemen hemen her yerde satılmaktadır. Peki bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Sizler için bıldırcın yumurtasına dair merak edilenleri araştırdık.

Sülünler ailesine ait olan Bıldırcın kuşları iyi şartlarda ortalama 300 tane yumurta yapabilirler. Özel olarak beslenen bu kuş türlerinin etleri oldukça lezzetlidir. Aynı zamanda bu kuşların yumurtaları da yüzyıllardır tüketilir. Tam bir vitamin deposu olan bıldırcın yumurtası özellikle Asya ülkelerinde yemeklere lezzet katlamak için çiğ ya da pişirilerek kullanılır. Yüksek kalsiyum içeren bu yumurtalar vücudun fonksiyonel işlevini güçlendirir. Hatta Güney Kore'de bıldırcın yumurtası kaynatılıp paketlenerek marketlerde satılıyor. Özellikle çocuklara verilen bıldırcın yumurtası ince kabuğa sahiptir. Japon mutfağının vazgeçilmez malzemesidir. Çiğ olarak tüketildiği gibi pişmiş hali suşinin içerisine eklenir.  Bir misafire bıldırcın yumurtası ikram etmek Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da incelik olarak görülür. İçeriğinde D, A vitaminleri ve sodyum, potasyum ve kalsiyum bol miktarda bulunmaktadır. Eski çağlarda bu yumurta burkulmalar ve yaralanmalarda kabuğu ile beraber bölgenin üstüne kırılıp masaj yapılırmış. Bu bölgenin rahatladığına inanılırmış. 

bıldırcın yumurtalarının faydaları

BILDIRCININ FAYDALARI NELERDİR?

- Gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin daha sağlıklı büyümesini sağlar. Motor hareketleri için önemli olan kasların daha esnek olmasını destekleyerek ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ya da iltihaplanması gibi hastalıkları önler. 

- Doğada bulunan en iyi D vitaminidir. Özellikle D vitamini eksikliği olanların düzenli tüketmesi gerekir. Aksi halde D vitamini eksikliği ciddi hastalıklara zemin hazırlar.

- Gözün ihtiyacı olan A vitaminin yüzde 90'ını karşılar. Bunun yanı sıra vücudun ihtiyacı olan A vitaminini de karşılayarak cilt tabakasını ve organlardaki zarların yenilenmesini sağlar.

bıldırcın yumurtalarının cilde faydası

- Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara özellikle kansere karşı vücudun direncini artırır. Yapılan araştırmalarda bıldırcın tüketen kişilerin kansere yakalanma olasılığının neredeyse hiç olmadığı gözlemlenmiştir.

- Kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumu sağlayarak güçlenmesini destekler. ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi ve romatizmal hastalıkların önüne geçer. Ürik asidi azaltarak kasların sağlığını korur. Vücudun ödem ve iltihaplanmasını önler. 

bıldırcın yumurtası kalori

- Gün içerisinde çevresel etkilerden dolayı artan metalleri vücuttan uzaklaştırmada oldukça etkilidir. Vücudu toksinlerden arındırarak yenilenme sürecine destek sağlar. 

- Kalorisi yüksek olmasına rağmen tokluk hissi verdiğinden kilo vermede yardımcı olur. Enerji seviyesini yükselterek vücudun yağ bağlamasının önüne geçer. 

- Cilt hastalıklarından en yaygın görülen egzamaya birebir fayda sağlar. Cilt yüzeyini parlatarak hücrelerin yapısını korur. Yaşlanmanın önüne geçer. Saç dökülmesi ve yıpranmasına birebir fayda sağlar. Cilt yüzeyine sürerek ya da tüketerek bu faydaları elde ede bilirsiniz. Banyo yapmadan bir saat önce bıldırcın yumurtasını saçınıza zeytin yağı ile karıştırıp sürün ve bekletin sonra yıkayın. 

bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir

- Alerjik etkisi olmadığı gibi alerjiyi de önler. Bağışıklığı serbest radikalli hücrelerden temizler. Vücudun enerji oranını artırır. Hastalıklara karşı direnci yükseltir. 

- Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının önüne geçer. Ancak aşırı tüketilmemesi gerekiyor. 

- Sinir hücrelerini yatıştırıcı bir etkisi vardır. Bu sayede hep nörolojik hemde ruhsal hastalıklara iyi gelir. 

bıldırcın yumurtasının besin değerleri

100 GRAM BILDIRCIN YUMURTASI;

Kalori - 158 gram

Toplam yağ - 11 gram

Kolesterol - 844 miligram

Sodyum - 141 miligram

Potasyum - 132 miligram

Karbonhidrat - 8 gram

Protein - 13 gram

bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir

BILDIRCIN YUMURTASI TÜKETİMİ

Çiğ olarak tüketilmesi daha faydalıdır. Ancak uzmanlar sarı kısmındaki bir maddenin vücuttaki B vitaminlerini etkisizleştirdiğinden bu kısmın tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.. Bir bıldırcın yumurtasını bir bardağa kırın içine ayrıca süt ve bir kaşık bal ekleyerek karıştırın. Karışım öksürük ve alerjik reaksiyonlara oldukça iyi gelir. Ayrıca vücudu kuvvetlendirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün bir bardak içmek yeterli olur.

BILDIRCIN YÜKSEK ORANDA VİTAMİN VE MİNERAL İÇERİR

BILDIRCIN YUMURTASININ ZARARLARI VAR MIDIR?

Yüksek kalori miktarına sahip olduğundan aşırı tüketimi esnasında kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine yol açabilir. Bu da kalp damar sağlığını olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra böbrek üstü bezlerinin çalışma işlevselliğini düşürür. Kronik hastalığı olanlarda ise ilaçlarla beraber tüketildiğinde kötü etkilenebilir. Bir uzmana danışmadan tüketilmemesi gerekiyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar