Menengiç (Çitlembik) tohumunun faydaları nelerdir? Menengiç kahvesi ne işe yarar?

Menengiç ağacında yetişen çitlembik meyvesi yüzyıllardır alternatif tıbbın yanı sıra kahve tüketiminde de kullanılır. Telvesi cildi güçlendiriyor, içildiğinde ise vücudun direnci artıyor. Peki menengiç tohumunun faydaları nelerdir? Popülerliği günümüzde giderek artan çitlembik meyvesi yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılır. Düzenli tüketilen bir menengiç sindirimin işlevselliğini artırır.

Akdeniz ve Batı Asya anavatanı olan Menengiç ağacında yetişen çitlembik,  kireçli ve killi toprağın olduğu her yerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Bu sayede ülkemizde kıyı şeridinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde rahat yetiştirilir. Bazı yörelerde meyvesi çitlembik olarak adlandırılırken bazı yöreler ise ağacın adı olan menengiç diye bilinir. Ayrıca çedene, çıtlık, meniş, menekiş, çöğre gibi isimleri de vardır. Uçucu yağ özelliği olduğundan sağlıklı yağlar içinde yer alır. Menengiç ağacının tohumu, yaprakları, meyvesi, kökü ve kabukları ayrı ayrı insan sağlığına fayda sağlar. Eski çağlarda beri alternatif tıpta ilaç amaçlı kullanılan çitlembik, salata, turşu ve baharat olarak da mutfaklarda tüketilir. Hoş kokusu ile gıda sanayisinde kullanılır. Meyveleri kurutularak kahve yapılır. Yağından ise bıttım sabunu denilen yöresel ve doğal sabun elde edilir. İçeriğinde yüksek miktarda demir, potasyum, kalsiyum, protein, kalsiyum ve A, C vitaminleri barındırır.

Güçlü vitamin kaynağı: Kakulenin faydaları nelerdir? Kakule çayı ne işe yarar? Kakule kahvesiİLİŞKİLİ HABERGüçlü vitamin kaynağı: Kakulenin faydaları nelerdir? Kakule çayı ne işe yarar? Kakule kahvesi

menengiç kahvesi sindirimi kolaylaştırır

menengiç kahvesi sindirimi kolaylaştırır

MENENGİÇ KAHVESİ NE İŞE YARAR?

Orta Asya'dan Türkiye'ye kadar yaygın bir tüketim sınırı olan menengiç kahvesi, sindirim sistemi için oldukça faydalı bir besindir. Düzenli tüketildiğinde metabolizmayı iyileştirir. Ayrıca midenin asit oranını dengeleyerek yemek sonrası oluşan hazımsızlık ya da kasılmaları önler. Güçlü bir antiseptik özelliğe sahip olan menengiç bağışıklık sistemindeki uyaranları artırır. Bu da virüslere karşı dirençli olmasını sağlar. Ayrıca menengiç kahvesinden kalan telve cilt sağlığına fayda sağlar. Yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Leke ya da sivilce izlerinin görünümünü azaltır.

çitlembik meyvesinin faydaları

çitlembik meyvesinin faydaları

MENENGİÇ TOHUMU FAYDALARI NELERDİR?

- Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde kanser hastalıklarının ortaya çıkması daha kolay olur. Bu da çevresel ve genetiksel etkilerden dolayı hücrelerin daha kolay mutasyona uğradığının işaretidir. Ancak gün içerisinde tüketilen A vitaminli besinler vücudun toksinlerden arınmasını sağlar. Çitlembik meyvesinden yapılan kahvede günde bir fincan tüketildiğinde bu etkiyi gösterir. Hücrelerin büyümesi ve çoğalmasını engeller.

- Günümüzde sık sık hastalıklardan biri de idrar problemleridir. Mantar ve enfeksiyonlu hücreler nedeniyle idrar torbasının ve idrar yollarının iltihaplanması tuvalete çıkmayı oldukça zorlaştırır. Şiddetli ağrı ve sancı gibi belirtiler gösteren idrar yolu enfeksiyonunda etkili bazı besinler vardır. Bu besinler iltihaplı hücreleri vücuttan atamaya yardımcı olan antioksidan özelliklidir. Menengiç yani çitlembik meyvesi de bu besinler arasında ilk sıra da yer alır. İster kahvesi yapılarak ister baharat olarak isterseniz de iki damla çitlembik yağını ılık bir suya damlatıp içebilirsiniz.

çitlembik nedir

çitlembik nedir

- Normalinden fazla olan adet kanaması rahim içinde bir sağlık sorunu olabileceğinin göstergesidir. Kist, yumurtalık problemleri ya da rahim duvarının zayıflığı gibi durumların belirtisi olan aşırı adet kanaması aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına da davetiye çıkarır. Aşırı kan kaybı tansiyon düşüklüğüne neden olur. Menengiç ya da çitlembik olarak adlandıran meyve aşırı kanamanın önüne geçer. Düzensiz adet dönemlerini de düzene girmesine yardımcı olur.

- Kurutulmuş çitlembik meyvesi bal ile karıştırılıp bir gün dolapta bekletildikten sonra günde bir kaşık olarak düzenli tüketildiğinde kronik mide problemleri yaşayan kişilere doğal ilaç olur. Mide asidini düzenler, Şişkinliğin önüne geçer. Sindirim sisteminde bulunan yemek borusu, mide, bağırsaklara kadar olan bölümü temizler. Bağırsakların fonksiyonlarını artırarak özellikle ileri yaşlarda görülen bağırsak yavaşlaması kaynaklı kabızlığın önüne geçer. 

- Mevsim geçişlerinde yaşanan üst solunum yolları hastalıkları nedeniyle görülen boğaz ağrısı ve öksürük için de çitlembik meyveleri kaynatılır. Süzüldükten sonra içerisine bal eklenerek karıştırılır ve tüketilebilir. Bu karışım boğazdaki enfeksiyonlu hücreleri azaltır ve oluşan tahribatın hızla iyileşmesini sağlar. Akciğerlere de iyi gelen bu karışım bronşitleri temizler. 

Yenibahar nedir ve Yenibahar ne işe yarar? Yenibahar baharatı hangi yemeklerde kullanılır?İLİŞKİLİ HABERYenibahar nedir ve Yenibahar ne işe yarar? Yenibahar baharatı hangi yemeklerde kullanılır?

çitlembik yağı nedir

çitlembik yağı nedir

- Kilo vermek isteyenler olduğu gibi kilo almak isteyenlerde vardır. Onalar için mucize bir besin olan çitlembik iştah açarak kilo almayı hızlandırır. Ancak iştah sonrası sağlıksız beslenme ve hareketsizlik yağ bağlanmasına neden olabilir. Bu da dengesiz kilo alımına yol açar.

- Ayak terlemesi özellikle yaz aylarında ciddi kokuya neden olur. Bunun önüne geçmenin en doğal yolu çitlembik kahvesidir. Kısa zamanda vücut ısısını kontrol ederek ayakların terlemesinin önüne geçer.

menengiç ağacı çitlembik meyvesi

menengiç ağacı çitlembik meyvesi

ÇİTLEMBİK YAĞI NE İŞE YARAR?

İçerdiği E ve B vitaminleri cilt ile saç problemleri için oldukça fayda sağlar. Erken beyazlayan saç hücrelerinin oluşumunu önleyerek saçların doğal siyahlamasını sağlıyor. Çitlembik yağını saçınızın dibine sürerek bir saat bekledikten sonra sirke ile durulayın. Bu uygulama saçları siyahlatmanın yanı sıra saç diplerindeki yaraları da yok eder. Cilde direk olarak uygulanan çitlembik yağı sivilce lekelerini yok eder. Akne oluşumunun önüne geçer. Ancak çitlembik yağını kullanmadan önce bir uzmana cilt tipinin gösterilmesi gerekir. Aksi halde tam tersi etkiye neden olur. Çitlembik yağı buz torbasının içine konulup dondurucuya atıldığında baş ağrısı, migren tutması gibi durumlarda kullanılabilir.

menengiç besin değeri

menengiç besin değeri

Mide gribi (Viral Gastroenterit) neden olur? Mide gribinin belirtileri nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Mide gribi (Viral Gastroenterit) neden olur? Mide gribinin belirtileri nelerdir?
Diyette tavuklu pilav yenir mi? Tavuklu pilav kilo aldırır mı? 1 tabak tavuklu pilav kalorisi..

İLİŞKİLİ HABER

Diyette tavuklu pilav yenir mi? Tavuklu pilav kilo aldırır mı? 1 tabak tavuklu pilav kalorisi..

BİR YORUM YAPIN 0