Uzak doğu mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan kakulenin insan sağlığına da birçok faydası vardır. Vücuttaki tüm toksinleri temizleyen kakule hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. Günümüzde popüler hale gelen kakule kahveye eklenip tüketildi. Peki kakulenin faydaları nelerdir? Haberin detayında kakuleye ait merak edilenleri bulabilirsiniz.

Vitamin ve mineral takviyesi olarak tüketilen kakule zencefil ailesine aittir. Yemeklerde ve tatlılarda baharat olarak kullanılan kakulenin ayrıca çayı da yapılır. Hindistan, Malezya ve Nepal gibi ülkelerde yaygın tüketilen kakule genellikle baharat olarak kullanılır. Bu ülkelerden diğer ülkelere ithal edilen bitki tat vermek amaçlı hemen hemen her alanda kullanılır. Ülkemizde yetişme koşulları bulunmayan kakule ithal edilerek marketlerde satılır. Yıl boyu yeşil kalan kakule bitkisi çiçek açtıktan sonra sarı bir tonda da görülür. İçeriğinde A, C vitaminlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, fosfor ve magnezyum gibi maddeler barındırır. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde de vücuttaki tüm toksinleri idrar ve dışkılama yolu ile atar. Nepal, Vietnam, Kmboşya ve Sri Lanka gibi ülkelerde sıkça kullanılır. Bu ülkelerde önemli misafirlere kakule çayı ikram edilmesi gelenektir. 

İLİŞKİLİ HABERMenengiç (Çitlembik) tohumunun faydaları nelerdir? Menengiç kahvesi ne işe yarar?

KAKULE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Türk kahvesi sevenler için farklı bir lezzet olan kakule, yapım esnasında öğütülerek eklenir. Yapanların çoğu kahvenin makine yerine cezvede yapılmasının daha güzel olduğunu söylüyor. Kahveye kattığı aroma ve hoş kokunun yanı sıra daha faydalı hale gelir. Bunun yanı sıra toz hale gelen kakule keklere eklenebilir. 

Kakule

KAKULENİN FAYDALARI NELERDİR?

 • İçerdiği fosfor sayesinde mide asidini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Gıda atıkları sonrası mide ve bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesini sağlar.
   
 • Uzmanlar adet dönemindeki kadınların şiddetli sancılarını azaltmak içinde kakulenin etkili olduğunu vurguluyor. 
   
 • Psikolojik durumlarla baş etmede yardımcı olur. Özellikle kaygı, depresyon, panik atak ve stres gibi rahatsızlıklar için gece yatmadan önce bir bardak kakule çayı içilmesinde fayda var. 
   
 • Kandaki yararlı hücreleri dengeleyerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Ayrıca damarların tıkanmasını da engelleyen kakule kap rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. 
   
 • Antimikrobiyal özelliği sayesinde vücuttaki iltihapları temizler. Kas ve kemiklerdeki ödemin yaşanma ihtimalini azaltır.
   
 • Aynı zamanda ağız içerisindeki enfeksiyonları azaltarak dişlerin çürümesini ve ağız kokusunu engeller. 
   
 • Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan üst solunum yolu hastalıklarına bağlı oluşan boğaz iltihaplanmalarına da fayda sağlar.
   
 • Yüksek magnezyum sayesinde kandaki şekeri dengeler. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. 
   
 • Yapılan araştırmalarda kakule tohumunun içerisinde bulunan anti-inflamatuar bağışıklığı güçlendirerek kanser hücrelerini azaltır.

İLİŞKİLİ HABERMırra kahvesi nedir? Mırra kahvesi nasıl yapılır? Kakuleden kahve...

KAKULE ÇAYI NE İŞE YARAR?

Kaynamış bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kakule tozu atınız. 10 dakika demlenmeye bırakınız. Süzdükten sonra bir çay kaşığı bal ekleyerek içiniz. Kakule çayını özellikle yoğun iş temposundan sonra bir bardak tüketilerek azalan serotonin hormonunun yükselmesine yardımcı olur. Aynı zamanda baş ağrısını azaltır. Adet dönemlerinde yaşanan şiddetli kramp ağrılarının yaşanmasını önler. Mide bulantısı gibi durumlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Diş enfeksiyonun çoğalmasının önüne geçer. 

kakule çayı

KAKULE KAHVESİNİN FAYDASI VAR MI?

 1. Şifalı besinlerin başında gelen kakuleden kahvede elde edilir. Kendine has aromatik bir kokusu ve tadı olan kakule kahvesi genellikle Suriye bölgesinde tüketilir.
   
 2. 6 tane kakule tanesini ezin. Toz haline gelen kakuleyi bir cezvenin içine koyup aynı zamanda bir tatlı kaşı kahvede ekleyin.
   
 3. Üzerine su ekleyip karıştırın. Tıpkı kahve gibi pişen kakule kahvesini ocaktan alıp fincana boşaltıp afiyetle için.
   
 4. Kakule kahvesi sindirimi düzenler. Metobolizmayı hızlandırır. Midenin işlevselliğine katkı sağlar. 

kakule besin değeri

 

İLİŞKİLİ HABER

Evlilikte aldatma dinen affedilmeli mi? Aldatan erkek affedilmeli mi?

BİR YORUM YAPIN 2

umitttt 6 ay önce

vatandaşın umutları ile oynamayın

MİSAFİR 6 ay önce

Bu çok faydalı bilgileri için teşekkürler