Malta eriğinin (Yeni dünya) faydaları nelerdir? Malta eriğinin çekirdeği ne işe yarar?

27 Nisan 2021, 09:46
Malta eriğinin (Yeni dünya) faydaları nelerdir? Malta eriğinin çekirdeği ne işe yarar?

Halk arasında yeni dünya olarak bilinen malta eriğinin insan sağlığına birçok faydası vardır. Doğada bulunan en iyi A vitamini olan malta eriği hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Malta eriğinin (Yeni dünya) faydaları nelerdir? Malta eriğinin çekirdeği ne işe yarar? Haberin detayında kan basıncını düzenlemede etkili olan malta eriğine dair her şeyi bulabilirsiniz:

Gülgiller ailesine ait olan malta eriği anayurdu Çin olarak bilinse de yetiştirilmesi ilk kez Japonya'da yapılmıştır. Daha sonralardan Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde yaygınlaşır. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilir. Malta eriği ağacı yaz kış yeşil kalabilir. Ayrıca bu ağaç yaprak dökmez. Ağaçta yetişen meyve malta eriği, yeşil bir renkten sonra olgunlaştıkça sarı renge dönüşür. Ekşi tatlı karışık bir tada sahiptir. Malta eriği pastalarda ve soslarda kullanılır. Ayrıca malta eriği salata, reçel ve şeker şurubu yapılarak tüketilir. Malta eriği iyice yıkanarak tüketilmesi tavsiye edilir.  Doğu Asya'da 800'den fazla çeşidi olan malta eriği, şekil olarak küçük armuta benzer. 

 • Meyvenin içindeki çekirdekler kaynatılıp suyu tüketildiğinde mide asidini düzenler. Sindirimi rahatlatır.
 • İçeriğinde yüksek oranda A vitamini barındırdığından göz sağlığına iyi gelir.
 • Lif bakımından zengin olan malta eriği sindirimi kolaylaştırır.
 • Doğal şeker içeren malta eriği kandaki insülin seviyesini düzenler.

Eriğinin faydaları nelerdir? Kırmızı kiraz erik suyu ne işe yarar? Saraçoğlu'nun erik önerileriİLİŞKİLİ HABEREriğinin faydaları nelerdir? Kırmızı kiraz erik suyu ne işe yarar? Saraçoğlu'nun erik önerileri

malta eriğinin faydaları

MALTA ERİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Düşük kaloriye sahip olan malta eriği lif ve pektin açısından zengindir. Pektin kolonları yumuşatarak besinlerin daha rahat dışkılanmasını yapar. Bu özelliği sayesinde kolon kanseri gibi riskli hastalıkların önüne geçer. 

- Güçlü bir A vitamini sayesinde göz sağlığını da korur. Vücudun ihtiyacı olan yüzde 50 karşılar. İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde gözdeki virüsleri engeller. Göz içindeki vitamin seviyesini dengeler. 

malta eriğinin göze faydaları

 • A vitamini sadece göze değil aynı zamanda vücudun diğer organlarında da fayda sağlar. Yapılan araştırmalarda flavonoidler bakımından zengin olan malta eriği, akciğer ve ağız boşluklarındaki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylece tümör ve kanser riskini azaltır. 

- Malta eriği, kan şekerini düşürür. Bu sayede diyabet hastalığına yakalanma riski azalır. Uzmanlarda diyabet hastalarını kan şekerini düzenlemek için malta eriği çayı öneriyor. Bunun için malta eriği yaprakları ya da çekirdekleri kaynatılarak çay hazırlanabilir. Malta çekirdeği insilün ve glikoz seviyelerini düzenler. 

malta eriği çekirdekleri

Doğal probiyotik kaynağı: Çağla meyvesinin faydaları nelerdir? Çağla nasıl tüketilir?İLİŞKİLİ HABERDoğal probiyotik kaynağı: Çağla meyvesinin faydaları nelerdir? Çağla nasıl tüketilir?

 • Kil topraklarında yetiştiğinden demir ve bakır bakımından oldukça zengindir. Demir kan hücrelerini artırır. Demir eksikliği olan kişilerin bol bol tüketmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde 5 tane malta eriği yiyerek demir eksikliği giderilmiş olur.

- Çin alternatif tıbbında malta eriği yaprakları çekirdekleri ile beraber kaynatılır. Hazırlanan bu su boğazlardaki enfeksiyonu temizler. Güçlü bir balgam söktürücüdür. Ayrıca akciğerlerdeki virüsleri söker atar. 

yeni dünya

 • Kronik uykusuzluk günümüzde giderek yaygınlaşır. Bu hastalığın önüne geçmek için uzmanlar ilaçlardan önce doğal karışımlar tüketilmesini öneriyor. Rahat bir uyku için gece yatmadan 3 tane malta eriği tüketilmesi yeterli olur. 

- K vitamini bakımından zengin olan malta eriği, kemik ve kas sağlığını güçlendirir. İleri yaşlarda görülen kemik erimesi gibi hastalıkların riskini azaltır.

malta eriğine halk arasında yeni dünya deniz

MALTA ERİĞİ NASIL TÜKETİLİR?

Et kısmı oldukça tatlı olan malta eriğinin kabuğu yumuşak olduğundan kolayca soyulur. Yüksek miktarda A vitamini içerdiğinden yorgunluk ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklara fayda sağlar. Uzmanlar özellikle ilkbahardan yaz aylarında geçişte vücut direncinin artması için mango ve portakal ile karıştırılıp tüketilmesi önerilir. Bunun yanı sıra reçeli ve şurubu da yapılarak tüketilebilir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
10 Yorum Var
 • akdeniz 2 ay önce Şikayet Et
  Antalya ve civarında muşmula derler ordan bir karışıklık olmuş.
  Cevapla
 • tugba 1 yıl önce Şikayet Et
  annem yeni dunyayi yediginde icindeki iri cekirdeklerinden dolayi verdigi tepki böyle meyve mi olur bide buna para mi verdiniz dedi
  Cevapla
 • Özgür t. 1 yıl önce Şikayet Et
  Muşmula değilmi bu abicim. Herkez tutturmuş bir yabancı isim gidiyor. Yok papaz eriği yok Washinton portakalı...
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Muşmula degil
 • Mahir pusat 11 ay önce Şikayet Et
  Muşmula apayrı birşey,yeni dünya farklı familyadan,internetten araştırabilirsin.
 • Hülya 1 yıl önce Şikayet Et
  Muşmula farklı bir meyvedir
 • Tamer 1 yıl önce Şikayet Et
  Muşmula başka bir meyve
 • Julide 1 yıl önce Şikayet Et
  Muşmula değil Malta eriği ve Yeni dünyaadı ile bilinir halk arasin da
 • Mesut göker 1 yıl önce Şikayet Et
  Muşmula başka bir şey. Google Arama motoru na yaz, resimlere bak.
Yorumların Tümünü Okuyun