Psikonevroz nedir? Psikonevroz belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

04 Mart 2020, 07:05
Psikonevroz nedir? Psikonevroz belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Hayatımıza ünlü oyuncu Arda Kural ile giren psikonevroz ciddi bir ruhsal çöküş hastalığıdır. Ruhsal olarak kişinin kendini aciz, işe yaramaz, yorgun ve bitkin hissetmesi olarak ortaya çıkan bu sağlık sorunu intihara kadar götüren ciddi bir sorundur. Zamanında tedavi edilmediğinde intihara kadar sürükler. Peki psikonevroz nedir? Psikonevroz belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? İşte soruların yanıtı:

Lise defteri adlı gençlik dizisi ile ekranların jönü olan Arda Kural'da aniden ortaya çıkan psikonevroz hastalığı ciddi bir psikolojik hastalıktır. Kişinin farkına varmadan zaman içinde yaşadığı bu ruhsal bunalım, vaktinde teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Kişinin duygularında ve düşüncelerinde yaşadığı çatışmalarla ortaya çıkar. Savunma mekanizması ile savaş halinde olan hasta kendisi sürekli aciz, yorgun hisseder. Yetersiz olduğunu düşünen kişi korku ve pişmanlık duygularının yanı sıra bazı durumlara karşı fobiler oluşturur. Ufak bir olay karşısında bile korku dolu bir çıkışla tepki verir. Akabinde kalp çarpıntısı, mide bulantısı, kusma ve terleme gibi fizyolojik belirtiler yaşar. Duygular arası kontrolleri kaybeden hasta, ağlama ve gülme gibi uç noktaları aynı anda ardı sıra yaşar. Sürekli tehlike altına olduğunu, herkesin kendisini terk edeceğini ya da birileri tarafından takip altında olduğunu hisseder. Şüphe bu hastalığın sürekli nüksetmesine sebep olan duygulardan biridir. Bu hastalık ilerledikçe farklı psikolojik olaylarda akabinde gelişir. Özellikle kronik bipolar bozukluk bu dönemde kendine zemin hazırlar. 

arda kural psikonevroz

PSİKONEVROZUN NEDENLERİ NELERDİR?

- Metropol hayat yaşantısı içerisinde kişisel ihtiyaçları karşılayamama,

- Çok sevdiği bir kişi tarafından terk edilmesi ya da o kişinin ölmesi,

- Yıllarca ailesi ile yaşadıktan sonra aniden yalnız yaşamak zorunda kalanlar,

- Sürekli olarak başarı kayıpları yaşayanlar,

- Fiziksel durum olarak kendini yetersiz görenler,

- Yaşının hızla ilerlediğini düşünenler,

- Aniden şöhret olup belli bir süre sonra kendini yetersiz hissetmesi,

- Uzun süreli kanser gibi hastalık nedeniyle tedavi görmek zorunda kalan kişilerde görülme olasılığı fazladır.

psikonevroz nedenleri nelerdir

PSİKONEVROZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Sosyal ortamlara çok çabuk adepte olamamak,

- Boş vakitlerini evde geçirmek,

- Sürekli aciz ve işe yaramaz hissetmek,

- Herkesten fazla ilgi beklemek,

- Olumsuzluklarla baş etmede sıkıntı çekme gibi durumlarla yavaştan kendini gösterir. en şiddetli olanları ise;

- Aynı anda uçurum farkı olan duyguların yaşanması,

- Ölmek istemesidir. 

psikonevroz belirtileri nelerdir

PSİKONEVROZ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bütün nedenler ve belirtiler hemen hemen diğer psikolojik hastalıklarla aynıdır. Bu yüzden bir uzmanın kişinin davranışlarını ölçmesi ve gözlem altına tutması gerekir. Gözlem altında doktor hataya psikonevroz teşhisi koyduktan sonra bazı terapiler uygular. Özellikle kişinin şikayetlerini dile getirmesini ve rahatlamasını sağlar. Sebepleri öğrenen psikolog böylece bir tedavi çizelgesi çizer. Her seansta en hafifinden başlayarak tedavi eder. Uzman doktor genellikle çözülmesi gereken sorunların hastanın kendi elinde olmasından dolayı kendi kendini tedavi etmesi için ufak uygulamalarda bulunur. Bazı durumlarda hasta kliniğe yatırılır. Bir takim sakinleştirici ilaçlar verilir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • doğan 1 yıl önce Şikayet Et
    İman Zaafiyetinden hep bu hastalılar insan yalnızca alemlerin tek yaradıcısı Allah'a c.c. dayanmadıkça bu ve benzeri hastalıklar zuhur edebilir
    Cevapla
  • kamil 7 ay önce Şikayet Et
    peki hocam