Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir?

Fiziksel rahatsızlıklar zamanında müdahale edilmediğinden yaşam kalitesini düşürür. Bunlardan biri de donuk omuz sendromudur. Ünlü oyuncu Aslıhan Gürbüz'ünde ağır bir şekilde atlattığı hatta iş yaşantısını etkileyen donuk omuz sendromu sinsi sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Donuk omuz sendromu özellikle masa başı çalışanlarda giderek artmaktadır. Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri nelerdir?

İskelet yapısında omurga kemiği ve omuzlar vücudun dik durmasını sağlar. Tüm hareketleri etkileyen omuzlar çeşitli sebeplerden ötürü hasara uğradığında ciddi hastalıklara neden olur. Omuz eklemi vücudumuzun temel hareket taşıdır. Günlük yaptığımız birçok hareket nedeniyle fazla tahribata uğrar. Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan donuk omuz sendromu da bu tahribat sonrası yaşanır. Aslına çoğumuzun yaşadığı ancak farkında olmadığımız donuk omuz sendromu ilerlediğinde yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ağrılar şiddetini artırınca hareket kısıtlığı yaşanır. Donuk omuz sendromunun altında yatan nedenler ise, omuzdaki eklem ve kasların hasar alması ve bunun yıllar sonra ortaya çıkmasıdır. Bunun dışında ise kötü kolesterol yüksekliği, damar tıkanıklığı, tiroid problemleri, boyun rahatsızlıkları ve aşırı stresin kaz dokularındaki sinirleri olumsuz etkilemesi gibi durumlarda donuk omuz sendromuna zemin hazırlar. 

  • Aslıhan Gürbüz'ün de yıllar önce seti yarım bırakmak zorunda kaldığı bu hastalık sinsi sinsi ilerliyor. Hareket seviyesini olumsuz etkiliyor.  
     
  • Bunun yanı sıra ağrılar eşliğinde devam neden donuk omuz sendromu beraberinde uyku ve sinir hastalıkları sorunlarını da getirir.

Boyun düzleşmesi nedir? Boyun düzleşmesi neden olur? Boyun düzleşmesinin tedavisi var mıdır?İLİŞKİLİ HABERBoyun düzleşmesi nedir? Boyun düzleşmesi neden olur? Boyun düzleşmesinin tedavisi var mıdır?

aslıhan gürbüzün yaşadığı donuk omuz sendromu

aslıhan gürbüzün yaşadığı donuk omuz sendromu

DONUK OMUZ SENDROMU NEDİR?

- En yaygın nedeni omuzun yıllar önce travma yaşamasıdır. Yani düşme, kırılma ve çarpma gibi olaylardan sonra omuz kemiğinin ciddi hasar alması ve bu hasarın yeterli tedavi ile iyileştirilememesi sendroma neden olur.

- Kalsiyum eksikliğinden dolayı vücuttaki kemiklerde artan kireçlenmenin omuzda da yaşanması.

- Kronik hastalıklardan özellikle şeker hastalığının kaslarda hasara neden olması donuk omuz sendromunun ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca hormon bozukluğu ve vücudun yağ endeksinin yüksek olması da hastalığa davetiye çıkartır.

- Daha önceki yıllarda boyunda ya da omuzda yaşanan bir ameliyat sonrası da donuk omuz sendromu görülebilir. Bunun nedeni ise kişinin amel,yat sonrası yeteri fiziksel tedaviyi uygulamamasından kaynaklanıyor. 

donuk omuz sendromu nedenleri

donuk omuz sendromu nedenleri

DONUK OMUZ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

- Uyku esnasında omuz ve boyun ağrılarıyla uyanma

- Günlük aktiviteleri olumsuz etkileyecek omuz ağrısı

- Omuz hareketindeki kısıtlama sonucu motor becerilerinde düşüklük

- Oturma, uzanma ve yürüme esnasında bile omuzda nedensiz beliren ve geçmeyen ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir. 

donuk omuz kadınlarda yaygın olarak görülür

donuk omuz kadınlarda yaygın olarak görülür

DONUK OMUZ SENDROMUNDAN KORUNMA YOLLARI

Yük taşıma donuk omuz sendromuna davetiye çıkartan durumlardan biridir. Bu yüzden uzmanlar yük taşıma özellikle kadınların çanta taşıması konusunda uyarılarda bulunur. Aynı zamanda düzenli egzersiz ve kasların güçlendirilmesi için kalsiyum takviyesi önerilir. Omuzlardaki bir problem sadece omuzu etkilemez. Çünkü omuz, kafanın ve bedenin birleşme noktalarını içerir. Sırt ağrısı ve boyun ağrısına da davetiye çıkarabilecek olan omuzların sağlığı için uzmanlar mutlaka ayda iki deva da olsa kemiklerin ölçülmesine ve takviyeye ihtiyaç olup olmadığına bakılması gerektiğinin altını çizer. 

donuk omuz sendromu tedavisi

donuk omuz sendromu tedavisi

DONUK OMUZ SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşanılan belirtiler sonrası kişinin bir uzmana görülmesinde fayda var. Aksi halde yaş ilerledikçe donuk omuz sendromunun tedavisi de zorlaşır. Bu durumun yaşanmaması için hastaların mutlaka bir uzmana danışması gerekir. İlk olarak hastaya uygulanan tedavi kasların açılması ve omuzun daha rahat hareket edilmesi için konservatif yöntemdir. Bu yöntemde ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar aynı zamanda omuz eklem enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulanır. Hastanın dengesiz hareketlerle rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Kortizon iğnelerle şişme ve ağrı azaltılır. Donuk omuzda en önemli tedavi yöntemi fiziktir. Fizik tedavide omuzun sabit kalmasının önüne geçilir. Ancak bu işlem uzman kontrolünde yapılır. Kişinin hareketine göre kas ve sinirlerin durumu gözetlenir. Zamanında tedavi edilmediğinde omuz kullanılmaz hele gelebilir. 

BİR YORUM YAPIN 0