Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

28 Nisan 2021, 09:08
Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Yapılan araştırmalarda özellikle kadınlarda görülen meme kanseri için doğal ilaç olarak kullanılan güvem eriği, yüksek oranda antioksidan içermektedir. Yüzyıllardır sağlık için tüketilen güvem eriği, hakkında kimse pek bir şey bilmez. Ayrıca güvem eriği çakal ve dağ eriği olarak da geçer. Sizler için güvem eriği hakkında merak edilen her şeyi araştırdık. Peki güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir?

Gül ailesine ait olan güvem eriğinin bilimdeki adı Prunus Spinosa'dır. Çakal eriği olarak da bilinen güvem eriği, dikenli ağaçlarda yetişir. Önceleri beyaz renkli çiçek açar. Meyveler olgunlaştıkça morlaşır. Ülkemizde ormanlık alanların bir çoğunda vardır. Aronya meyvesi ile karıştırılır. Ancak ikisi aynı aileden gelen farklı meyvelerdir. Trakya bölgesinde sıklıkla tüketilen güvem eriği halk arasında yaban eriği olarak adlandırılır. Sonbahar aylarında yetişen güvem eriğinden; meyve suyu, marmelat ve reçel yapılır.  Sıfır yağ içerdiğinden şeker hastalarının da kolayca tüketebileceği bir meyvedir. Eski çağlarda bu meyvenin yetiştiği ağacın dallarında mürekkep ve baston yapılırdı. Kaynatılıp elde edilen suyundan ise çamaşırlar yıkanırdı. 

 • Ekşi bir tadı olan güvem eriği ile ilgili yapılan araştırmalarda yüksek oranda antikanserojen maddeler içerdiği ortaya çıktı. 

   
 • Özellikle meme kanserini önlediğini söyleyen alternatif tıp uzmanları, aile öyküsünde kanser olanların tüketmesini tavsiye ediyor.

   
 • Güvem eriği meyvesinden çay da yapılır. Bu çay da kandaki tüm toksin ve yağları temizler.

güvem (çakal) eriğinin faydaları nelerdir

GÜVEM (ÇAKAL) ERİĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

- Çilek ve eriğe oranla içerdiği antioksidan pigmentleri daha fazla olduğundan 100 gramı vücuttaki özellikle bağışıklık sistemindeki serbest radikalli hücreleri temizler. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçer. Hastalıklara karşı vücudun direncini artırarak kanserle savaşta da güçlü bir kalkan oluşturur.

- İştahsızlık ve kabızlık gibi sık yaşanan sindirim sorunlarını gidermek içinde 50 gram güvem eriği kaynatılır. Süzülerek tüketildiğinde doğal ilaç görevi görür. Sindirim organlarının işlevselliğini artırarak metabolizmayı düzenler. 

güvem eriği ne işe yarar

- Özellikle güvem çayı kanda oluşan yağ ve toksinli hücreleri temizler. Kan basıncını dengeler. Bunun yanı sıra kötü kolesterolü düşürdüğünden kalp ve damar tıkanıklığını önler. 

- Vücut sıcaklığını etkilemeden ter bezlerinin çalışmasını hızlandırarak yağ yakımına da destek verir. Zayıflamak isteyenler için doğal çözüm olabilir. Ayrıca uzun süreli tok tutar. Vücudun abur cubur ihtiyacını keserek sağlıklı bir yaşama destek olur. 

güvem eriği nasıl tüketilir

- Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan böbrek ve mesane üşütmesi gibi hastalıklar şiddetli ağrılara neden olurken tuvalete çıkma ihtiyacını da zorlaştırır. Güvem eriği antimikrobiyal özelliği olduğundan böbrek ve mesane sağlığını korur. Taş ve kum oluşumunun önünde geçer. Çok güçlü bir idrar söktürücüdür. 

- Basur tedavisi içinde doğal bir ilaç olan güvem eriği hem sürülerek uygulanır hem de içilerek fayda sağlar. Basur memelerindeki iltihabı azaltır. Yeni oluşumları da engeller.

güvem eriği besin değeri

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
17 Yorum Var
 • Ela 5 ay önce Şikayet Et
  Almak istiyorum bulabilirmiyim simdi
  Cevapla
 • Şüheda Güner 1 yıl önce Şikayet Et
  Bnde almak istiyorum
  Cevapla
 • Humeyra 8 ay önce Şikayet Et
  Taze taze gonderebilirim vakit geçmeden iletişimde olalim
 • Emrah 1 yıl önce Şikayet Et
  Bayburtta var
  Cevapla
 • Nurdan poyraz 1 yıl önce Şikayet Et
  Nerden bulabiliriz
  Cevapla
 • Humeyra 8 ay önce Şikayet Et
  Gonderebilirim ben topluyorum
 • İbrahim 9 ay önce Şikayet Et
  Bende var 50 kilo kadar topladım satıyorum kilosunu kargo hariç 10 tl
 • Emrah 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim köyde cok var bundan
 • Vesileisifa 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz dağlardan topluyoruz ve kurutuyoruz.
 • Yörükkizi 1 yıl önce Şikayet Et
  Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunu tak diye kesiyo bi içiste 5 6 tane kaynat suyunu iç tanesini de ye Allahın izniyle hiç bisey kalmaz
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun