Kendine has kokusu olan iğde, çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Ancak aktarcılarda ya da kuruyemişçiler de çoğu kişinin karşılaştığı dış görünüşü nedeniyle ön yargıyla yaklaştığı iğdenin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Saraçoğlu'nun safra kesesi temizliği için önerdiği kürün ana maddesi olan iğde hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. İğdenin faydaları nelerdir? İğde nasıl tüketilir?

Uzakdoğu ülkelerinde mucize besin olarak geçen iğde, azotu kökünde toplayabilme özelliğine sahiptir. En verimsiz toprakta bile yetişebilen iğde, doğa olaylarına karşı da oldukça dayanıklı bir ağacı vardır. Ağacı bağ, bahçe ve ormanlık alanlarda yetişir. Zeytin büyüklüğünde olan meyveler genellikle hünnap ile karıştırılır. Eti fazla olduğunda sultan iğdesi olarak adlandırılır. Ancak en çok yetiştirilen ve kültür olanı ise kuş iğdesidir. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi ülkelerde de yaygın olarak tüketilir. Ülkemizde karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde görülür. Böbrek hastalarına bolca tüketmeleri tavsiye edilir. Bunun dışında da ağızdaki bozuk tat ve bağırsak fonksiyonlarına da fayda sağlar. Çok güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. Çiğ olarak yendiği gibi, çayı ve reçeli de yapılarak tüketilebilir.

İLİŞKİLİ HABERKaraciğeri tamamen yeniliyor! Hünnap meyvesinin faydaları nelerdir? Hünnap çayı nasıl yapılır?

 • Sonbahar meyvesi olan iğde aroması ve kıvamı değişik olduğundan ilk olarak kimse beğenmez fakat zaman geçtikçe tadı alışkanlık haline gelir. Meyvenin dünya genelinde adı Elaeagnus'tur. Yetiştiği yere göre çeşitlenir. Japon iğdesi olarak bilinen çeşidi sağlık açısından faydası oldukça güçlü olduğundan ülkede meyve mucize besin olarak görülür. İğde aynı zamanda kozmetik sanayisinde de kullanılır. Dalları dikenli olan ağacı 7 metreye kadar uzar. 

iğdenin faydaları nelerdir

İĞDENİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Kış aylarında güçlü bir bağışıklık için uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Magnezyum bakımından zengin bir besindir. 
   
 • Uzakdoğu ülkelerinde cilt rahatsızlıkları için kullanılır. Aynı zamanda sinirleri yatıştırdığından çayı özellikle ara öğünlerden önce tüketilir.
   
 • Mide kasını güçlendirerek çalışma fonksiyonunu artırır. Mide duvarındaki mukozun asitten etkilenmesini önleyerek öğütmesini destekler. Aşırı tüketildiğinde gaz yapabilir.
   
 • Çiğ tüketildiğinde tükürük bezlerindeki enfeksiyonu temizler. Bu bakımdan da ağız içindeki bakterilerin sayısını azaltarak diş ve diş etini güçlendirir. 
   
 • Kuru iğde ve yaprağı beraber kaynatıldığında elde edilen çayı, kuru öksürüğü gidermede yardımcı olur.
   
 • İğde çayı aynı zamanda sindirimdeki serbest radikalli hücreleri temizleyerek metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaklardaki flora sayısını dengeleyerek ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına iyi gelir. Ayrıca sindirimin direncini hastalıklara karşı artırır.
   
 • İçeriğinde yüksek miktarda omega 7 yağı barındırır. Bu yağ vücuttaki kolejanı artırmada etkilidir. Bu özelliği sayesinde cildin ve saç köklerindeki hücrelerin yenilenmesini sağlar. 
   
 • Karaciğerdeki toksinleri temizler. Kötü kolesterolü düşürerek damar sağlığını korur.

İĞDE NASIL TÜKETİLİR?

Taze olarak tüketildiği gibi kurutularak da yenilebilir. İçerinde unlu bir eti olan iğde, de reçel de yapılabilir. Aroması sayesinde kompostosu da yapılan iğde, Uzak doğuda çekirdeğinden çay yapılır. Eti ise kurutulup, un haline getirilerek çeşitli yerlerde tüketilebilir. Bazı yerlerde içeriğindeki omega 7 yağı çıkartılarak cilt hastalıklarında kullanılır.

İLİŞKİLİ HABERAlıç meyvesinin faydaları nelerdir? Düzenli bir şekilde alıç sirkesi tüketirseniz...

iğde kürü

SARAÇOĞLU'NDAN İĞDE KÜRÜ

Tüm sindirimi temizleme de etkili olan iğde kürünün en önemli özelliği ise safra kesesindeki taşları düşürmede oldukça etkili bir doğal ilaçtır. Kaynamış suyun içerisine iğdenin kabuklarını açıp iç kısmını çekirdeği ile beraber ekleyin. 5 dakika kaynatın. Süzüp sabah aç karna bir bardak iğde çayı tüketilir. Kırkkilit bitkisini ise akşam yemeklerden 2 saat sonra bir tatlı kaşığını bir bardak kaynayan suya ekleyip 5 dakika daha kaynatıp süzüp içilmesi gerekir. Bu uygulama bir ay boyunca düzenli yapılması tavsiye edilir. 

iğde besin değeri

İLİŞKİLİ HABER

Dil mantarı nedir? Dil mantarı belirtileri nelerdir? Dil mantarına doğal çözüm

İLİŞKİLİ HABER

Bıttım sabunu ne işe yarar? Bıttım sabunu nasıl kullanılır? Bıttım sabunu ne kadar?

İLİŞKİLİ HABER

Suni sancı nedir ve ne işe yarar? Sancı ve açılma olmadan suni sancı verilir mi?

BİR YORUM YAPIN 2

İvan 1 yıl önce

Karadeniz'de bolca bulunur iyi bir tansiyon dengeleyecidir

Toplam 2 beğeni

erol 1 yıl önce

Biz bunu çocukken hayvan güderken çok yerdik.

Toplam 14 beğeni