Alıç meyvesinin faydaları nelerdir? Düzenli bir şekilde alıç sirkesi tüketirseniz...

Kütahya'da pazarlarda yerini alan alıç meyvesi özellikle kalp ve karaciğer hastalıklarına fayda sağlar. Yüzyıllardır tüketilen bu meyve daha uzun tüketmek için sirkesi ve çayı yapılır. Mayhoş bir kokusu olan alıça bazı yörelerde yemişen denir. Elma ve üzüm sirkesini unutturacak faydalara sahip olan alış ve alıç sirkesi hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Alıç meyvesinin faydaları nelerdir?

İlkbaharda çiçeklenen alıçın bilimsel adı adi alıç yani Crataegus monogyna'dır.. Ülkemizde reçeli, marmelat ve macunu yapılır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına oldukça fayda sağlar. Yöresel adı yemişen olan alıç hoş kokusu ve güzel tadı ile de çiğ halde tüketilir. Alıçların çiçekleri tamamen açılmadan toplanır. Bu da sonbahar aylarına denk gelir. Bu yüzden Eylül sonu Ekim başı gibi alıç tezgahlardaki yerini alır. Ormanlık ve yol kenarlarında yetişir. Gülgiller ailesine ait olan alıçların bazıları tatlı bazıları ekşidir. Kırmızı ve sarı renkleri olan alıç ülkemizde Sivas şehrinde en lezzetlileri yetişir. Dünyada ise Kuzey Amerika ve Asya ülkelerinde görülür. 

 • C vitamini tanen, trimethylamin, flavon türevleri ve triterpen gibi maddeler bakımından zengindir. 
 • Karaciğerden kalp hastalıklarına kadar insan sağlığına faydası vardır. 
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Antioksidan barındırdığından bağışıklık sistemini güçlendirme de yardımcı olur.
 • Alıç sirkesi vücuttaki biriken tüm toksinleri temizleme de etkilidir.

Üzüm sirkesinin faydaları nelerdir? Üzüm sirkesi nasıl kullanılır?İLİŞKİLİ HABERÜzüm sirkesinin faydaları nelerdir? Üzüm sirkesi nasıl kullanılır?

ALIÇ MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR? 

 • Yapılan bazı araştırmalarda alıç meyvesinin sinir hücrelerini sakinleştirdiği ve bu sayede stres ve depresyona iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. Uzmanlar alıçla yapılan çayın depresyon ve kaygı gibi ruhsal hastalıklar esnasında tüketilmesi tavsiye edilir. 

- İçerdiği triterpen maddesinin yağ yakma özelliği vardır. Bu sayede sindirim sistemini hızlandırarak kilo vermede yardımcı olur. Diyetisyenler metabolizması düşük olan kişiler için tavsiye ettikleri çaylar arasında ilk sırada yer alır. 

alıç meyvesinin faydaları

alıç meyvesinin faydaları

 • Bağışıklık sistemindeki serbest radikalleri temizleyerek hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde uzmanlar alıçın mevsim geçişlerinde bol bol tüketilmesini tavsiye ediyor. 

- Posa açısından zengin olan alıç ishal gibi sindirim bozukluğu hastalığına da iyi gelir. Potasyum kaynağı olan alıç ishal rahatsızlığının hızlı bir şekilde doğal yolla tedavi eder. Eski çağlarda bu çay sıklıkla tüketilir.

alıç meyvesinin bilinmeyen faydaları

alıç meyvesinin bilinmeyen faydaları

 • Antioksidan bakımından zengin olduğundan kalp ve damar tıkanıklığını önler. Damarlara biriken toksinleri temizleyen alıç meyvesi felç, inme, yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi durumların yaşanma riskini azaltır.

- Alıç çayı ağız içerisindeki yaralara da şifa olur. Tükürük ve dişlerdeki enfeksiyonlu hücreleri azaltarak, diş eti hastalıklarının önüne geçer. Ayrıca ağız kokusunu engeller.

Balzamik sirke nedir? Balzamik sirke nasıl yapılır? Balzamik sirke faydalarıİLİŞKİLİ HABERBalzamik sirke nedir? Balzamik sirke nasıl yapılır? Balzamik sirke faydaları

alıç sirkesi nasıl yapılır

alıç sirkesi nasıl yapılır

ALIÇIN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 • Ülkemizde en çok bulunan alıç çeşidi adi ya da dikenli denilen alıç çeşididir. Ormanlık alanların alt tarafında kendiliğinden yetişir. Sert iklim koşullarına dayanıklı olduğundan Rusya'da da sıklıkla rastlanır.

- Dona dayanıklı olan yelpaze şekilli alıç, Kafkas dağlarında kolayca yetişir. Şekil olarak elmaya benzetilir. Diğer alıçlara göre boyutu biraz daha büyüktür. Kırmızı ya da sarı tonlarda bulunan bu alıç çeşidi, sonbaharda tüketilir.

 • Amerika'nın orta batısında bulunan armut alıçı sıcak iklim koşulları istediğinden soğuk bölgelerde görülmez.

- Sıcak iklimleri seven bir diğer alıç çeşidi ise Daursk'dir. Çiçekleri genellikle pembe renklidir. 

sarı renkli olan alıç meyvesi

sarı renkli olan alıç meyvesi

ALIÇ SİRKESİ NASIL YAPILIR?

 • 2 kilo gram alıç
 • 5 litre su
 • 1\5 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1\5 çay bardağı üzüm ya da elma sirkesi
 • 7 adet nohut

Alıç meyvelerini ayıkladıktan sonra sirkeyi yapacağınız kavanozlara koyun. 4 Litrelik kavanozlara doldurduğunuz alıçların üzerine 3 litrelik su ekleyin. Geriye kalan malzemeleri ekledikten sonra üzerini temiz bir bezle örtün. Güneş görmeyen yerlere kaldırın ve 20 gün kadar bekleyin. Alıçlar dibe çöktükten sonra süzüp başka bir kavanoza aktarın. Ancak bir uzmana danışmadan tüketmeyiniz. 

alıçın faydaları

alıçın faydaları

ALIÇ SİRKESİNİN FAYDALARI NELEDİR?

 • Kan dolaşımında etkilidir. Bu sayede kalp ve damar sağlığını korur. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürür. Tansiyon gibi ciddi hastalıkların yaşanma riskini azaltır. 

- Rahatlatıcı etkiye sahip sirke sinirleri yatıştırarak stres ve depresyona iyi gelir.

 • Yemek sonrasında yaşanan hazımsızlık ve şişlik gibi sağlık sorunlarını gidermede etkilidir.

- Vücuttaki oksijen dengesini sağlayarak beyin sağlığını korur ve düzenli uyku çekmede yardımcı olur.

 •  Güçlü bir idrar söktürücü özelliği vardır. Ancak aşırı tüketildiğinde ciddi sorunlara da neden olabileceğinden bir uzmana danışılmalıdır.

- Vücutta biriken ödem ve şişlikleri atmada etkilidir. 

alışın içinde bulunan değerler

alışın içinde bulunan değerler

Türkiye'de aşı karşıtlığının neden spekülasyonlar ve bilgi kirliliği

İLİŞKİLİ HABER

Türkiye'de aşı karşıtlığının neden spekülasyonlar ve bilgi kirliliği

BİR YORUM YAPIN 0