Kemik sisteminin zayıflamasına neden olan kemik erimesi genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Hareket merkezini olumsuz etkilen kemik erimesi ölümcül olmazsa bile yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bu rahatsızlığı önlemek için uzmanlar bazı besinleri öneriyor. Peki Kemikler nasıl güçlendirilir? Kemik erimesini önleyen besinler nelerdir?

Bilimsel adı osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi kemiğin iç yapısında gözenek şeklinde meydana gelen boşluklara yol açar. Kemikleri zayıflatan kemik erimesi genellikle kalça ve omurga sistemini olumsuz etkiler. Yaşanan kırılma ya da çatlamaların iyileşmesini önleyen kemik erimesi fiziksel aktiviteyi olumsuz etkiler. İleri yaşlarda daha sık rastlanan bu hastalık en çok kadınlarda görülür. Bunun nedeni ise hormonal sıkıntıların en çok kadınlarda yaşanması ve doğum sırasında tüm kemik sisteminin etkilenmesidir. Ayrıca hormonlar nedeniyle bazı vitamin ve mineralleri vücut tamamen enzimleyemez. Kemiğin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu kalsiyum, protein ve magnezyum yeterli miktarda alınmadığında yaşanma riski artan bu hastalık için uzmanlar uyarıyor. 

  • Kemik tramvatik durumların yanı sıra vitamin ve mineral eksikliğinden ortaya çıkar. 
  • Erkeklere oranla kadınlarda 5 kat daha fazla görülür.
  • Genellikle 45 yaş üstü yaşanan bir hastalıktır. Ancak nadiren de olsa genç yaşlarda da görülebilir.
  • D vitamini, kalsiyum ve potasyum kemikleri güçlendirir.
  • Uzmanlar gün içinde mutlaka güneşten D vitamini, yumurta, süt, peynir ve yeşil sebze besinlerinden tüketilmesi gerekildiğinin altını çiziyor. 

İLİŞKİLİ HABERKemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Kemik erimesi belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

eriyen bir kemiğin iç görünümü

KEMİK ERİMESİNİ ÖNLEYEN BESİNLER NELERDİR?

- D vitamini sadece bağışıklık için değil aynı zamanda kemik iskeletinin gelişimi için de gereklidir. D vitaminin en güçlü kaynağı güneştir. Uzmanlar özellikle 90 dereceli öğle vakitlerinde değil 45 derecelik açıyla gelen güneş ışınlarının olduğu saatlerden faydalanmanın altını çiziyor. Saat 16:00 başlayan bu açılar sayesinde günde bir saatte olsa vücut yeterli D vitaminini alır. Bunun yanı sıra D vitamini açısından zengin olan yumurtanın sarısı ve somon balığında da elde edilebilir. 

d vitamini bakımından zengin olan besinler

- Yeşil sebzeler K vitamini bakımından zengindir. Örneğin ıspanak, pırasa, brokoli gibi besinleri uzmanlar kış aylarında bol bol tüketilmesi gerektiğini vurgular. Kış aylarında güneşten faydalanma az oluğundan besinler aracılığı ile hem K hem de D vitamini elde edilir. Yeşil sebzeler kemiklerin gelişiminden çok yapısal güçlenmesini destekler.

k vitamini bakımından yeşil sebzeler en zengin besinlerdir

- Kemikleri güçlendiren en iyi kaynaklar süt, köy peyniri ve ev yoğurdudur. Kalsiyum bakımından yüzde yüz zengin olan bu besinlerin doğduğumuz andan itibaren alınması gerekir. 

kemikler için kalsiyum içeren besinler süt ve süt ürünleridir

- Vücuttaki hücrelerin gelişmesi için olmazsa olmaz iki madde mineral potasyum ve magnezyumdur. Hücrelerin yenilenmesi ve DNA yapılarını koruyan bu iki mineral aynı zamanda kemiklerin iç yapısını yenilemede ve güçlendirmede de etkilidir. Potasyum bakımından zengin besinler; Muz, pazı, kabak, kereviz, dut pekmezi, asma yaprağı, bulgur ve kayısı... Magnezyum bakımından zengin besinler; Fıstık, fındık ve badem gibi kuruyemişler...

vücut için gerekli iki etken madde magnezyum ve potasyumdur

- Deniz ürünlerinde çoğunlukla bulunan çinko ve omega-3 yağ asidi de kemiklerin olmazsa olmazıdır. Kemik yapısını güçlendiren çinko aynı zamanda kuru baklagillerde de vardır. Vücudun işleyici ve özellikle kemikler arasındaki sıvı kaybını önleyen çinkoyu uzmanlar almak için iki günde bir denir ürünleri tüketimi tavsiye ediyor. 

deniz ürünleri de kemik gelişimine katkı sağlar

İLİŞKİLİ HABER

Uyku kaybı salgını nedir? Uykusuzluğun sebepleri neler? Uykusuzluğa iyi gelen besinler...

İLİŞKİLİ HABER

Dekorasyonda doğru aksesuar kullanımı nasıl olmalıdır?

İLİŞKİLİ HABER

Bal mantarı nasıl tüketilir? Bal mantarının faydaları nelerdir? Bal mantarı nerede yetişir?

İLİŞKİLİ HABER

Hamilelikte görülen ağrıların nedenleri! Hamilelikte tehlikeli ve tehlikesiz ağrılar

BİR YORUM YAPIN 0