Türkiye'de de görüldü! Batı nil virüsü nedir? Batı nil virüsünün belirtileri nelerdir?

Yaz aylarında başlayan ve son baharın başına kadar yaygın olarak görülen enfeksiyon hastalıklarından biri de batı nil virüsüdür. Batı nil virüsü Afrika ve Aya kıtalarında yaygın olarak görülürdü. Seyahatle beraber son yıllarda Avrupa ve Amerika kıtasında da yaygınlaştı. Ülkemizde ise kuşlarda görülemeye başlayınca virüsün neden oldukları merak edildi. Batı nil virüsü nedir? Batı nil virüsünün belirtileri nelerdir?

1937 yılında Uganda'da ilk kez hastalık olarak kabul edilen enfeksiyon hastalıklarından biri batı nil virüsüdür. Culex türü sivrisineklerde bulunan bu virüs, sivrisineğin ısırması sonucu insan kanına karışır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi yaptığı bir çalışmada Asya ve Afrika'da sıklıkla rastlanan batı nil virüsü tespit etti. Kuş ve karga ölümlerinin çoğalmasıyla yapılan araştırmada varılan sonuç ise alarma geçirdi. Kuşlarla daha hızlı yayıldığı fark edilen virüs seyahat hastalıkları arasında yer alıyor. Ülkemizde kuşların göç mevsimlerinde görülür. Genellikle Haziran'da başlayıp Eylül'e kadar devam eder. Kirli sularda büyüyen bu sivrisinekler insanlardan çok kuşlara bulaştırarak ölümlerine çok açar. Bu yüzden havalar ısınınca bataklıkların temizlenmesi ve çok yeşillik alanların ilaçlanması konusunda uzmanlar uyarır. İnsan enfekte olduktan yaklaşık 3 gün sonra belirtiler kendini gösterir. 

sivrisinek ısırmasıyla batı nil virüsü

sivrisinek ısırmasıyla batı nil virüsü

Dang Humması nedir? Dang Humman belirtileri nelerdir? Dang Humman nasıl bulaşır ve öldürür mü?İLİŞKİLİ HABERDang Humması nedir? Dang Humman belirtileri nelerdir? Dang Humman nasıl bulaşır ve öldürür mü?

BATI NİL VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yapılan araştırmalara göre batı nil virüsünü kapmış her hasta ilk önce belirti göstermez. Ancak belli başlı belirtilerde mevcuttur. 

Bağışıklığı zayıflatan batı nil virüsü ilk olarak şiddetli baş ağrısına yol açar. Kan karışan virüs kan aracılığıyla sinir hücrelerini zayıflatır. 

Batı nil virüsü siniri zayıflattıkça uyku hali yorgunluk vücuttaki fiziksel hareketleri kontrol etmede güçlük çekme yaşanır. 

Kaslarda gevşeme ağrıma ve mikrobik bir enfeksiyon olduğundan mide bulantısı kusma seyreder.

Cilt yüzeyinde kabarma ve döküntüler yaşanır. 

virüs kana bulaşıyor

virüs kana bulaşıyor

Sarı humma hastalığı nedir ve ölümcül müdür? Sarı humma hastalığının belirtileri nelerdir? İLİŞKİLİ HABERSarı humma hastalığı nedir ve ölümcül müdür? Sarı humma hastalığının belirtileri nelerdir?

BATI NİL VİRÜSÜ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

50 yaş ve üzeri kişiler virüse karşı korumasızdır. Bu yüzden ölüm riski yüksektir. Eski tarihlerden beri görülen bir virüs olduğundan tedavisi vardır. Aşısı bulunan batı nil virüsü enfeksiyonunu engellemenin en kolay yolu sivrisineklerin artacağı yerleri hemen ilaçlamaktır. Bunun yanı sıra yaz aylarında çok açık giyinmemek ve pencerelere mutlaka koruma eklenmelidir. 

Yağdan nasıl kilo verilir? Kilonun kastan mı yağdan mı gittiği nasıl anlaşılır?

İLİŞKİLİ HABER

Yağdan nasıl kilo verilir? Kilonun kastan mı yağdan mı gittiği nasıl anlaşılır?

BİR YORUM YAPIN 0